به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا بر اتخاذ رویکردی محکم و قاطع علیه جدایی طلبان کاتالونیا تاکید کرد.

وی در این مورد به روزنامه آلمانی «هاندلزبلات» گفت: «هیچ راهکار دیگری وجود ندارد. بسیاری به من می‌گویند که در پی هیچ راه حل سیاسی نیستم اما آنها باید به من اعتماد داشته باشند که هیچ راه حل جایگزینی وجود ندارد.»

راخوی افزود: «بحران کاتالونیا بزرگترین مسئله‌ای است که من در طول دوران نخست‌وزیری با آن روبرو بوده‌ام.» وی از پشتیبانی اتحادیه اروپا از دولت مرکزی اسپانیا در مناقشه میان دولت محلی کاتالونیا و مادرید که به خلع قدرت «کارلس پوگدمونت» رئیس مخلوع این ایالت و لغو خودمختاری این منطقه منتهی شد، استقبال کرد و گفت: «پشتیبانی اتحادیه اروپا در این زمینه نقش تعیین‌کننده‌ای داشت.این اقدام همچنین از این جهت اهمیت داشت که استقلال کاتالونیا فقط علیه دولت مرکزی نبود بلکه اقدام علیه تمامی اروپا بود.»

در پی همه‌پرسی استقلال کاتالونیا که اول اکتبر (۹ مهرماه) برگزار شد، دولت مرکزی اسپانیا علاوه بر لغو خودمختاری کاتالونیا، پوگدمونت را هم از قدرت برکنار کرد. بر طبق حکم دستگاه قضایی رئیس مخلوع کاتالونیا که به بلژیک رفته بود ،تحت پیگرد قانونی قرار گرفت.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سعی پارلمان رژیم‌صهیونیستی برای ممانعت از محکوم شدن نتانیاهو در پرونده فساد مالی

پوگدمونت،خود را به پلیس تسلیم کرد. پلیس وی و ۴ نفر دیگر از مقامات دولت سابق را به صورت مشروط آزاد کرد. اما همچنان حزب وی از حضور پوگدمونت در انتخابات پیش رو که ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) برگزار می‌شود، پشتیبانی کرده است.

راخوی هم در جریان سفر به کاتالونیا بار دیگر بر تعلق بردن این منطقه به اسپانیا تاکید کرد.

نخست‌وزیر اسپانیا همچنین از اکثریت خاموش خواست تا در انتخابات شرکت کنند و با رای منفی به جدایی کاتالونیا از اسپانیا زمینه را برای بازگشت شرایط به حالت مرسوم فراهم کنند.

انتهای‌پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :