به گزارش خبرنگار شمس آباد در تاشکند، «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان و «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در تماسی تلفنی چشم انداز همکاری‌های متقابل بین ۲ کشور را بررسی کردند.

طرفین بر اجرایی توافقات به دست آماده در سفرهای متقابل به «آستانه» و «تاشکند» تأکید کردند.

نظربایف و میرضیایف همچنین در خصوص ادامه همکاری‌های متقابل ازبکستان و قزاقستان در ابعاد اولویت دار ۲ کشور به توافق رسیدند.  

علاوه بر این رؤسای جمهور ۲ کشور درباره موضوعات بین المللی و منطقه‌ای تبادل نظر کردند.

هم‌اکنون قزاقستان یکی از بزرگترین همکاران بازرگانی ازبکستان محسوب می‌شود و مبادلات بازرگانی خارجی این ۲ کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۲ میلیارد دلار بود.

هم اکنون در ازبکستان ۲۲۹ واحد شرکت با سرمایه‌گذاری قزاقستان از جمله ۱۹۲ شرکت مشترک و ۳۷ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه سرمایه‌گذاران قزاقستانی در زمینه‌های ساختمان‌سازی، تولید فرآورده‌های کشاورزی، تجارت، صنایع غذایی و سبک، فلزکاری و ماشین‌سازی فعالیت می‌کنند.

همچنین نمایندگی ۳ شرکت قزاقستانی از طرف وزارت روابط اقتصادی خارجی سرمای‌گذاری و بازرگانی ازبکستان به ثبت رسیده است.  

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : پرونده تخطی حقوق بشر در عربستان -۷|راهروهای تاریک و سلول‌های انفرادی؛ تداوم رویکرد انتقام جویانه آل سعود - اخبار شمس آباد

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ازبکستان، قزاقستان استقلال این کشور را در تاریخ ۲۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :