به گزارش خبرنگار شمس آباد در ستایشگری‌آباد، «مراد آرچایوف» مدیر عامل شرکت ملی گاز ترکمنستان در بیست و هشتمین اجلاس سالانه پیمان «منشور انرژی» در «ستایشگری‌آباد» گفت: از طریق ۲ خط لوله گاز موجود می‌توان گاز ترکمنی را به مناطق شمالی ایران انتقال داد.

وی تصریح کرد: ترکمنستان یکی از کشورهای مهم تولید کننده گاز طبیعی در آسیای مرکزی بوده و مهمترین صادر کننده گاز به چین می‌باشد.

آرچایوف با اشاره به وجود خطوط انتقال گاز به روسیه، گفت: از این طریق می‌توان گاز ترکمنی را به کشورهای همسود و اروپا صادر کرد.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ترکمنستان اظهار داشت: ذخایر ثبت شده گاز طبیعی ترکمنستان ۱۰ درصد ذخایر کل دنیا را تشکیل می‌دهد و با توجه به این امر ستایشگری‌آباد به دنبال احداث خطوط لوله گاز جدید به اروپا و آسیا از جمله طرح «ترانس خزر» است.

بیست و هشتمین کنفرانس سالانه معاهده منشور انرژی که ترکمنستان ریاست دوره‌ای آن را بر عهده دارد، پس از ۲ روز شب گذشته در سالن کنفرانس هتل «اغوزکنت» پایتخت ترکمنستان با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : برخی مسئولان با تصمیم‌های نا درست مانع رشد خوزستان هستند

در بیست هشتمین همایش معاهده منشور انرژی که در سطح وزرا به مدت ۲ روز برگزار شد ۱۵۱ نماینده از ۵۲ کشور، ۱۳ سازمان بین المللی و منطقه‌ای، ۱۲ شرکت از جمله  شرکت «جهان پارس» ایران و نیز نمایندگان ۱۹ رسانه خارجی حضور داشتند.

قرار بود «هوشنگ فلاحتیان» معاون وزیر نیرو ایران در امور برق و انرژی در رأس هیأت سیاسی و اقتصادی به ترکمنستان سفر کند که بنا به دلائلی این سفر انجام نشد و سفیر ایران در ستایشگری‌آباد در اجلاس مذکور حضور یافت.

ابراز تمایل ترکمنستان برای از سرگیری صادرات گاز این کشور به «تهران» در حالی است که شرکت ترکمن گاز، سال گذشته صادرات گاز طبیعی به ایران را به دلیل بدهی شرکت ملی گاز این کشور متوقف کرد و با این وجود جریان سوآپ گاز طبیعی کماکان بین ۲ کشور برقرار است.

 هر چند صادرات روزانه حدود ۱۰ میلیون متر مکعبی گاز ترکمنستان متوقف شده اما هم اکنون روزانه حدود ۴ تا ۱۰ میلیون متر مکعب گاز در قالب قرارداد سوآپ بین ۲ کشور تبادل می‌شود و طرفین در زمینه حل فصل مسائل بدهی و نیز ازسرگیری صادرات گاز ترکمنی به ایران در حال ادامه است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - شروع قابل انتظار، پایان نه‌چندان غیرمنتظره

انتهای پیام/.

این خبر را به اشتراک بگذارید :