«کازبیک بی‌سیبایف» دیپلمات سابق قزاقستان در گفت‌وگو با خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، به بررسی نتایج سفر رسمی «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان به «واشنگتن» پرداخت.

بی‌سیبایف با اشاره به طرح دیدگاه‌های متفاوت کارشناسی پیرامون اهداف و نتایج سفر رئیس جمهور قزاقستان به واشنگتن، گفت: برای درک نتایج سفر نظربایف به آمریکا و مذاکرات وی با «دونالد ترامپ» به ۲ نکته باید توجه داشت.

وی ادامه داد: نکته اول این است که قزاقستان کشور کلیدی منطقه آسیای مرکزی است که با روسیه و چین دارای مشارکت ویژه‌ای می‌باشد و نکته دوم به این ارتباط دارد که این کشور در آستانه انتقال قدرت قرار گرفته است.

این کارشناس افزود: اگرچه در داخل قزاقستان ترجیح می‌دهند در این مورد صحبت نکنند ولی زمان به سرعت در حال سپری شدن است و این نقطه زمانی را نزدیک‌تر می‌کند.

بی‌سیبایف ادامه داد: به نام نظربایف گذاشته شدن خیابان‌ها و واحدهای مختلف در قزاقستان نیز به گونه‌ای این موضوع را تائید می‌کند.

وی تصریح کرد: بنابراین، این ۲ نکته در رابطه با سفر نظربایف به آمریکا اساسی و تعیین کننده می‌باشد چرا که برای واشنگتن نیز وضعیت قزاقستان و اینکه در آینده چه کسی جانشین نظربایف خواهد شد، بی اهمیت نمی‌باشد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - مصاحبه ویدئویی شمس آباد با عضو پارلمان افغانستان / «صادقی‌زاده نیلی»: ایران مادر دموکراسی است نه غرب و آمریکا

بی‌سیبایف موضوعات مورد بحث نظربایف با ترامپ را گسترده عنوان کرد و ادامه داد: نتایج مذاکرات سران ۲ کشور نشان می‌دهد که مسائل امنیتی منطقه و توسعه همکاری‌ها در این زمینه از اصلی ترین محورهای توجه متقابل بوده است.

این کارشناس اظهار داشت: باید به این نکته توجه کرد که ۲ طرف در خصوص امضای چندین سند همکاری در زمینه‌های نظامی به توافق رسیدند.

بی‌سیبایف افزود: به نظر می‌رسد برخی از موضوعات همکاری‌ها در زمینه‌های نظامی طی مذاکرات سران ۲ کشور مورد تائید قرار گرفته است.

این کارشناس گفت: البته روشن است که تعاملات نظامی میان آستانه و واشنگتن فعال‌تر از گذشته شده که به صورت طبیعی در راستای منافع روسیه و چین به عنوان ۲ شریک کلیدی قزاقستان نبوده و بعید است آنها از این دست اقدامات استقبال کنند.  

وی ادامه داد: قزاقستان به نمایندگی از ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان بر اهمیت حضور آمریکا در آسیای مرکزی تأکید کرد.

بی‌سیبایف افزود: همچنین دولت «آستانه» و واشنگتن از افغانستان دعوت کردند تا در پروژه‌های مشترک کشورهای آسیای مرکزی با آمریکا حضور یابد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : نویسنده و محقق آمریکایی در اجتماع جهانی اربعین+عکس

این صاحبنظر مسائل سیاسی منطقه با توجه به بیانیه مشترک رؤسای جمهور قزاقستان و آمریکا، گفت: به نظر می‌رسد موضوع افغانستان در همکاری‌های آتی ۲ کشور از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد.

وی ادامه داد: البته هنوز این نکته روشن نیست که چرا قزاقستان در حالی که با افغانستان مرز مشترک ندارد، به این موضوع اهمیت می‌دهد.

بی‌سیبایف همچنین اظهار داشت: در جریان این مذاکرات موضوع مسدود شدن ۲۲ میلیارد دلار صندوق ملی قزاقستان در یکی از بانک‌های آمریکا نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به این واقعیت که ترامپ همیشه تاجر باقی می‌ماند، احتمالا حل این مشکل و تشدید سریع همکاری‌های نظامی میان آستانه و واشنگتن و توافق جهت امضای اسناد مربوطه در آینده، به نحوی به هم مرتبط باشند.

این کارشناس تصریح کرد: بنابراین نتایج این سفر زمانی معلوم خواهد شد که ۲ کشور موافقت‌نامه‌های همکاری‌های نظامی خود را به امضا برسانند.

وی در بخش پایانی گفت‌وگو خود با پارس، تأکید کرد: بدون تردید آمریکا قزاقستان را به عنوان یک بازیگر مهم در آسیای مرکزی می‌شناسد و با توجه به سعی‌های کاخ سفید می‌توان گفت که بازی واشنگتن در این منطقه تازه شروع شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تفسیر رئیس جمهور از ولایت فقیه برداشت سطی نگرانه و سهل انگارانه است/زاویه بردن با رهبری آسیب زاست

انتهای پیام/.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :