به گزارش خبرنگار شمس آباد در تاشکند، «دیوار کریم اف» در مرز ازبکستان و تاجیکستان تخریب شد.

در گذرگاه مرزی «جرتپه–  سرزم» که استان سمرقند ازبکستان را با استان سغد تاجیکستان پیوستن می‌کند دیوار بزرگی به نام «کریم اف» قرار داشت که مورد تخریب قرار گرفت.

در مراسم تخریب این دیوار هیئتی از مرزبانان ازبکستان و تاجیکستان حضور پیدا کردند.

دیوار به ارتفاع ۳ متر و به طول ۱۰ متر که شهروندان تاجیکستان آن را «دیوار اسلام کریم اف» نامگذاری کردند در سال ۲۰۱۰ میلادی به ابتکار مقامات ازبکستان ساخته شده است.

به گزارش مقامات تاجیکستان، برنامه ریزی می شود در این گذرگاه مرزی ترمینال و هتل احداث شود.

به گفته «شاهین روشن»، روزنامه نگار از ناحیه «پنجکنت»، مراسم افتتاح گذرگاه مرزی «جرتپه– سرزم» برای اواسط ماه مارس برنامه ریزی شده است.

وی افزود: در حال موجود در «پنجکنت» برای جشن «نوروز» آماده می شوند و انتظار می رود در این مراسم باشکوه هیئت ازبکستان نیز حضور پیدا کند.     

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : هر کس رهبری را تضعیف کند در جایگاه دشمن قرار دارد/ با فساد و رانت در مناطق آزاد برخورد می‌شود

طبق برنامه این مراسم در شهر پنجکنت با حضور «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و مهمانان خارجی صورت گیرد.

گذرگاه «جرتبه – سرزم» تنها پست مرزی در وادی زرفشان میان تاجیکستان و ازبکستان می باشد که ۷ سال قبل در ماه نوامبر سال ۲۰۱۰ میلادی به طور یکجانبه از سوی ازبکستان بسته شده بود.

مرز مشترک تاجیکستان و ازبکستان ۱۳۳۲٫۹ هزار کیلومتر طول داشته و تا سال ۲۰۰۲ میلادی در مرز این دو کشور ۱۶ گذرگاه مرزی وجود داشت.

انتهای پیام/.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :