به گزارش خبرنگار اعزامی شمس آباد، نشست ۳ جانبه وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه درباره تحولات سوریه در مسکو آغاز شد.

در این نشست بیانیه مشترکی صادر شد که به شرح زیر است:

بیانیۀ مشترک وزرای امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه دربارۀ سوریه (مسکو، ۲۸ آوریل ۲۰۱۸ )

وزرای امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه، به عنوان ضامنان رعایت رژیم آتش‌بس در سوریه، دومین نشست  خود را در مسکو در تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۱۸ برگزار کردند. آنها دربارۀ تحولات وضعیت سوریه و مناطق پیرامون این کشور و تأثیر آن بر صلح و امنیت منطقه بحث کردند.

۱- وزرا ضمن تأکید مجدد بر پایبندی خود به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و نیز به اهداف و اصول منشور سازمان ملل، تأکید کردند که همۀ باید به این اصول احترام بگذارند.

۲- بر عزم خود مبنی بر تقویت همکاری‌های سه‌جانبه بر پایۀ بیانیه‌های مشترک صادر شده از سوی رؤسای جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در تاریخ‌های ۲۲ نوامبر ۲۰۱۷ و ۴ آوریل ۲۰۱۸ تأکید کردند.

۳- توافق کردند که مجاهدت‌های مشترک برای بدرد خوردن دستیابی به حل‌وفصل پایدار سیاسی در سوریه طبق چشم‌انداز ترسیم‌شده در قطعنامۀ ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل و بهره‌برداری کامل از ساز و کارهای چندلایۀ فرمتِ آستانه را افزایش دهند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ۶۸ درصد آلمان‌ها دیگر به آمریکا اعتماد ندارند/ علائمی از بهبود روابط مسکو و برلین

۴- کارآمدیِ فرمت آستانه را به عنوان تنها اقدام بین‌المللی مورد تاکید قرار دادند و اینکه این فرمت توانسته است از طریق مجاهدت‌های مشترک برای مبارزه با تروریسم، کاهش سطح خشونت و فراهم کردن شرایط مساعد برای حل‌و‌فصل سیاسی از جمله بدرد خوردن گفتگوهای فراگیر سوری سوریِ به بهبود وضعیت در سوریه مدد کند. آنها تصمیم گرفتند نشست بین‌المللی بعدی دربارۀ سوریه را همزمان با  دومین نشست کارگروه آزادی بازداشت‌شدگان/ربوده‌شدگان و تحویل اجساد و شناسایی مفقودان  در ماه مه ۲۰۱۸ در آستانه برگزار کنند.

۵-  بر اهمیت نقش فرایند آستانه در حصول اطمینان از پیشرفت واقعی در دستیابی به یک راه‌حل سیاسی در سوریه از طریق یک فرایند فراگیر، آزاد و عادلانه به راهبری  و مدیریت سوری‌ها و مبتنی بر ارادۀ آزاد مردم سوریه که منجر به قانون اساسی‌ای بهره‌مند از پشتیبانی مردم سوریه و انتخابات آزاد و عادلانه با مشارکت همۀ سوری‌های واجد شرایط و تحت سرپرستی مناسبِ سازمان ملل تأکید ورزیدند. در همین راستا، توافق کردند که تعداد مشورت‌های  مشترکِ منظم نمایندگان ارشد جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه با دبیرکل سازمان ملل و نماینده ویژه او در امور سوریه را به منظور بدرد خوردن آغاز هر چه زودترِ کار کمیتۀ قانون اساسی  در ژنو بر مبنای توصیه‌های کنگرۀ گفتگوی ملی سوریه در سوچی و با هماهنگی سه کشور ضامن افزایش دهند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : جد و جهد دستگاه اجرا نروژ برای حفظ حقوق اولیه عامل کشتار این کشور

۶- بر عزم خود مبنی بر ادامۀ همکاری برای نابودیِ نهاییِ داعش، جبههالنصره و همۀ دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌‌های وابسته به القاعده یا داعش در سوریه که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی‌شده تأکید کرده، بر موفقیت مجاهدت‌های جمعی خود در مبارزه با تروریسم تصریح کردند. آنها از همه گروه‌های مخالف مسلح خواستند کاملاً و بی‌درنگ با گروه‌های تروریستی مذکور قطع مراوده کنند.

۷- بر اهمیت مجاهدت‌ها برای کاهش تنش تأکید ورزیده، پایبندی خود به باقی رژیم آتش‌بس را که در مدد به کاهش خشونت در عرصۀ میدانی و کاهش رنج انسانی نقش مؤثری داشته مجدداً ابراز کردند.

۸- همۀ مجاهدت‌های برای ایجاد واقعیت‌های جدید در عرصۀ میدانی به بهانۀ مبارزه با تروریسم را رد کرده، عزم خود مبنی بر مقابله با دستور کارهایی که به دنبال تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و تضعیف امنیت ملی کشورهای همسایه هستند را ابراز داشتند.

۹- هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را شدیداً محکوم کرده، خواستار بررسی فوری و حرفه‌ایِ هر گزارشی در این باره مطابق با کنوانسیون منع توسعه، تولید، ذخیره‌سازی و به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی و امحای آنها از سوی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به عنوان اصلی‌ترین مرجع ذیصلاح بین‌المللی برای احراز استفاده از سلاح‌های شیمیایی شدند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - صاف کردن "گلو" ممنوع + دلایل و توصیه‌ها

۱۰- بر پایبندی خود به ادامۀ مجاهدت‌های مشترک با هدف محافظت از غیرنظامیان، بهبود وضعیت انسانی از طریق بدرد خوردن دسترسی‌های انسان‌دوستانۀ سریع، ایمن و بدون محدودیت به همۀ نیازمندان، راه‌اندازی و باقی ساز و کارهای اعتمادساز میان طرف‌ها و نیز مدد به متداول‌سازی وضعیت در سراسر سوریه، از جمله فراهم آوردن شرایط برای بازگشت ایمنِ آوارگان داخلی و خارجی، تأکید ورزیدند.

۱۱- از جامعۀ بین‌المللی، و بیش از همه از سازمان ملل متحد و سازمان‌های بشردوستانۀ آن، خواستند که مدد‌های خود به سوریه به نفع همۀ سوری‌ها، از جمله بدرد خوردن مین‌زدایی بشردوستانه، احیای زیرساخت‌های اساسی و امکانات اجتماعی و اقتصادی و باقی میراث تاریخی، را افزایش دهند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که صبح امروز برای شرکت در نشست سه جانبه درباره تحولات سوریه به مسکو سفر کرده است، پیش از دیدار سه‌جانبه، دیدارهای جداگانه و دوجانبه‌ای با وزرای خارجه ترکیه و روسیه داشته است.

ظریف و چاووش اوغلو درباره گسترش روابط اقتصادی و توریسم مذاکره کرده و درباره وضعیت سوریه نیز گفتگوهایی به عمل آمد.

وزرای خارجه ایران و روسیه نیز در دیدار دوجانبه خود درباره روند روابط دوکشور، برجام و تحولات سوریه گفتگو کردند.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :