به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد،  نشریه آلمانی «اشپیگل» در گزارشی نوشت که «زیگمار گابریل» وزیر امور خارجه آلمان قصد داشت با سفر به بغداد و اربیل، در خصوص تنش‌های به وجود آمده میان دولت بغداد و منطقه کردستان عراق میانجیگری کند اما دولت عراق با این مسئله بیزاری کرده است.

طبق این گزارش، هدف اصلی گابریل در واقع این بوده است که یک سفر دیپلماتیک به منطقه داشته باشد و در اوایل نوامبر با دولت مرکزی در بغداد و بعدا در اربیل با مقامات کردستان عراق گفت‌وگو کند سفر کند تا ببیند که آیا قادر است مسیری را برای مذاکرات میان دو طرف پیدا کند یا خیر.

با اینحال، دولت عراق به وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که بغداد از سفر گابریل به عراق استقبال می‌کند اما سفر وی به منطقه کردستان که به دنبال جدایی است، ناخوشایند است و مطلوب نیست.

طبق این گزارش، حتی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز نتوانست در حین تماس تلفنی با «حیدرالعبادی» نخست‌وزیر عراق، نظر وی را تغییر دهد و بنابراین گابریل مجبور شد سفر خود را به طور کامل لغو کند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : تشکیل کمیته کارشناسی حذف کنکور/ کنکور تا چهار سال آینده حذف نخواهد شد

منطقه کردستان عراق اخیراً علیرغم بیزاری‌های دولت مرکزی بغداد و جامعه بین‌الملل، همه‌پرسی را برای جدایی از عراق برگزار کردند و همین مسئله تنش‌هایی را بین اربیل و بغداد به وجود آورده است.

انتهای پیام/ق

این خبر را به اشتراک بگذارید :