به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «الکساندر لاورنتیوف» نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور مربوط به سوریه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که دور جدید مذاکرات درباره سوریه ۱۴ و ۱۵ ماه می (۲۴ و ۲۵ اردیبهشت) در «آستانه» پایتخت قزاقستان برگزار می‌شود.

خبرگزاری تاس گزارش کرد، در سال ۲۰۱۷، وی گفت: «تابحال (دور جدیدی از مذاکرات آستانه را )برای روزهای ۱۴ و ۱۵ ماه می برنامه‌ریزی کرده‌ایم».

در سال ۲۰۱۷، نمایندگان سه کشور ایران، ترکیه و روسیه، فرایند مذاکرات صلح سوریه را در آستانه آغاز کردند که شامل نمایندگانی از دولت و معارضان سوری بود.

طبق این گزارش، روسیه، ایران و ترکیه تعهداتی را برای تضمین آتش‌بس در سوریه برعهده گرفتند و فرایند صلح آستانه (۸ دور مذاکرات تا مارس ۲۰۱۸ برگزار شده است و آخرین دور آن در ۲۱ و ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷ برگزار شد) به ثبات‌بخشی در اوضاع سوریه سودمند کرده است.

طرفین مذاکره برای ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه به توافق رسیدند و این مناطق در غوطه شرقی، شمال حمص، ادلب و بخش‌هایی از لاذقیه، حماه و حلب و همچنین مناطقی درعا و قنیطره در جنوب سوریه ایجاد شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : با کسب ۲۳۶ رأی از ۲۸۸ رأی ماخوذه ظریف برای دومین بار سکاندار دستگاه سیاستمداری شد

بنا به گزارش تاس، ایران، روسیه و ترکیه ناظر بر آتش‌بس وضع شده در منطقه ادلب هستند و روسیه همچنین مسئولیت نظارت بر آتش‌بس دیگر مناطق تعیین شده در سوریه را نیز برعهده دارد.

به گزارش پارس، در نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه که ۲۵ اسفند ماه در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد، بیانیه‌ای ۲۰ بندی صادر و طرفین توافق کردند که نشست بین‌المللی بلندپایه بعدی دربارۀ سوریه در اواسط ماه می ۲۰۱۸ در آستانه برگزار شود.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :