به گزارش خبرنگار شمس آباد در نیایش‌آباد، «والنتین تراپزنیک‌اف» کارشناس ارشد نهاد ریاست جمهوری ترکمنستان تصریح کرد: در مسیر جمهوری اسلامی ایران ۲ خط لوله گاز احداث شده که دارای ظرفیت‌های لازم و دومین مسیر راهبردی صادرات گاز طبیعی این کشور هستند.

وی افزود: خط لوله گاز «کرپجه – کردکوی» و «دولت‌آباد- سرخس – خانگیران» ۲ خط لوله گازی هستند که در مسیر ایران احداث شده و ظرفیت عمومی آنها سالانه حدود ۲۰ میلیارد متر مکعب می‌باشد.

تراپزنیک‌اف گفت: از مسیر ایرانی می‌توان جهت صادرات گاز طبیعی ترکمنستان به کشورهای قفقاز همچون جمهوری ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و نیز انتقال گاز ترکمنی به ترکیه و از طریق آن به کشورهای اروپا استفاده نمود.

اظهارات کارشناس ارشد نهاد ریاست جمهوری ترکمنستان در زمینه دورنمای روشن همکاری‌های گازی بین «نیایش‌آباد» و «تهران» در حالی است که  مدیر عامل شرکت ملی «ترکمن گاز» چندی پیش از تمایل این کشور به صادرات گاز به مناطق شمالی ایران خبر داد.

«مراد  آرچایوف» مدیر عامل شرکت دولتی گاز ترکمن‌گاز طی سخنرانی خود در همایش بین‌المللی نفت و گاز ترکمنستان که در ماه جاری در نیایش‌آباد با حضور ۴۵۰ نماینده از ۳۶ کشور دنیا و منطقه برگزار شد، تصریح کرد: نیایش‌آباد آماده‌ است به همه مشتریان خود به هر میزان درخواستی گاز صادر کند و بازار متنوع عرضه حامل‌های انرژی را داشته باشد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ۵۲ شهروند ازبکستان بر اثر آتش سوزی یک دستگاه اتوبوس در قزاقستان جان باختند

ابراز تمایل ترکمنستان برای از سرگیری صادرات گاز این کشور به تهران در حالی است که شرکت ترکمن گاز، سال گذشته صادرات گاز طبیعی به ایران را به دلیل بدهی شرکت ملی گاز این کشور متوقف کرد و با این وجود جریان سوآپ گاز طبیعی کماکان بین ۲ کشور برقرار است.

 هر چند صادرات روزانه حدود ۱۰ میلیون متر مکعبی گاز ترکمنستان متوقف شده اما هم اکنون روزانه حدود ۴ تا ۱۰ میلیون متر مکعب گاز در قالب قرارداد سوآپ بین ۲ کشور تبادل می‌شود.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :