به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا که از جانب کنگره مامور شده بود  هر سه ماه یک بار گزارشی را از پایبندی ایران به توافق هسته‌ای به کنگره ارائه بدهد، این بار در نطقی بسیار بی‌ادبانه و توهین‌آمیز، عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کرد تا بررسی موضوع به کنگره ارجاع داده شود و کنگره نیز رای خود را تا ۶۰ روز آتی در مورد پایبندی ایران به برجام اعلام کند.

این مساله در حالی رخ می‌دهد که ایران تمام تعهدات خود را حتی زودتر از زمان بندی مقرر انجام داده بود و همچنان انتظار می‌کشید که برجام تخطی شده از جانب طرف مقابل، مورد اعتنا قرار گیرد. بنابراین دولت آمریکا عملا با بیان کذب عدم پایبندی ایران به برجام،  بی تعهدی خود را راجع به برجام به طور رسمی اعلام می‌کند.

هرچند که بر روی کاغذ، آمریکا همچنان در برجام باقی مانده است، اما عملا با این نطق ترامپ به نظر می‌رسد آمریکا از زیر بار تمام آن تعهداتی که در برجام داده بود و مدام آنرا نیز تخطی کرده، خارج شده است. رئیس‌جمهور آمریکا برای رسمیت بخشیده شدن به این خروج، رای کنگره را لازم دارد تا تمام دستورات اجرایی تعلیق بایکوت‌های مربوط به مسالهی هسته‌ای ملغی گردد. در ادامه نیز با در خواست هر یک از طرفین برای بررسی این موضوع در کمیسیون مشترک برجام هم، چیزی جز بازگشت قطعنامه‌ها حاصل کار نخواهد بود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ارتش حافظ مردم، زینت حکام و عزت بخش دین است/ آمریکا به دنبال تبدیل وضعیت سوریه به عراق و افغانستان است

 بعد از این نطق ترامپ، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، لزوم استمرار روند اجرای برجام و باقی ماندن همه طرفین در برجام را اعلام می‌کند. در شهریور ماه گذشته نیز موگرینی اعلام کرده بود برجام محدود به دو کشور نیست و عملا با این گفته به نوعی  تاکید می‌ورزد که خروج آمریکا هیچ گونه تاثیری را در روند اجرای برجام نخواهد گذاشت و برجام را بدون آمریکا نیز می‌توان پیش برد.

اما چگونه می‌توان برجام را بدون آمریکا متصور بود؟

با خروج آمریکا از برجام و بازگشت بایکوت‌های ثانویه، عملا هر کشوری به واسطه واهمه بایکوت شدن از جانب آمریکا، دیگر از خود اختیاری برای ایجاد روابط اقتصادی و تجاری با ایران نخواهد داشت.

تا بدین جا چنین تصور می‌شود که آمریکا به دنبال خروج از برجام است و طرف‌های دیگر امضا کننده توافق هسته‌ای با ایران با علم به این که می‌دانند برجام بدون آمریکا دیگر بیشتر از پیش به کاغذ پاره‌ای مبدل می‌شود، در تلاشند که روند اجرای برجام ادامه یابد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ظریف:مردم محکم پشت انقلاب ایستاده‌ و از جمهوری اسلامی پشتیبانی می‌کنند

اما واقعیت این است که به نظر نمی‌رسد  آمریکا از برجامی که می‌تواند همواره به بهانه‌ها و طرق گوناگون آن را تخطی کند و مطمئن باشد طرف ایرانی از آن خارج نمی‌شود و دست و پای ایران را همواره برای بازگشت به گذشته بسته است، دست بردارد به همین دلیل است که وزیر  خارجه آمریکا به صراحت نفع آمریکا را در باقی ماندن در برجام بیان می‌دارد.

معادله بسیار ساده است، غرب به دنبال رقم زدن برجامی دیگر این بار در حوزه دفاعی کشورمان است، اما الزاما لزومی به توافقنامه مجزی و گسستن نیست و این مساله را می‌خواهند با اضافه کردن متمم‌های جدید در چهارچوب همین برجام محقق کنند.

در همین راستا است که در شهریور ماه تیلرسون اعلام می‌کند باید در برجام تجدید نظر شود در غیر این صورت آمریکا از آن خارج خواهد شد. وی در سخنان اخیر خود نیز یکی از معایب برجام را عدم اشاره به مساله موشکی دانسته و سخن از توافق‌نامه ثانویه به میان آورده، این مقوله با تقسیم وظایفی میان اروپا و آمریکا در قالب استراتژی پلیس خوب، پلیس بد پیگیری خواهد شد. بدین گونه که در مدت زمانی که مقرر گردیده کنگره در رابطه با عدم پایبندی ایران به برجام اعلام نظر کند و حتی بعد از آن، برخی از  طرف‌های دیگر امضا کننده برجام یعنی آلمان، انگلستان و فرانسه و همچنین اتحادیه اروپا در نقش پلیس خوب وارد صحنه خواهند شد تا از طریق به وحشت انداختن طرف ایرانی از اقدامات احتمالی پلیس بد یعنی آمریکا، ایران را مجاب کنند به تغییرات در برجام تن دهد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - روحانی: دسترسی به فضای مجازی نباید قطع باشد

البته در موازات این استراتژی، استراتژی چماق و هویج نیز از سوی آمریکا در دستور کار قرار گرفته‌ این امر زمانی نمود پیدا می‌کند که همواره مقامات آمریکایی عدم اصلاحات در برجام را مترادف با خروج رسمی آمریکا از برجام و بازگشت بایکوت‌ها دانسته اند که نمونه بارز آن را می‌توان در سخنان تیلرسون آن جا که بیان می‌کند اگر اقدامی در خصوص این توافق صورت نگیرد، رئیس جمهور اصرار دارد که از آن خارج شود، دید.

با این تفاسیر، مسئولین کشورمان باید تمام تمهیدات را در جهت مقابله با این استراتژی‌ها به کار گیرند، چرا که عقب نشینی و تسلیم شدن در مقابل چنین راهبردهایی به منزله تضعیف شدن بنیه دفاعی کشور و به تبع آن به خطر افتادن امنیت ملی و تمامیت ارضی کشورمان خواهد بود.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :