به گزارش خبرنگار شمس آباد در بیشکک، نشست مطبوعاتی قرقیزستان و ایران با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران رسانه‌های محلی و منطقه‌ای پیرامون بررسی وضعیت فعلی همکاری‌های ۲ کشور صبح امروز در سفارت جمهوری اسلامی در «بیشکک» برگزار شد.

تجمع‌های اعتراضی در ایران

یکی از موضوعات مورد توجه خبرنگاران قرقیز تحولات اخیر در ایران و مواضع رسمی دولت این کشور بود که «مجتبی روزبهانی» سفیر ایران در قرقیزستان به طور گسترده توضیحاتی را داد.

وی با اشاره به پشتیبانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از اغتشاشگران اظهار داشت: دروغگو کم‌حافظه است زیرا کاخ سفید همواره مردم ایران را به عنوان تروریست معرفی می‌کرد اما پس از برگزاری تجمع اعتراضی به فکر رعایت حقوق مردم این کشور افتاد.

روزبهانی ادامه داد: آمریکا، رژیم صهیونیستی و چند کشور عربی از اغتشاشگران پشتیبانی کردند در حالی که بسیاری از کشورهای جهان شرکت کنندگان در این اغتشاشات را محکوم کردند.

همکاری رسانه‌ای

 در ادامه جلسه روزبهانی در پاسخ به سؤال خبرنگار شمس آباد در رابطه با برنامه‌ ایران در بخش توسعه همکاری‌های رسانه‌ای برای جلوگیری از گسترش ایران‌هراسی در قرقیزستان و همچنین در فضای پساشوروی تصریح کرد: همکاری رسانه‌ای یکی از بخش‌های مهم روابط ۲ کشور است و سفر خبرنگاران قرقیز به ایران نیز در دستور کار این حوزه قرار دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : محتوای پنهان وب چیست و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم؟

وی ادامه داد: همچنین پیشنهادات مربوط به همکاری صدا و سیمای ایران و شبکه‌های دولتی قرقیزستان مطرح شد که در حال موجود این پیشنهاد در حال بررسی بوسیله مقامات ۲ کشور می‌باشد.

مناسبات اقتصادی

روزبهانی با اشاره به توسعه مبادلات تجاری بین قرقیزستان و ایران اظهار داشت: در حال موجود مجاهدت‌های زیادی برای برقراری روابط بانکی صورت می‌گیرد که پس از آن فعالیت سرمایه‌گذاران، تجار و گردشگران هر ۲ کشور به طول قابل توجهی بیشتر می‌شود.  

وی تصریح کرد: همچنین برای متقاعد کردن بازرگانان ایران برای سرمایه‌گذاری به اقتصاد قرقیزستان زحمات زیادی صورت گرفته است و افزایش دسترسی تجار ایران به محصولات تولید قرقیزستان در دستور کار است.

سفیر ایران با اشاره به اینکه در قرقیزستان جاهای دیدنی و تاریخی زیادی وجود دارد، خاطر نشان کرد: ظرفیت‌ توسعه بخش گردشگری این کشور بسیار بالا است.

اوراسیا

روزبهانی در پاسخ به سؤال مربوط به همکاری ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اظهار داشت: تهران همواره از تقویت همگرایی منطقه‌ای پشتیبانی کرده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : قدرت مقاومت؛ تهدیدی که صهیونیست‌ها را عقب نشاند - شمس آباد

وی گفت: همچنین ایران خواستار عضویت در سازمان همکاری شانگهای می‌باشد.

بهداشت

روزبهانی با اشاره به همکاری وزارت‌ بهداشت قرقیزستان و ایران عنوان کرد: اسان تبادل دارو و فن‌آوری پزشکی تولید ایران موضوع مورد علاقه «بیشکک» است زیرا محصولات ایرانی از لحاظ قیمت و کیفیت در سطح بالایی قرار دارند.

سفیر ایران گفت: با توجه به این عوامل چشم‌انداز توسعه روابط قرقیزستان و ایران دارای آینده خوبی است.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :