به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، همزمان با روز «بسیج، دولت مقاومت و استکبارستیزی» به همت مرکز مقاومت بسیج و امور ایثارگران این سازمان، نشست علمی و تخصصی «تبیین گفتمان مقاومت و استکبارستیزی» چهارم آذرماه با حضور و سخنرانی عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل سازمان و سردار علی فضلی، از فرماندهان دفاع مقدس و جانشین سازمان بسیج مستضعفین، در محل حسینیه الزهرا (س) سازمان برگزار شد.

سردار علی فضلی، جانشین سازمان بسیج مستضعفین، در سخنرانی خود در این نشست با بیان اینکه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دیدار چند سال گذشته با جمعی از برادران بسیجی، فرمودند “هر کسی که قلبش برای اسلام بتپد، او بسیجی است”، گفت: حضرت امام (ره) فرمودند که انقلاب بر سه پایه قرآن، عترت و مردم استوار است. مردم در اندیشه امام (ره) جایگاه ویژه‌ای داشت؛ همین مردمی که امروز به پا خاستند و جبهه مقاومت را با مجاهدت‌های پی در پی خود در ۶ سال گذشته به اوج خود رساندند.

وی افزود: در حال موجود در بحث مقاومت، اطاعت صریحی را از امام مسلمین و نایب امام زمان (ع‍ج) شاهد هستیم و پیروزی‌های جبهه مقاومت، حاصل این اطاعت‌ها  و حضور بی‌بدیل مردم به ویژه بخش سازما‌‌ن‌یافته مردم در قالب بسیج جهان اسلام، است.

سردار فضلی ادامه داد: شهدا و خانواده شهدا در سوریه، لبنان و دیگر کشورهای محور مقاومت، با اطاعت از امامین انقلاب اسلامی و با دعای خیر خود، به توسعه جبهه مقاومت یاری رسانده‌اند. به خاطر حضور این جبهه مقاومت است که دشمنان یکی پس از دیگری شکست می‌خورند و دیگر شاهد پیشروری‌های آنان در خاک سرزمین‌های اسلامی نیستیم.

جانشین سازمان بسیج مستضعفین، مقاومت در یمن، عراق، سوریه، لبنان و … را ناشی از الگوی ارایه شده از حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) معرفی و تأکید کرد: پیروزی‌های بزرگ بر دشمنان حاصل مقاومت در جهان اسلام بود و این پیروزی‌ها با حضور مردمی در میدان‌های نبرد حادث شده است.

سردار فضلی در بخش دیگری از سخنانش درباره رسالت امروز ما در قبال جبهه مقاومت گفت: باید از گذشته درس بگیریم و اتفاقات رخ داده در حوزه مقاومت اسلامی را ثبت و مستند کنیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بازخوانی به‌مناسبت سخنان اخیر «نیکی هیلی»؛ دسترسی‌های آژانس بر اساس برجام از چه مکانیسمی پیروی می‌کند؟

وی در ادامه خطاب به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اظهار کرد: این سازمان در بیشتر کشورهای جهان دارای نمایندگی است. توصیه می‌کنم که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تمهیداتی بیندیشد و وقایع حوزه مقاومت و فرهنگ بسیجی را ثبت و به مردم دیگر کشورها منتقل کند. اگر نتوانیم ارزش‌های موجود در مقاومت را ثبت کنیم، در آینده نخواهیم توانست که از این ارزش‌ها دفاع کنیم.

سردار فضلی بیان کرد: نباید در موضوع باقی جبهه مقاومت و مجاهدت و آشنایی نسل‌های امروز و آینده با این ارزش‌ها، غفلت کنیم. همچنین باید مراقب کید و حیله دشمنان باشیم، همان گونه که مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای (مدظله العالی) در پاسخ به نامه سردار سلیمانی، به ایشان و دیگر فرماندهان جبهه مقاومت فرمودند که نباید از کید دشمنان غافل بود.

جانشین سازمان بسیج مستضعفین در پایان سخنانش اظهار کرد: باید با استفاده از یک حرکت جهادی و انقلابی از این فرصت تاریخی و به دست آمده برای نشر فرهنگ مقاومت در سراسر جهان بهره بگیریم.  

عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل سازمان و کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا، دیگر سخنران این نشست بود.

سیاست‌ راهبردی امام و مقام معظم رهبری کارکرد خود را در میدان نشان داده است

عباس خامه‌یار در آغاز سخنانش با تشریح مفصل جایگاه بسیج در اندیشه امام خمینی (ره)، از بسیج به عنوان شجره طیبه‌ای یاد کرد که محصول تفکر آینده‌نگر امام خمینی (ره) است.

خامه‌یار در ادامه با اشاره به دیدار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) با میهمانان اجلاس محبان اهل بیت (ع)، گفت: در سخنرانی مقام معظم رهبری طی این دیدار، یک نکته بسیار مهم و کلیدی وجود داشت و آن جمله ایشان بود که فرمود “موضوع فلسطین، موضوع اول جهان اسلام است. پشتوانه این بحث، هزاران مطلب، تحلیل، کتاب و هزاران ساعت سخنرانی است که طی سال‌های گذشته بوسیله اندیشمندان و روشنفکران و متفکران و علما، ایجاد شده است. “

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمخانی در دیدار مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان اجازه نمی‌دهیم برخی با ارسال سلاح و اجاره تروریست روابط ایران و پاکستان را تحت تاثیر قرار دهند

وی تأکید کرد: این تحلیل، نشانگر مطالعه عمیق تاریخ یکصد ساله منطقه است و این تحلیل تاریخی حلقه مفقوده را بین تحولات دیروز و امروز و فردا، پیدا و مطرح کرده است. اندیشمندان، مشکلات جهان اسلام در یکصد سال اخیر را رژیم صهیونیستی و اسرائیل می‌دانسته‌اند و از همان ابتدا که انگلیس این نطفه نامبارک را در جهان اسلام ایجاد و بیانیه بالفور را در ۱۹۱۷ امضا کرد، مشکلات جهان اسلام به این شکل متجلی شد و ادامه پیدا کرد.

 معاون بین‌الملل سازمان و کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا ادامه داد: دشمنان اسلام و حامیان رژیم صهیونیستی در آغاز سده دوم از زمان امضای بیانیه بالفور، به دنبال بازتجزیه جهان اسلام هستند و هر آنچه در منطقه رخ داده، برای تثبیت توافقنامه سایکس ـ پیکو است که در سال ۱۹۱۶ و پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی بوسیله انگلیس و فرانسه امضا شد تا جهان اسلام تجریه شود.

 خامه‌یار در بخش دیگری از سخنرانی خود در این نشست اظهار کرد: امام خمینی (ره) با توجه به دوراندیشی که داشتند و در همان سخنرانی معروف خود در عاشورای سال ۱۳۴۲ (۱۳ خرداد)، مبارزه خود با شاه را به مبارزه با اسرائیل گره زد و اسرائیل را ام‌المصائب جهان اسلام و ایران و عامل بدبختی ملت ایران و جهان، معرفی کرد.

 وی افزود: امام (ره) این درد را به خوبی شناخت و درمان را هم به خوبی معرفی کرد. درمان امام راحل (ره) یک ویژگی خاصی بود؛ امام (ره) بر بحث مردمی بودن مبارزه تأکید داشتند. سخنان امام (ره) در ۵ آذر سال ۱۳۵۸ درباره تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی و فرمان تشکیل بسیج دانشجو و بسیج طلاب و هسته‌های مقاومت در سال‌های بعد، بر این اساس بود. 

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین با تأکید بر اینکه سیاست‌ راهبردی امام (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) کارکرد خود را در میدان نشان داده است، گفت: ثمره این سیاست‌ها، چند روز پیش و پس از چند سال حضور میدانی بسیجیان جبهه مقاوت از کشورهای مختلف دیده شد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ظریف در دیدار با همتای صربستانی خود عنوان کرد برقراری پرواز مستقیم بین تهران و بلگراد/دعوت روحانی از همتای صرب برای سفر به ایران

خامه‌یار همچنین با ذکر این موضوع که پیروزی‌های امروز، زمانی بزرگ و قابل درک است که با عمق توطئه‌های انجام شده آشنا شویم، بیان کرد: زمانی پیروزی‌های بزرگ آغاز شد که کمیته‌های مردمی در سوریه، عراق، یمن، لبنان و … بسیج شدند و این شروع شکست جبهه‌های غاصب در منطقه بود.

وی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: در دوران پساداعش، باید مراقب تحرکات تازه گروه‌های تکفیری ـ تروریستی بود که باید با استفاده از دانش اندیشمندان و دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، به مقابله با اندیشه‌ها و اقدامات آنها پرداخت.

تقدیر از بسیجیان و فعالان عرصه فرهنگ بسیجی

بنابر اعلام این گزارش، در بخش پایانی این نشست و به همت مرکز مقاومت بسیج و امور ایثارگران سازمان، از خانواده شهدای عالیقدر مدافع حرم و مقاومت و نیز جمعی از بسیجیان و فعالان عرصه فرهنگ بسیجی، تجلیل به عمل آمد.

همچنین از ماشاءالله قهرودی (کارشناس فرهنگی سابق ایران در لبنان و جانباز حادثه تاخت تروریستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت در سال ۱۳۹۲ که منجر به شهادت شهید ابراهیم انصاری، رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان شد)، علی‌اصغر میرزایی، علیرضا حرآبادی، مهدی تیموری، مهدی حسینی، زهرا حسین‌پور  از  بسیجیان فعال سازمان و همچنین سرهنگ امرالله سارانی، علیرضا جاویدان (بسیجی و فعال فرهنگی از شرق استان کرمان) و مرضیه نژادبندانی (بسیجی و فعال فرهنگی از سیستان و بلوچستان)،  تقدیر به عمل آمد.

برپایی نمایشگاه عکس با موضوع «مقاومت و استکبارستیزی» از دیگر برنامه‌های این نشست بود.

نشست «تبیین گفتمان مقاومت و استکبارستیزی» به همت مرکز مقاومت بسیج و امور ایثارگران سازمان و با همکاری مرکز مطالعات فرهنگی و بین‌المللی این سازمان، پژوهشگاه مطالعات جهان، مراکز مقاومت بسیج در وزارتخانه‌های امورخارجه و نفت، مجمع جهانی اهل بیت (ع)، مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی و سازمان حج و زیارت، برگزار شد.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :