به گزارش دفتر منطقه ای شمس آباد« حسام کیان مقدم» با ارسال یادداشتی نوشت: حضور ارتش و سازمان اطلاعات پاکستان در بسیاری از حوادث مهم منطقه‌ای و تاثیرگذاری آنان حتی در خارج از مرزهای پاکستان موضوعی مهم است که بسیاری از کارشناسان داخلی و خارجی به آن اذعان دارند.

از روز گذشته نیروهای پلیس فدرال پاکستان با تجاوز به اعتصاب حزب لبیک یا رسول الله(ص) اقدام به شلیک گلوله‌های پلاستکی و گاز اشک آور به سوی آنان کرده و در مقابل بارانی از سنگ را پیش روی خود دیدند، که البته این تقابل آتش! یک مفهوم اساسی برای دولت ایالت پنجاب و پلیس این ایالت داشت، و آن این بود که مردم دست آنها را خوانده‌اند، تجاوز آنان به اعتراضات گسترده عمران خان و طاهر القادری در سال ۲۰۱۴، و ۲۰۱۶ این مطلب را به دیگر احزاب آموخت که باید ابزار دفاعی لازم را همراه داشته باشند، از این رو شرکت کنندگان در اعتصاب حزب لبیک یا رسول الله(ص) مجهز به تیروکمان‌های پرتاب سنگ بودند و همین باعث شد تا تعداد تلفات برای دو طرف نزدیک مساوی باشد.

شاید برای برخی جای ابهام باشد که این اعتصاب چرا شکل گرفت؟ در بیانی مختصر باید اعلام کرد: پس از رد صلاحیت شدن نواز شریف نمایندگان حامی او در پارلمان پاکستان اصلاحیه‌هایی را در قانون اساسی کشورشان به تصویب رسانند تا او بتواند ریاست حزب نواز را همچنان به عهده داشته باشد، ولی یکی از بندهای این اصلاحیه مربوط به قانون دفاع از اعتقاد ختم نبوت می‌شد، که از چشم احزاب مذهبی به خصوص حزب لبیک یا رسول الله دور نمانده و با وجودی که  لایحه مذکور رای نیاورد ولی طرفداران و اعضای این حزب را به خیابان‌های اسلام آباد کشانده و آنها خواستار استعفای زاهد حامد وزیر قانون پاکستان شدند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : افتتاح رسمی ۸ گذرگاه مرزی بین تاجیکستان و ازبکستان

خواب خوش احسن اقبال وزیر کشور پاکستان که راه حل مسائل را در مذاکره‌ای بدون دردسر می‌دید هیچگاه تعبیر نشده و معترضین تنها یک ضروری داشتند! استعفای وزیر قانون. سیاستمدران حزب نواز نیز به خوبی می‌دانستند که استعفای یک وزیر به خواست یک حزب در روزهای پایانی عمر دولت چه تبعات سنگینی برای آنان در پی خواهد داشت، بنابراین، ۱۹ روز مقاومت کرده و مجاهدت کردند اعتصاب را با ارتباطات به پایان برسانند.

با عدم توفیق دولت در حل مشکل با گفتگو، اتفاقی رخ داد که بیش از همه به سود ارتش تمام شد، درگیری نظامی! پلیس پاکستان که بخش کوچکی از نیروهای نظامی این کشور است و در مقابل قدرت ارتش نزدیک صفر است! مقاومت مردمی و ایستادگی اعتصاب کنندگان در کمتر از ۲۴ ساعت به دولت و پلیس فدرال پاکستان فهماند که آنها توان سرکوب این اعتراض را ندارند و به همین دلیل دولت دومین ضروری ارتش را نیز به دست خود برآورده کرد، وزیر کشور پاکستان نامه ای به ارتش زده و خواستار ورود نیروهای ارتشی به معضل و حل کامل ماجرا شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : کنار آمدن ما با استکبار برابر با کنار گذاشتن آرمان‌های انقلاب است/ ایران می‌تواند در موازنه قدرت جهانی نقش موثر ایفا کند

ما اطلاعی از پشت پرده این اعتصاب نداریم ولی درخواستی که وزیر کشور پاکستان برای ارتش فرستاد، بدون شک مهمترین ضروری و هدف ارتش از عدم ورود مستقیم به این ماجرا بود، دولت بازهم رسما به ارتش اعلام نیاز کرد! بازهم رسما تصریح کرد که ما توان حل این مشکل را نداریم! بازهم دست به دامان ارتش شد تا با محبوبیت خود (نه قدرت خود) ماجرا را حل کند.

و البته ارتش نیز پاسخی زیرکانه داد!: ما برای سرکوب اعتصاب کنندگان قدم به میدان نخواهیم گذاشت! تنها با یک شرط مشکل را حل می‌کنیم و آن شرط این است که به سخن اعتصاب کنندگان نیز توجه شده و به عبارتی دیگر میان دولت و آنان مصالحه صورت گیرد.

اکنون یک حدس مهم می‌توان زد : شرطی که ارتش پاکستان برای ورود به ماجرا و حل آن قرار داده است در بهترین صورت باعث کنار گذاشته شدن دو مهره دیگر از حزب نواز خواهد شد، زاهد حامد وزیر قانون پاکستان و راناثناءالله وزیر قانون ایالت پنجاب که ارتباط خوب او با گروه‌های افراط گرا مورد اعتراض بسیاری از احزاب مذهبی پاکستان قرار دارد دو هدف اصلی ارتش خواهند بود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آیت‌الله سیستانی از هیچ فهرست انتخاباتی پشتیبانی نخواهد کرد

از سویی دیگر تابوی به نتیجه نرسیدن اعتصاب در اسلام آباد نیز با ورود ارتش شکسته خواهد شد زیرا در سال های ۲۰۱۲ طاهر القادری، ۲۰۱۴ عمران خان و طاهر القادری و ۲۰۱۶ عمران خان طعم به نتیجه نرسیدن اعتصاب و اعتراض خیابانی را چشیده‌اند.

البته هر کدام از این اعتراضات باعث حذف یکی از چهره‌های تاثیر گذار دولت شد، و حزب حاکم برای آرام کردن رسانه‌ها، شخصی را قربانی کرده و به عنوان مقصر اصلی ماجرا او را حذف می‌کرد.

باید منتظر ماند و مشاهده کرد که سرانجام این اعتصاب چه نتیجه ای رقم زده و کدام طرف پیروز اصلی میدان خواهد بود.

آنچه تاکنون واضح است این است که ارتش پاکستان شکست نخواهد خورد! هرچند پیروزی قطعی آن نیز بسیار محتمل است.

انتهای پیام/.

این خبر را به اشتراک بگذارید :