به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، یکی از مقامات ارشد سازمان ملل در امور یمن از ائتلاف تحت رهبری ریاض خواست تا هرچه سریعتر تمامی بنادر دریایی یمن را باز کند و زنگ خطر داد که بسته بودن این بنادر، مبارزه با وبا و قحطی در این کشور فقیر را با مشکل مواجه می‌کند.

هماهنگ‌کننده ارشد سازمان ملل زنگ خطر داد که زندگی میلیون‌ها نفر در یمن در معرض خطر قرار دارد.

خبرگزاری رویترز گزارش کرد، «جمی مک گلدریک» در این خصوص گفت که شمال یمن، برای ۲۰ روز ذخیره سوخت دیزل داشت که برای پمپاژ آب و مبارزه با شیوع وبا ضروری است و برای ۱۰ روز ذخیره بنزین دارد و چشم‌اندازی برای تأمین سوخت مجدد وجود ندارد.

مک گلدریک توضیح داد: «۲۱ میلیون نفر به سودمند نیاز دارند و هفت میلیون نفر از آنها در اوضاع قحطی هستند و کاملاً به سودمند‌های غذایی نیاز دارند».

وی ادامه داد: «ادامه بسته بودن بنادر و فرودگاههای مهم، اوضاع انسانی بسیار وخیم (یمن) را تشدید می‌کند. من فکر می‌کنم که این امر تهدید مهمی برای زندگی میلیون‌ها نفری است که برای بقا دست و پنجه می‌زنند».

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : نمی‌خواهیم در شمال سوریه با آمریکا درگیر شویم/ با ایران و روسیه درباره حریم هوایی عملیات عفرین تماس داریم

مک گلدریک با خبرنگاران ژنو از طریق تلفن از «امان» گفت‌وگو می‌کرد زیرا می‌گفت که پروازها به صنعا مسدود شده است.

وی توضیح داد: «تأثیر انسانی آنچه در حال اکنون در حال رخ دادن است، غیرقابل تصور است».

ائتلاف سعودی گفته است که بندر «الحدیده» تا زمان بازبینی برنامه راستی‌آزمایی سازمان ملل برای اطمینان حاصل کردن از اینکه هیچ سلاحی در اختیار انصارالله قرار نمی‌گیرد، بسته خواهد بود.

مک گلدریک ادامه داد که طرح سعودی‌ها برای تأمین نیازهای مردم یمن از طریق بندر سعودی جیزان در شمال و عدن در جنوب بسیار پیچیده، خطرناک، کند و پرهزینه است هر تن محموله ۳۰ دلار هزینه خواهد داشت.

این نماینده سازمان ملل اینگونه ادامه داد: «ما از ائتلاف می‌خواهیم که تمامی بنادر دریایی را هرچه سریعتر باز کند و اجازه انتقال سودمند‌های انساندوستانه و دیگر تدارکات و همچنین اجازه رفت و آمد امدادگران را بدهد».

وی ادامه داد، سازمانهای بشردوستانه در جلوگیری از قحطی و مهار شیوع وبا که بیش از ۹۰۰ هزار نفر از مردم یمن را در ظرف ۶ ماه آلوده کرده بود و به مرگ بیش از دو هزار و ۲۰۰ نفر منجر شده بود، موفق عمل کردند اما «این انسداد واردات این دستاوردها را معکوس می‌کند و میلیون‌ها نفر را در وضعیت بسیار پرمخاطره‌ای قرار می‌دهد».

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - گزارش کامل شمس آباد از جشنواره ملل/ پیمان صلح و دوستی دانشجویان خارجی در ایران+ تصاویر

بر اساس این گزارش، یمن برای مدت سه ماه برای کل جمعیت ۲۸ میلیونی این کشور، ذخایر گندم تجاری و برای مدت ۱۲۰ روز، ذخایر برنج دارد.

مک گلدریک ادامه داد، سازمان یونیسف نیز تنها برای مدت سه هفته، ذخایر واکسن در یمن دارد و محموله‌های داروها و واکسن‌های ضروری یونیسف و سازمان بهداشت جهانی در جیبوتی مسدود شده است.

نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل اوایل روز دوشنبه (دیروز) اعلام کرد که ائتلاف تحت رهبری ریاض، بازگشایی فرودگاهها و بنادر دریایی در یمن را آغاز می‌کند.

در بیانیه نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل آمده بود: «گام اول در این پروسه، ظرف ۲۴ ساعت برداشته می‌شود و شامل بازگشایی تمامی بنادر مناطق تحت کنترل» دولت مستعفی یمن می‌شود.

در این بیانیه آمده است که این بنادر در «عدن»، «المخا» و «مکلی» می‌باشند.

عربستان سعودی اعلام کرد که تمامی بنادر یمن را بعد از تعرض موشک بالستیک ۴ نوامبر انصارالله به ریاض در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی این کشور تعطیل کرده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : واکنش نوری المالکی به آشوب اخیر در ایران

عربستان سعودی و آمریکا مدعی شدند که ایران، موشک بالستیک مورد استفاده قرار گرفته در این تعرض را در اختیار انصارالله قرار داده است که انصارالله این ادعا را رد کرده است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :