به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، «رشید علیم اف» دبیر کل سازمان همکاری شانگهای در نشستی خبری گفت: نگه داشتن و توسعه پویایی در حوزه‌های مختلف وظیفه اصلی این سازمان در سال آینده میلادی است.

وی افزود: برنامه شانگهای برای سال آینده و سال‌های بعد از اهداف استراتژی توسعه سازمان همکاری شانگهای تا سال ۲۰۲۵ میلادی نشأت می‌گیرد.

دبیر کل شانگهای ادامه داد: امنیت، مبارزه با تروریسم، جدایی طلبی و افراط‌گرایی، توسعه همه جانبه و بهبود فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و بشردوستانه از اولویت‌های این سازمان می‌باشد.

وی افزود: علاوه بر گسترش جغرافیایی تماس‌های خارجی، این سازمان قصد بهبود و جستجوی اشکال جدیدی از تعامل را دارد.

علیم اف تصریح کرد: همایش اقتصادی، تجاری و صنعتی، نمایشگاه بین المللی واردات، همایش تجارت خرد، همایش زنان و انجمن علمی و عملی سازمان شانگهای و تبادل جوانان در چارچوب همکاری با سازمان‌های بین المللی قرار است در سال آینده برگزار شوند.

وی همچنین گفت: در پاییز سال ۲۰۱۸ میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای در مورد همکاری میان سازمان ملل متحد و سازمان همکاری شانگهای تصویب می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تأکید نخست وزیران قرقیزستان و افغانستان برای ایجاد کمیسیون مشترک دولتی

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۱ میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شده است.

در تاریخ ۱۹ تیر ماه سال ۱۳۹۴ برابر با ۱۰ ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی هندوستان و پاکستان نیز عضو سازمان همکاری شانگهای شدند.

اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.

ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج نیز از تاریخ ۱۹ تیر ماه سال ۱۳۹۴ برابر با ۱۰ ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی به صف ترکیه و سریلانکا پیوستند و شریک گفت‌وگو با این سازمان شدند.

از تاریخ ۱۱ ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی برابر با ۲۰ تیر ماه سال ۱۳۹۴ ریاست سازمان همکاری شانگهای به ازبکستان منتقل شد.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :