عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در رابطه با اجلاس هفته گذشته در واشنگتن تحت عنوان “بحران انسانی غزه” گفت که آمریکا می خواهد با به تاخیر انداختن انفجار اوضاع در غزه، در حقیقت به دشمن صهیونیستی خدمت کند.

وی اظهار داشت که آمریکا به دنبال مطرح کردن بایسته های رژیم صهیونیستی در محافل بین المللی و تحقق آن بدون هیچ هزینه ای است و در حالی که از نظامیان اسیر اسرائیلی نزد گردان های قسام سخن می گوید، چشم خود را کاملا بر هزاران اسیر فلسطینی در زندان های این رژیم بسته است.

خلیل حیه در رابطه با پرونده آشتی ملی هم گفت که تحقق این پرونده نیازمند تصمیم سیاسی محمود عباس و پشتیبانی تمامی ارکان تشکیلات خودگردان و جنبش فتح است اما اکنون آشتی ملی به سبب مسئله واگذاری کامل هدایت امور نوار غزه به دولت وفاق ملی متوقف شده است اما حماس امیدوار است که دولت بایسته خود در این زمینه را واضح و شفاف بیان کند.

وی تاکید کرد که از دیدار با رهبران فتح برای پیشبرد آشتی ملی و حل اختلافات موجود استقبال می کنیم و بایسته ما اجرای تمامی بندهای توافقنامه آشتی ملی بدون اغماض از حتی یک بند است.

عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در رابطه با بمب گذاری در مسیر خودروی حامل رامی حمدالله نخست وزیر دولت وفاق ملی در جریان سفر به نوار غزه گفت که بدون شک این اقدام اهانت به ملت فلسطین و حماس بود و در شرایطی که ما در سعی برای تحقق وحدت ملی هستیم، چنین حادثه ای اتفاق افتاد.

حیه افزود که سرویس های امنیتی در حال تحقیق و پیگیری جزئیات این حادثه بوده و در انتظار نتایج آن هستند اما ظاهرا شرکت ارتباطات در نوار غزه با سرویس های امنیتی همکاری نمی کند.

وی خاطر نشان کرد که تنها رژیم اشغالگر صهیونیستی و دشمنان ملت فلسطین چه در داخل و چه در خارج از این حادثه سود می برد و این طرف ها می خواهند اینگونه نشان دهند که نوار غزه امنیت ندارد و قبل از هر طرفی، جنبش حماس، ملت فلسطین و آشتی ملی از این حادثه متضرر شدند.

این رهبر حماس در رابطه با طرح صلح آمریکا موسوم به معامله قرن نیز بیان کرد که هدف از این طرح نابودی مسئله فلسطین و تقسیم بندی مجدد منطقه طبق همپیمانی های جدیدی است که اسرائیل بخشی از آن خواهد بود.

وی تاکید کرد که هدف از معامله قرن ضربه زدن به اصول مسئله فلسطین اعم از سرزمین، انسان و مقدسات و مسئله آوارگان فلسطینی است. وی تاکید کرد که حماس از هیچ طرف عربی در مورد فحوا و مضمون این معامله شوم اطلاعاتی دریافت نکرده است.

حیه نسبت به برگزاری نشست شورای ملی فلسطین با ساختار قدیمی آن هم اخطار داد و گفت این اقدام حامل پیام های خطرناکی برای مسئله فلسطین است و برگزاری این نشست، به جای متحد کردن ملت فلسطین، موجب اختلاف و دودستگی مجدد آن خواهد شد.

وی برگزاری نشست شورای ملی با ساختار قدیمی آن را تخطی تمامی توافقنامه ها و تیر خلاص به آشتی ملی دانست.

این رهبر حماس در ادامه گفت که در توافقنامه قاهره در سال ۲۰۰۵ بر سر تشکیل چارچوب موقت سازمان آزادی بخش به عنوان اولین گام در مسیر اصلاح و بازسازی ساختار آن و عضویت جنبش های حماس و جهاد اسلامی در آن توافق حاصل شد.

وی ابراز امیدواری کرد که جنبش فتح در برگزاری نشست شورای ملی بازنگری کرده و به توافقات صورت گرفته در بیروت در سال گذشته پایبند باشد.

خلیل حیه تاکید کرد که باید نشست شورای ملی جدید با مشارکت تمامی گروه های فلسطینی به منظور دفاع از مسئله و آرمان فلسطین برگزار شود.

این عضو دفتر سیاسی حماس در رابطه با پرونده نظامیان اسیر اسرائیلی در غزه نیز گفت که اقدامی حقیقی در این زمینه انجام نگرفته است و این پرونده پیشرفتی نداشته است و دشمن صهیونیستی صرفا ادعاهایی را در رسانه ها مطرح می کند و اینگونه می خواهد با دروغ پردازی و تحریف حقایق، از فشارهای خانواده های نظامیان اسیر بر خود بکاهد.

وی گفت که دشمن صهیونیستی می داند که برای پیشبرد این پرونده، نخست باید به بندهای مبادله اخیر پایبند باشد تا زمینه امضای قرارداد مبادله ای جدید فراهم شود.

حیه در مورد روابط حماس با ایران هم گفت که روابط جنبش متبوعش با تهران بسیار محکم است و به دوران اوج قبل از بحران سوریه بازگشته است.

وی تصریح کرد که روابط حماس با ایران مبتنی بر قاعده دفاع از مسئله فلسطین و پروژه مقاومت و پشتیبانی از ملت فلسطین در برابر طرح ها و توطئه های شوم دشمن صهیونیستی است.

خلیل حیه تاکید کرد که روابط ما با ایران به ضرر هیچ طرفی نخواهد بود و ما با تمامی طرف ها برای خدمت به مسئله فلسطین رابطه برقرار می کنیم.

وی اظهار داشت که جنبش متبوعش در سعی برای تقویت روابط سیاسی با تمامی کشورهای اسلامی و عربی و جامعه انسانی است، زیرا ملت فلسطین صاحب یک مسأله عادلانه است و از تمامی طرف ها می خواهد که از آن پشتیبانی کنند.

انتهای =یام/

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : روسیه یک جنگنده سوخو ۳۰ را برای رهگیری هواپیمای نیروی دریایی آمریکا اعزام کرد
کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :