به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۸ در روسیه از ساعت ۸ صبح به وقت محلی در شرقی‌ترین نقطه این کشور آغاز شده است و تا ساعت ۸ شب به وقت محلی نیز ادامه خواهد داشت.

صندوق‌های اخذ رأی در مسکو نیز فعالیت خود را از ساعت ۸ صبح به وقت مسکو (۸:۳۰ به وقت تهران) آغاز کردند.

در این دور از انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه ۷ کاندیدای دیگر قرار است با «ولادیمیر پوتین»‌ رئیس‌جمهوری فعلی این کشور برای کسب کرسی ریاست‌جمهوری رقابت کنند.

«پاول گرودینین»،‌ «ولادیمیر ژیرینوفسکی»، «سرگئی بابورین»، «گریگوری یولینسکی»، «بوریس تیتوف»، «ماکسیم سریکین» و یک زن به نام «کسنیا سابچاک» رقبای «ولادیمیر پوتین»‌ در این دور از انتخابات روسیه خواهند بود. 

۱۰:۳۰  «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت مسکو در محل آکادمی علوم روسیه موجود شد و رأی خود را به صندوقی که در این مرکز تعبیه شده بود انداخت.

پوتین در آکادمی علوم مسکو و در حضور دهها خبرنگار داخلی و خارجی که به منظور پوشش این انتخابات در این محل اجتماع شده بودند، گفت که در نهایت تنها مشارکت مردم در این انتخابات است که اهمیت دارد.

پوتین تأکید کرد که هر درصدی از آراء را که در این انتخابات کسب کند، برای او تابلو موفقیت است.

 

۱۰:۳۲  «پاول گرودینین» کاندیدای حزب کمونیست روسیه نیز با حضور در مراکز رأی‌گیری، رأی خود را به صندوق انداخت.

 

 

۱۰:۴۶  «ولادیمیر ژیرینوفسکی» نامزد حزب لیبرال دموکراتیک روسیه در مراکز اخذ رأی موجود شد.

 

 

۱۰:۵۵  «گریگوری یولینسکی» کاندیدای حزب دموکراتیک واحد «یابلوکو» از جمله احزاب سوسیال دموکرات روسیه نیز رأی خود را به صندوق انداخت.

 

۱۰:۰۵  شبکه «المیادین» گزارش کرد که پلیس اوکراین مانع از نزدیک شدن رأی دهندگان روس به سفارت روسیه در کی‌یف برای رأی دادن شده است.

در حال موجود حدود ۷۲ هزار تبعه روس در اوکراین زندگی می‌کنند که پلیس این کشور مانع از نزدیک شدن آنها با سفارت روسیه برای رأی دادن شده است.

«آرسن آواکف» وزیر کشور اوکراین دو روز پیش اعلام کرده بود که نیروهای پلیس و گارد ملی اوکراین به شهروندان روس اجازه رأی دادن در دفاتر دیپلماتیک روسیه در این کشور را نخواهند داد.

وی در ادامه اعلام خطر داده بود که تنها آن دسته از اتباع روس که گذرنامه دیپلماتیک دارند می‌توانند در روز انتخابات (امروز یکشنبه) در سفارت روسیه و دیگر ساختمان‌های دیپلماتیک این کشور در اوکراین حضور داشته باشند.

وزیر کشور اوکراین همچنین گفت: «هیچ یک از افراد دیگر یا شهروندان روسیه اجازه نزدیک شدن به ساختمان‌های دیپلماتیک روسیه در اوکراین را نخواهند داشت».

۱۱:۰۵  «بوریس تیتوف» کاندیدای حزب «رشد» روسیه به همراه خانواده خود در یکی از مراکز اخذ رأی موجود شد و رأی خود را به صندوق انداخت.

 

 

حملات سایبری به سایت کمیسیون مرکزی انتخابات

۱۱:۵۰  کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد که ۱۵ تعرض «دیداس» (DDoS) به وبسایت این کمیسیون را به ثبت رسانده که منشأ آن ها ۱۵ کشور مختلف است.

«الا پمفیلوا» رئیس این کمیسیون گفت: «ما از ساعت ۲۳:۰۰ تا ۰۲:۰۰ به وقت گرینویچ) ۱۵ مورد تعرض دیداس از ۱۵ کشور مختلف را ثبت کرده‌ایم».

 

 

وی در ادامه گفت که تمام شکایاتی که در وبسایت این مرکز به ثبت برسد به طور کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تعرض دیداس (DDoS) که مخفف عبارت انگلیس «Distributed Denial of Service» می‌باشد، به معنی سرازیر شدن تقاضاهای زیاد به یک سرور و استفاده بیش از حد از منابع (پردازنده، پایگاه داده، پهنای باند، حافظه و…) است به طوری که سرور به دلیل حجم بالای پردازش سرویس دهی مرسوم آن به کاربرانش دچار اختلال شده یا از دسترس خارج شود. در این نوع تعرض ها در یک لحظه یا در طی یک زمان به صورت مداوم از طریق کامپیوترهای مختلف که ممکن است بایسته یا حتی ناخواسته (هک شده) مورد استفاده قرار گرفته باشند، به یک سرور (با آی پی مشخص) درخواست دریافت اطلاعات ارسال می‌شود و موجب از دسترس خارج شدن سرور یا به اصطلاح Down شدن سرور می شود.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : کاهش ۵۰ درصدی زمان اخذ تأییدیه دیپلم خارج از کشور در چین

۱۲:۰۵  «رمضان قدیرف» رهبر چچن از جمهوری‌های غربی روسیه نیز رأی خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۸ روسیه به صندوق انداخت.

 

 

۱۲:۳۰  حوزه‌های اخذ رأی در دو ناحیه فدرال «کامچاتکا» و ناحیه خودگردان «چوکوتکا» که ۱۲ ساعت پیش فعالیت خود را آغاز کرده بودند، بسته شدند.

این دو ناحیه فدرال نخستین مراکزی بودند که ساعت ۰۸:۰۰ صبح یکشنبه به وقت محلی (برابر با ساعت ۲۰:۰۰ شنبه به وقت گرینویچ/ ۲۳:۳۰ شنبه به وقت تهران) اخذ رأی را آغاز کردند.

۱۲:۳۳  «واسیلی لیخاچف» عضو کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه گفت، مسکو سازمان‌ همکاری و امنیت اروپا را در جریان ممانعت اوکراین از رأی دادن اتباع روس مقیم این کشور قرار خواهد داد.

وی افزود‌: «این حقایق علنا مطرح خواهد شد و من امروز این اطلاعات را به رؤسای دو هیأت نمایندگی این سازمان ارائه خواهم داد».

 

تعرض سایبری جدید به کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه

 

۱۳:۰۰  شبکه راشاتودی وقوع یک تعرض سایبری در جریان علیه کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه که مرکز اطلاعات این کمیسیون را هدف گرفته، گزارش کرد.

«مایا گریشینا» سخنگوی کمیسیون اعلام کرد، «ما در حال ثبت یک تعرض سایبری به مرکز اطلاعات‌مان هستیم».

این تعرض سایبری پس از آن صورت گرفته است که این کمیسیون اعلام کرده بود هدف ۱۵ تعرض دیداس از ۱۵ کشور مختلف قرار گرفته بود.

«الا پمفیلوا» رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه گفته است که این حملات بلافاصله پس از آغاز رأی‌گیری در اولین مرکز در خاور دور روسیه آغاز شده بود.

۱۳:۱۵  سفارت روسیه در ترکیه فیلمی را از دو کودک روس منتشر کرده که در محل این سفارت و کنار صندوق‌های اخذ رأی مشغول خواندن سرود ملی روسیه هستند.

 

 

۱۳:۳۰  تصاویری در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد چندین نفر از شهروندان روس با لباس‌های شوالیه در یکی از مراکز اخذ رأی موجود شده‌اند و پای صندوق رأی رفته‌اند.

 

۱۳:۴۰  «دیمیتری مدودف» نخست‌وزیر روسیه به همراه همسر خود در یکی از شعب اخذ رأی موجود شد و رأی خود را به صندوق انداخت.

 

 

۱۳:۴۵  اخذ رأی از اتباع روسیه در انگلیس در محل سفارت مسکو در لندن آغاز شد.

 

 

۱۴:۱۵  برخی منابع خبری تصاویری از یک شهروند روس منتشر کردند که با لباسی شبیه به موشک سرمت روسیه در مرکز اخذ رأی موجود شده‌اند.

 

 

رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی سالانه «وضعیت کشور» خود در تاریخ اول ماه مارس از چندین سامانه نظامی پیشرفته رونمایی کرد که یکی از آنها سامانه موشکی جدید «سرمت» بود.

این موشک بالستیک قاره‌پیما بیش از ۲۰۰ تن وزن دارد و می‌توان آن را به کلاهک هسته‌ای مجهز کرد. علاوه بر این رهگیری آن نیز با سامانه‌های دفاع موشکی بسیار دشوار است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : نگاهی به فساد در عربستان از زبان معارض عربستانی (بخش ۲/۲) بخش عمده‌ای از فساد داخلی عربستان به خارج مرتبط است

۱۴:۱۷  وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که شهروندان روس مقیم اوکراین که مایل به شرکت در این انتخابات بوده‌اند تهدید شده‌اند.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه به خبرنگاران گفت، «اینکه آنها چرا اینکار را انجام می‌دهند کاملا مشخص است. اتباع روسی که می‌خواهند در انتخابات امروز شرکت کنند همگی شاهد این مسئله بوده‌اند که چه اتفاقی در آنجا افتاده است. بنابراین انتخاب آنها کاملا مشخص است. چنین ابراز آزادانه عقیده‌ای در کی‌یف غیرقابل قبول است… به همین دلیل دولت اوکراین در اقدامی کاملا گستاخانه مانع از رأی دادن شهروندان روس شده است».

۱۴:۳۰  کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد که تا کنون بیش ار ۵۰۰ هزار نفر از شهروندان کریمه در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه شرکت کرده و آراء خود را به صندوق‌هایی که در این ناحیه تعبیه شده است، انداخته‌اند.

این نخستین باری است که پس از همه‌پرسی انجام شده در شبه‌جزیره کریمه بعد از آغاز تنش‌ها میان اوکراین و روسیه و الحاق این منطقه به کشور روسیه که شهروندان ساکن کریمه در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه شرکت می‌کنند.

۱۵:۲۳  یک منبع دیپلماتیک درباره نامه‌ای که در خصوص ممانعت دولت اوکراین از رأی دادن اتباع روسیه در این کشور روز گذشته به «ایهور پراکاپچاک» نماینده دائم اوکراین در سازمان همکاری و امنیت اروپا گفت: «این نامه نگرانی‌هایی را درباره طرح‌های گزارش شده اخیر برای ممانعت از اخذ رأی در دفاتر دیپلماتیک روسیه در اوکراین مطرح می‌کند و در آن عنوان شده که این اقدام کی‌یف، محروم کردن اتباع روس از حقوق شهروندی‌شان است چرا که آن دسته از اتباع روس مقیم اوکراین از حق رأی دادن در صورت تمایل برخوردارند.»

۱۵:۳۰  مراکز اخذ رأی در استان‌های «اوتاوا»، «مونترال» و «تورنتو» رأی‌گیری از اتباع روس را ساعت ۸ صبح به وقت محلی آغاز کرده‌اند. رأی‌گیری در «ادمونتون» و «ونکوور» به ترتیب با یک و سه ساعت فاصله در مقایسه با اوتاوا آغاز خواهد شد.

اتباع روسیه در کانادا تا ساعت ۸ شب به وقت محلی فرصت دارند تا با حضور در دفاتر دیپلماتیک روسیه رأی خود را به صندوق‌های اخذ رأی بیاندازند.

۱۵:۳۲  نخستین مراکز اخذ رأی در آمریکا ساعت ۸ صبح به وقت نیویورک و واشنگتن (۱۳:۰۰ به وقت گرینویچ) فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. پس از آن نیز مراکز اخذ رأی در هیوستون، تگزاس، سیاتل و پورتلند، اورگان آغاز به کار خواهند کرد.

اخذ رأی از شهروندان روسیه در آمریکا نیز تا ساعت ۸ شب به وقت محلی هر شهر ادامه خواهد داشت. در آمریکا برخی از شهروندان روسیه در فرایند اخذ رأی پیش از ۱۸ مارس شرکت کرده بودند. در مجموع در ۱۵ شهر آمریکا این امکان وجود داشت تا آن دسته از شهروندان روسیه مقیم این کشور که تمایل داشتند، پیش از امروز به مراکز تعبیه شده مراجعه کرده و رأی خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۸ روسیه به صندوق‌های رأی بیاندازند.

۱۶:۲۹  «النا ببچنکوا» رئیس هیأت ناظران انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرد: «مشارکت در این انتخابات بسیار بیشتر از انتخابات سال ۲۰۱۲ میلادی است. و اطلاعات به ثبت رسیده تا ظهر این مسئله را تأیید می‌کند.»

وی در ادامه گفت: «ما همچنین امروز ۲۵۰ گزارش درباره تخطی قوانین انتخاباتی در حوزه‌های اخذ رأی دریافت کرده‌ایم. که حدود نیمی از آنها تأیید نشده و مشخص شد که جعلی بوده‌اند».

این مقام روس ادامه داد که در برخی موارد گزارش‌های جعلی عمدا منتشر می‌شد و البته تمام اتفاقات گزارش شده بدون ارائه درخواست به کمیسیون مرکزی انتخابات حل شده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : وزرای دفاع آمریکا و انگلیس در واشنگتن، درباره ایران رایزنی کردند

۱۷:۳۰  کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه میزان مشارکت تا این ساعت را حدود ۵۱٫۹ درصد اعلام کرده است.

۱۷:۴۵  سفیر روسیه در آمریکا گزارش کرد که چندین مورد اقدام تحریک‌آمیز طی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در شهرهای آمریکا گزارش شده است.

«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا گفت: «همه چیز تا کنون خوب پیش رفته و کاملا دموکراتیک و در تطابق با قوانین روسیه در جریان است. البته نمی‌توانم تأیید کنم که همه چیز صد در صد آنطور که ما انتظار داشتیم پیش رفته است چرا که متأسفانه شاهد برخی اقدامات تحریک آمیز نیز بودیم.»

وی در ادامه توضیح داد که چندین افراد پلید به یکی از ساختمان‌های دیپلماتیک روسیه تعرض کرده‌اند و همچنین مواردی گزارش شده که مبنی بر اینکه تهدیداتی علیه برخی افراد صورت گرفته است.

رئیس‌جمهور در روسیه برای تصدی یک دوره ۶ ساله در کاخ کرملین انتخاب می‌شود. دوره ریاست‌جمهوری در این کشور تا سال ۲۰۰۸ میلادی ۴ ساله بود اما در این سال و در دوره ریاست‌جمهوری «دیمیتری مدودف» رئیس‌جمهور پیشین روسیه مصوب شد که دوره ریاست‌جمهوری ۶ ساله شود.

 

 

اکثر نظرسنجی‌ها از پیشتازی ولادیمیر پوتین حکایت می‌کنند و انتظار می‌رود او برای چهارمین دوره به عنوان رئیس‌جمهور این کشور انتخاب شود. 

 

 

«الا پمفیلوا» رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد، در مجموع ۴۰۱ صندوق در ۱۴۵ کشور جهان به جز روسیه امروز آراء شهروندان مقیم خارج روسیه را اخذ می‌کنند.

وی همچنین گفته است حدود ۱۰۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از شهروندان روسیه برای شرکت در این دور از انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور واجد شرایط هستند.

رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه علاوه بر این تأکید کرد که بیش از از ۹۶ هزار مرکز اخذ رأی در سراسر روسیه در نظر گرفته شده است که از این تعداد ۴۸ هزار مرکز در شهرها و ۴۸ هزار مرکز نیز در روستای سراسر روسیه تعبیه شده که شهروندان روس برای انداختن رأی خود به صندوق‌ها می‌توانند به این مراکز مراجعه کنند.

کمیسیون انتخابات روسیه همچنین اعلام کرده که حدود ۱۵۰۰ ناظر بین‌المللی از ۱۱۵ کشور مختلف بر روند اخذ رأی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۸ میلادی روسیه نظارت دارند.

۹:۴۳ حوزه‌های رأی‌گیری در مسکو بسته شد.

رأی‌گیری در ۹۶ هزار و ۴۵۱ حوزه به پایان رسیده و در ۵۷۶ حوزه کماکان ادامه دارد.

کشور پهناور روسیه در ۱۱ قاچ ساعتی قرار دارد. رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه از ساعت ۸ صبح شروع شده و تا ساعت ۸ شب ادامه دارد ولی با توجه به فاصله زمانی مناطق مختلف این کشور، این رأی‌گیری ۲۲ سات به طول خواهد انجامید.

اولین حوزه در شرقی‌ترین نقطه روسیه یعنی «کاماچاتکا کاری» کار خود را آغاز کرد و آخرین حوزه‌ای که بسته می‌شود هم در غربی‌ترین نقطه یعنی کالینینگراد (نقطه‌های آبی نقشه بالا) قرار دارد.

۱۰:۳۰ تمامی ۹۷ هزار و ۲۷ حوزه‌ رأی‌گیری موجود در سراسر روسیه، بسته شد و کار رأی‌گیری در خاک روسیه به پایان رسید.

۱۰:۳۶ نتایج نطرسنجی از رأی‌دهندگان روسی نشان می‌دهد که وی نظر موافق ۷۶٫۳ درصد از مراجعان به صندوق‌های رأی را به دست آورده است؛ این نتیجه البته نهایی نیست.

شمارش ۲۱٫۳ درصد از کل آراء اخذ شده هم نشان می‌دهد که پوتین ۷۱٫۹۷ درصد از آرای ریخته شده به صندوق‌های رأی را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :