به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، بعد از شکست مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف جامائیکا در آلمان ( ائتلاف احزاب متحد مسیحی، لیبرال دموکرات و سبزها) با میانجی گری های رئیس جمهور آلمان حالا این کشور در مسیر تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ ( ائتلاف احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات) قرار گرفته است.

حزب سوسیال دموکرات که بعد از شکست تلخ در نوزدهمین انتخابات پارلمانی آلمان اعلام کرده بود دیگر در ائتلاف آینده آلمان مشارکت نکرده و می خواهد به اپوزیسیون بپیوندد اخیرا مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ را البته با قرار دادن شروطی پذیرفته است.

قرار است فردا (پنج شنبه) مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ در کاخ ریاست جمهوری آلمان و با حضور اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان و سران احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات برگزار شود.

در این اوضاع البته “اولاف شولتز”، معاون حزب سوسیال دموکرات آلمان در گفت و گو با هفته نامه “اشترن”، سطح انتظارات درباره تشکیل ائتلاف بزرگ در کشورش را پست آورده و اظهار داشته است که این یک گزینه است اما تنها یکی.هیچ روند خودکاری برای تشکیل چنین ائتلافی در آلمان وجود ندارد.

اولاف شولتز به عنوان یکی از بزرگترین حامیان تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ در آلمان است. اما حالا وی اعلام کرده است که به دلیل شرایط سیاسی سخت در کشورش راه برای تشکیل یک دولت جدید در آلمان طولانی است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - موج‌سواری سیاسی روی نارضایتی‌های اجتماعی

وی در عین حال تاکید کرد که ائتلاف بزرگ نباید به یک وضعیت دائمی در آلمان تبدیل شود. اگر رقابت های سیاسی بین این دو حزب ملی وجود نداشته باشد این مسئله عواقب منفی برای دموکراسی ما خواهد داشت.

شولتز همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو انتقاد شدیدی به مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف جامائیکا و همچنین نقش آنگلا مرکل در این راستا وارد کرده و گفت: وی در شکست این مذاکرات یک ضعف رهبری آشکار را می بیند. اتحادیه با به گردن انداختن مسئولیت همه چیز بر عهده حزب لیبرال دموکرات کار خود را راحت می کند. این همچنین یک شکست برای رئیس حزب دموکرات مسیحی هم محسوب می شود. نزدیک در مسائل بزرگ سیاست اروپایی و با نگاهی به طرح های ابتکاری رئیس جمهور فرانسه صدر اعظم آلمان دیگر نقش رهبری ندارد. رویکرد سیاسی وی به مرزهای خود نزدیک می شود.

معاون حزب دموکرات مسیحی بر خلاف بسیاری سیاستمداران دیگر در این حزب آشکارا با تشکیل یک دولت اقلیتی در کشورش و تحمل این اوضاع بیزاری کرده و گفت: آلمان ۸۰ میلیون جمعیت دارد و ما یک اقتصاد ملی بزرگ و مهم ترین کشور در اتحادیه اروپا هستیم. ما به یک دولت پایدار نیاز داریم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : اتحاد بیشتر«تهران و بغداد» در برابر تروریسم/ اهداف سفر عبادی به ایران

معاون حزب سوسیال دموکرات همچنین از حزب خود درخواست کرد که در جریان مذاکرات درخواست های زیادی را مطرح نکند و کمی موضع محتاطانه را مضر ندانست. به گفته وی مذاکرات جامائیکا نیز به دلیل برخی کمبودهای جدی با شکست مواجه شد.

 “مارتین شولتز”، رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان نیز در اظهار نظر جدیدی درباره مذاکرات احتمالی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ، مشارکت سوسیال دموکرات ها در دولت آینده آلمان را همچنان باز گذاشته و اظهار داشته است که ما وارد مذاکراتی می شویم که نمی دانیم به کجا منجر می شود.

شولتز که حزبش در نوزدهمین انتخابات پارلمانی آلمان شکست تلخی را تجربه کرد در کنار مشارکت احتمالی با آنگلا مرکل در یک دولت ائتلافی همچنین پشتیبانی از تشکیل یک دولت اقلیتی در کشورش را هم قابل تصور دانسته و تاکید کرد که هیچ گزینه ای از روی میز برداشته نشده است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و رئیس حزب دموکرات مسیحی نیز اخیرا برای مذاکرات با حزب سوسیال دموکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ اعلام آمادگی کرده است. حالا دو ماه بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی در آلمان در ۲۴ سپتامبر این کشور همچنان بدون دولت است.

مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف موسوم به جامائیکا ( ائتلاف احزاب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) در ۱۹ دسامبر با شکست مواجه شد. اتحادیه احزاب متحد مسیحی وحزب سوسیال دموکرات در چهار سال گذشته یک دولت ائتلافی را در آلمان با مشارکت هم رهبری می کردند. این دو حزب البته در انتخابات پارلمانی شکست تلخی را تجربه کردند.

شولتز تاکید کرد که فرم های متفاوت همکاری بین سوسیال دموکرات ها و دموکرات مسیحی ها می تواند وجود داشته باشد. اگر ما در پایان با هم به توافق دست یابیم اعضای حزب نیز باید در این باره تصمیم بگیرند.

در چنین شرایطی آنگلا مرکل، رئیس حزب دموکرات مسیحی و صدر اعظم آلمان نیز برای اولین بار در سطح داخلی و محرمانه اعلام کرده است که همچنین برای رهبری بر یک دولت اقلیتی هم آمادگی دارد. این مسئله در صورت عدم موفقیت مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ قابل تصور است.

این نشان می دهد که حزب دموکرات مسیحی شکسا مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ را غیر قابل تصور نمی داند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری RND آلمان و به نقل از محافل داخلی حزب مرکل، وی اعلام کرده است که برای تشکیل یک دولت اقلیتی مجاهدت نمی کند اما این گزینه در مقایسه با انتخابات مجدد سناریوی بهتری است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :