به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، حزب د«موکرات کردستان» عراق به ریاست مسعود بارزانی در بیانیه‎ای اعلام کرد که در انتخابات پارلمانی عراق در استان کرکوک شرکت نخواهد کرد.

دفتر ریاست حزب بارزانی در بیانیه‎ای اعلام کرد که «کرکوک و همه مناطق کردستان اکنون خارج از مدیریت منطقه کردستان قرار دارند.»

در ادامه بیانیه آمده است که «تصمیم گرفته‎‏ایم در انتخابات پارلمانی در این مناطق بویژه استان کرکوک شرکت نکنیم.»

حزب دموکرات کردستان با تاکید بر اینکه استان کرکوک «تحت اشغال نظامی» قرار دارد، از کردهای عراق خواستا تا از شرکت در این انتخابات خودداری کنند.

استان کرکوک واقع در شمال بغداد و جنوب منطقه کردستان عراق، یکی از استان‌های مهم عراق از لحاظر منابع درآمدی نفتی و قومیتی و تاریخی به شمار می رود.

کُردها با وجود اینکه کمتر از ۵۰ درصد جمعیت کرکوک را تشکیل می دهند آن را یک منطقه کُردی می‌دانند، اما ترکمن‌ها، اعراب سنی و سایر قومیت‌های دیگر از جمله آشوری‌ها نیز در این استان ساکن هستند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : برجام؛ نامه ظریف و راهبردهاى مقام معظم رهبرى

پس از برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق در سوم مهر ماه جاری اختلاف بین بغداد و اربیل افزایش پیدا کرده است و تا آنجا پیش رفت که پارلمان عراق دولت این کشور را مکلف کرد که میدان‌های نفتی این استان و تاسیسات متعلق به دولت فدرال را مجدداً تحت کنترل خود درآورد که در نهایت به عملیات نظامی ارتش عراق در کرکوک منجر شد و اکنون این استان به طور کامل تحت کنترل دولت مرکزی عراق قرار دارد.

انتهای پیام/ح


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :