به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، دادگاه لاهه «راتکو ملادیچ» فرمانده نیروهای صرب در جریان جنگ بالکان به دلیل دست چسبیدن در زمینه نسل‌کشی سربرنیتسا و جنایت علیه بشریت گناهکار شناخت.

بنابر گزارش شبکه خبری اسپوتنیک، دادگاه وی را به حبس ابد محکوم کرد. «آلفونس اوریه» قاضی دادگاه در این مورد و پس از اینکه ملادیچ در  ۱۰ مورد از ۱۱ مورد اتهام کناهکار شناخته شد به دادگاه جنایات جنگی یوگوسلاوی اعلام کرد:  « ملادیچ به دلیل ارتکاب به این جنایات، به حبس ابد محکوم شده است.»

ملادیچ  به دست چسبیدن در کشتار و یا آزار و تجاوز به هزاران نفر در جریان جنگی که در فاصله سالهای  ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ میان بوسنیایی‌ها و صرب‌ها در گرفت، متهم شده بود.

این جنایتکار صرب سالها فراری بود تا اینکه در پی دستگیری وی  در سال ۲۰۱۱، دادگاه رسیدگی به جنایات ملادیچ ۱۲ ماه می ۲۰۱۲ آغاز شد. دسامبر سال گذشته دادستانی به دلیل کشتار ۸ هزار مرد و پسر مسلمان در سربرنیتسا در جولای ۱۹۹۵، خواستار حکم حبس ابد برای وی شد. بمباران سارایو (پایتخت بوسنی) و پاکسازی قومی از دیگر موارد اتهامی وی اعلام شده بود. با این حال وکیل وی اعلام کرد که ملادیچ فرمان کشتار سربرنیتسا را صادر نکرده است و خواستار تکرار دادگاه شد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : قطر باید به پشتیبانی‎های خود از تروریسم پایان دهد

انتهای‌پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :