به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، رسانه‌های بین‌المللی جزئیاتِ مانع‌هایِ پیشنهادیِ اروپایی‌های طرفِ برجام با هدف نگه داشتن این توافق در برابر تهدیدهای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را منتشر کرده‌اند. 

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال به نقل از مقام‌های اتحادیه اروپا گزارش داده وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه قصد دارند با معرفی مانع‌هایی جدید فشارها بر برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را افزایش دهند. 

رایزنی‌ها در اروپا در این خصوص در حالی جریان دارند که کمتر از دو ماه به فرارسیدن ضرب‌الاجل ترامپ به کشورهای اروپایی و کنگره آمریکا برای اصلاح توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ مطابق میل او باقی مانده است. 

ترامپ در بیانیه‌ای روز ۲۲ دی‌ماه، علی‌رغم تعلیق مانع‌های هسته‌ای علیه ایران از کشورهای اروپایی و نمایندگان کنگره آمریکا خواست برای اصلاح آنچه به ادعای وی «معایب فاجعه‌بار برجام» خوانده می‌شود اقدام کنند، وگرنه او در ضرب‌الاجل بعدی تعلیق مانع‌ها در تاریخ ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت‌ماه) آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در آن بیانیه تصریح کرد اصلاحات در برجام بایستی بازرسی‌ از سایت‌های نظامی ایران، دائمی کردن محدودیت‌های ایران در توافق و اعمال مانع‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران را شامل شوند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : چرا حکمای طب سنتی داروهایی مانند «عنبرنسارا» تجویز کرده‌اند

او در آن بیانیه همچنین از کشورهای اروپایی خواست منابع مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را قطع کرده و تمامیت گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار دهد.  

دیپلمات‌های اروپایی به وال‌ستریت‌ژورنال گفته‌اند اتحادیه اروپا بعد از روز دوشنبه فوراً به سمت تدوین تدابیر تنبیهی ملموس علیه ایران گام برخواهد داشت، اگرچه اختلافات داخلی در این خصوص کماکان وجود دارد. تمامی ۲۸ عضو اتحادیه بایستی با مانع‌های جدید علیه ایران موافقت کنند.

 انگلیس، فرانسه و آلمان روز جمعه نامه‌ای در خصوص اعمال مانع‌های جدید علیه ایران توزیع کردند. در این نامه از اتحادیه اروپا خواسته شده مانع‌های معینی علیه افراد دخیل در برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های این کشور در سوریه اعمال شود. دولت‌های سه کشور اروپایی اعلام کرده‌اند در روزهای آینده به طور مشخص به نام‌های این افراد اشاره خواهند کرد. 

دیپلمات‌های اروپایی در گفت‌وگو با وال‌استریت‌ژورنال می‌گویند اخراج «رکس تیلرسون» از کابینه ترامپ مجاهدت‌های آنها برای نگه داشتن توافق هسته‌ای را دشوارتر از قبل کرده است. در حال اماده، گفت‌وگوهای مشترک بریتانیا، فرانسه و آلمان با آمریکا برای رسیدن به راهکارهای مشترکی جهت اعمال فشار بر ایران ادامه دارند. دیپلمات‌های دو طرف روز پنجشنبه در برلین دیدار کردند، یک روز بعد هم «برایان هوک»، مدیر بخش سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا به نمایندگی از کشورش در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین شرکت کرد. 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : عربستان برای نفوذ در ازبکستان باز هم دست به جیب شد

مقام‌های اروپایی گفته‌اند که بروکسل مطالبه دولت ترامپ برای قرار دادن بازوی سیاسی حزب‌الله لبنان در فهرست سازمان‌های تروریستی را برآورده نخواهد کرد. علی‌رغم این، اروپایی‌ها ممکن است مانع‌های خود علیه آن دسته از مقام‌های ایرانی که مطابق ادعاها رد جنگ سوریه و یمن دخالت دارند را گسترش داده و گام‌هایی علیه نیروهای حزب‌الله در سوریه اعمال کنند. در پایتخت برخی از کشورهای اروپایی هم درباره روش‌های قطع انتقال ادعایی پول از ایران برای «نائبانش» مطرح شده است.  

خبرگزاری رویترز هم نوشته در سندی که اروپایی‌ها برای پیشنهاد مانع‌های جدید علیه ایران توزیع کرده‌اند آمده است: «در روزهای آتی، فهرستی از افراد و شرکت‌هایی که به باور ما بایستی با توجه به نقششان مورد مانع قرار گیرند ارائه خواهیم کرد».

گفته می‌شود وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشستی پشت درهای بسته در خصوص این پیشنهادها بحث و تبادل نظر خواهند کرد. 

 سه کشور اروپایی در این نامه به «مذاکراتی فشرده» خود با دولت ترامپ درباره نگه داشتن توافق هسته‌ای هم اشاره کرده و خاطرنشان کرده‌اند در حال مجاهدت  «برای دستیابی به تأییدیه‌ای ماندگار در خصوص پشتیبانی آمریکا از برجام، فراسوی ۱۲ می» هستند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تمام مسئولان آتش‌سوزی مرکز خرید روسیه مجازات خواهند شد + فیلم

آنها همچنین مدعی شده‌اند اعمال مانع‌های جدید را با توجه به اینکه خارج از چارچوب برجام مطرح می‌شوند و به منزله بازگرداندن مانع‌های رفع شده علیه ایران نیست، موجه می‌دانند.  

انتهای پیام/ 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :