به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، هیأت سازمان ملل در عراق طی بیانیه‌ای از مهمترین مسائل مطرح شده در دیدار «یان کوبیچ» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل با آیت‌الله «سید علی السیستانی» مرجعیت عالی شیعیان در عراق خبر داد.

در این بیانیه‌ که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «موازین نیوز» منتشر شد، آمده است: مرجعیت عالی شیعیان در عراق بر تضمین اجرای کامل قانون «الحشد الشعبی» که بر اساس آن، اسلحه به طور انحصاری در دستان دولت خواهد بود و نیز نیروهای الحشد الشعبی در انتخابات شرکت نخواهند کرد، تاکید کرد.

یان کوبیچ می‌افزاید: بار دیگر افتخار داشتم که با حضرت آیت‌الله العظمی سید علی السیستانی دیدار کنم. این افتخار بزرگی برای ما در سازمان ملل و شخص من است.

وی می‌گوید درباره مهمترین مسائل عراق، با آیت‌الله سیستانی گفت‌وگو کرده است و به سخنان و نکات و توصیه‌های ایشان درباره فعالیت‌ها و اقدامات آینده، گوش داده است.

در این بیانیه آمده است که نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل، به آیت‌الله سیستانی، ملت و دولت عراق پیروزی بر داعش را تبریک گفت و تاکید کرد که این پیروزی برای عراق و سراسر جهان بود و فتوای مرجعیت که نیروهای ملی الحشد الشعبی را به میدان کشاند نقشی اساسی در این شکست داعش داشته است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : دیپلمات سابق قزاق در گفت‌وگو با پارس مطرح کرد سفر «نظربایف» به آمریکا زمینه ساز توسعه همکاری‌های نظامی «آستانه» و «واشنگتن»

یان کوبیچ همچنین اعلام کرد که با نظر مرجعیت عالی شیعیان در عراق مبنی بر ضمانت اجرای کامل قانون الحشد الشعبی موافق است.

وی با اشاره به پشتیبانی قاطعانه مرجعیت عالی شیعیان از احترام و اجرای کامل قانون اساسی و سایر قوانین عراق متحد، گفت که سازمان ملل نیز کاملا با این مسئله موافق است و همین شیوه را تایید می‌کند.

در بیانیه مذکور درباره روابط بغداد و اربیل بر ضرورت تضمین حقوق کامل و قانونی منطقه کردستان و ملت آن و نیز برگزاری انتخابات در موعد مقرر، تاکید شده است.

یان کوبیچ در ادامه اعلام کرد که برنامه اصلاحات دولت عراق از جمله بخش مبارزه با فساد، با تایید و پشتیبانی کامل سازمان ملل همراه است.

وی همچنین به تداوم سودمند سازمان ملل متعهد شد و در پی درخواست آیت‌الله سیستانی مبنی بر انجام تمام اقدامات لازم برای تضمین بازگشت داوطلبانه و با عزت آوارگان عراقی و تامین حداقلها در بازسازی کشور و ارائه خدمات لازم به این آوارگان و برقراری امنیت به منظور جلوگیری از بازگشت تروریسم اعلام کرد که سازمان ملل برای تحقق این امر، نیز سعی می‌کند و به پشتیبانی‌های خود ادامه می‌دهد. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بازخوانی اندیشه‌های بنیانگذار کبیر انقلاب/۳ تسلیم در مقابل آمریکا شرافت‌مان را از بین می‌برد/ایران دستش را پیش آمریکا تا ابد دراز نمی‌کند

انتهای پیام/غ


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :