به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، کشورهای مانع کننده قطر در اقدامی، اتحادیه جهانی علمای مسلمان را در لیست سیاه قرار داد.

عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین امروز پنجشنبه در بیانیه‌ای مشترک، اعلام کردند که در راستای آنچه که آن‌ها اتخاذ اقدامات علیه تروریسم و خشکاندن منابع مالی آن می‌دادند، اتحادیه جهانی علمای مسلمان و شورای جهانی اسلامی را به همراه ۱۱ شخص دیگر در لیست تروریست قرار داده‌اند.

خبرگزاری رسمی عربستان، (واس) گزارش داد، این دو مؤسسه تروریستی بوده و با سوء استفاده از گفتمان اسلامی و استفاده از آن به منظور اسان در فعالیت‌های تروریستی مختلف، در راستای ترویج تروریسم فعالیت می‌کنند.

در این بیانیه همچنین آمده است، این ۱۱ نفر برای انجام فعالیت‌های تروریستی در سطوح مختلفی به صورت مستقیم تحت پشتیبانی قطر بوده‌اند. ۴

کشور مانع کننده قطر، دوحه را به پشتیبانی از این افراد متهم و تأکید کرده‌اند که قطر ویزای سفر در اختیار آن‌ها گذاشته و برای این که بتواند فعالیت‌های این افراد را را اسان کند، آن‌ها را در مؤسسات قطری خیریه به کار گماشته است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : پروژه "کیا"

اتحادیه جهانی علمای مسلمان در سال ۲۰۰۴ به ریاست یوسف القرضاوی و با مشارکت برخی از علمای شیعه و سنی تشکیل شد. القرضاوی به دلیل گرایش به اخوان المسلمین مصر از این کشور تبعید شده و هم‌اکنون در قطر به سر می‌برد.

روابط ۴ کشور عربستان، مصر، امارات و بحرین به دنبال پخش سخنان منسوب به تمیم بن حمد، امیر قطر از تلویزیون و خبرگزاری این کشور که در پشتیبانی از ایران و انتقاد از عربستان بود، متشنج شد.

به دنبال این اظهارات، ۴ کشور مذکور روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده و دوحه را به پشتیبانی از تروریسم و پشتیبانی مالی از گروه‌های افراطی و تروریستی متهم کردند.

قطر با رد این اتهامات، تأکید کرده است که اقدامات این کشورها با هدف ضربه زدن به استقلال سیاسی صورت می‌گیرد؛ چرا که دوحه دنبال رو سیاست‌های ریاض نیست.

انتهای پیام/.


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :