به گزارش گروه سیاست خارجی شمس آباد، با ابتکار عمل و هماهنگی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در سازمان منع سلاحهای شیمیایی (OPCW)، توطئه آمریکا و عربستان سعودی در تحمیل فشار مضاعف بر سوریه در سازمان منع سلاحهای شیمیایی، به شکست انجامید. 

با درخواست گروه غرب به رهبری آمریکا و همچنین عربستان سعودی، پنجاه و ششمین اجلاس فوق العاده شورای اجرایی سازمان منع سلاحهای شیمیایی جهت بررسی هفتمین گزارش مکانیسم تحقیقاتی مشترک (JIM) سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی که در آن انگشت اتهام استفاده از سلاح های شیمیایی به سمت دولت سوریه نشان رفته است برگزار شد.

پس از دو هفته مذاکره در خصوص تصمیم پیشنهادی آمریکا و هم پیمانانش و چهار دور گفتگو و تقاضای تعلیق مکرر نشست بواسطه آمریکا جهت اتخاذ تصمیمی شدید علیه سوریه و همراه کردن کشورهای عضو شورای اجرایی با این تصمیم، در تعامل نزدیک بین هیات های جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و برگزاری جلسات و مذاکرات فشرده با سایر هیات‌ها و با همراهی کشورهای همفکر از جمله چین و بلاروس منجر به عدم توفیق آمریکا و عربستان سعودی در کسب آراء لازم برای تصویب این پیشنهاد و پس بردن آن از سوی آمریکا و دیگر بانیان تصمیم شد.  

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : دومین نامه امیر قطر به رئیس‌جمهور سودان در کمتر از ۱۰ روز گذشته

علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاح های شیمیایی، به گروگان بردن سازمان منع سلاح‌های شیمیایی بواسطه آمریکا و جریان سازی سیاسی علیه سوریه را به شدت محکوم کرد. 

آمریکا و سایر متحدانش پس از عدم توفیق در شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکوم کردن سوریه بر اساس گزارش های هیات حقیقت یاب و مکانیسم تحقیقاتی مشترک و عدم تمدید ماموریت این مکانیسم با وتوی روسیه، این بار به دنبال دستیابی به مقاصد شوم خود و استفاده ابزاری از سازمان منع سلاح های شیمیایی جهت اعمال فشار بر سوریه و همچنین توجیه اقدام نظامی یکجانبه در یورش به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه تنها به بهانه و اتهام یورش شیمیایی مشکوک در خان شیخون بودند. اتهامی که بدون انجام هرگونه بازرسی و نمونه برداری از محل صورت گرفته است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :