به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، گروههای معارض سوریه که در ریاض پایتخت عربستان گرد هم آمده بودند، سرانجام پس از دو روز مناقشه توافق کردند که هیأتی متشکل از ۵۰ نفر را از میان تمامی گروههای معارض، به شهر ژنو سوئیس اعزام کنند.

هشتمین مذاکرات ژنو برای حل بحران سوریه قرار است هفته آینده (۲۸ نوامبر، ۷ آذر) تحت نظر سازمان ملل برگزار شود. این توافق در زمانی صورت گرفت که کشورهای ایران، روسیه و ترکیه توانسته‌اند در مسیر رسیدن به یک راه حل سیاسی و برگزاری کنگره ملی سوریه گام‌های عملی مهمی بردارند.

«بسمه قضمانی» عضو ائتلاف معارضان سوریه در کنفرانس خبری گفت: با گروههای معارض تحت پشتیبانی روسیه و مصر برای تشکیل یک هیأت واحد توافق کردیم.

در نشست دو روزه ریاض، نزدیک به ۱۴۰ تن از معارضان از گروههای مختلف از جمله معارضان نزدیک به روسیه و مصر شرکت کردند.

در دو سال گذشته در مذاکرات ژنو، یک هیأت از ریاض موسوم به «ائتلاف معارضان سوریه»، یک هیأت موسوم به «هیأت قاهره» که از مستقلین بودند و یک هیأت هم موسوم به «هیأت مسکو» که نزدیک به روسیه بودند؛ شرکت می‌کردند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تاج: غرور کاذب بازیکنان تیم ملی مشهود بود/ از تساوی مقابل سوریه خوشحالم! - شمس آباد

«بسمه قضمانی» همچنین گفته است که این هیأت واحد، خواستار مذاکره مستقیم با دولت سوریه است. ( بر خلاف دوره‌های پیشین که مذاکرات غیر مستقیم بر گزار می‌شد.)

با وجود تشکیل به هیأت واحد اما نظرات داخل این هیأت هنوز یکسان نیست. در بیانیه پایانی این نشست، گروه معارضان «ریاض» بر لزوم کنار رفتن بشار اسد از قدرت تأکید دارند اما گروه معارضان «مسکو» این مسأله را رد می‌کنند.

انتهای پیام/د

این خبر را به اشتراک بگذارید :