به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی شمس آباد، نشست سران ایران، ترکیه و روسیه درباره سوریه و در راستای روند آستانه امروز (چهارشنبه) با حضور حسن روحانی، رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین در آنکارا برگزار و در پایان این نشست بیانیه‌ای صادر شد.

 

 

طرفین توافق کردند که نشست بعدی را در جمهوری اسلامی ایران برگزار کنند.

روسای جمهور ۳ کشور ضامن روند آستانه ضمن اعلام رضایت از نتایج نخستین سال نشست‌های آستانه که از ژانویۀ ۲۰۱۷ برگزار شد تأکید کردند که روند آستانه تنها ابتکار بین‌المللی مؤثری بوده است که به کاهش خشونت در سراسر سوریه معاونت کرده  و در برقراری صلح و ثبات در سوریه نقش داشته و به منظور یافتن راه‌حل سیاسی پایدار برای بحران سوریه به فرآیند ژنو شتاب داده است.

روحانی، پوتین و اردوغان بر عزم خود مبنی بر ادامۀ همکاری فعال خود درباره سوریه به منظور دستیابی به آتش‌بس پایدار بین طرف‌های درگیر و پیشبرد فرایند سیاسی طبق آنچه در قطعنامۀ ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل ترسیم شده است تأکید کردند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اعتراض ده‌ها هزار نفری مسلمانان اندونزی به تصمیم ترامپ

روسای جمهور ۳ کشور پایبندی خود را نسبت به حاکمیت، استقلال، وحدت، تمامیت ارضی و ماهیت غیرقومی سوریه اعلام کردند.

*بحران سوریه هیچ راه‌حل نظامی‌ نداشته

اینکه بحران سوریه هیچ راه‌حل نظامی‌ نداشته و تنها از راه یک فرایند سیاسی همراه با مذاکره می‌توان به آن پایان داد، از دیگر مواردی بود که روسای جمهور سه کشور در این نشست بر آن تأکید کردند.

طرفین «کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه»، که در تاریخ ۳۰ ژانویۀ ۲۰۱۸ در سوچی برگزار شد را نقطه عطف مهمی در فراهم کردن زمینه برای فرآیند سیاسی برشمرده و بر پایبندی خود به پیگیری نتایج این کنگره، که منعکس‌کننده خواست نمایندگان همه بخش‌های جامعه سوری است، به‌ ویژه توافق بر سر تشکیل یک کمیته قانون اساسی مورد پشتیبانی دبیرکل سازمان ملل و جامعه بین‌المللی، تأکید کردند.

روسای جمهور ۳ کشور ضامن روند آستانه پشتیبانی خود را از اسان آغاز کار هر چه سریع‌تر این کمیته در ژنو با معاونت فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و با هماهنگی سه کشور ضامن تکرار کردند.

سه رئیس جمهور از نمایندگان دولت جمهوری عربی سوریه و معارضه متعهد به حاکمیت، استقلال، وحدت، تمامیت ارضی و ماهیت غیرقومی سوریه و از جامعه بین‌المللی خواستند از نتایج کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه پشتیبانی کنند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - روحانی یک لایحه به مجلس فرستاد

شرکت کنندگان در نشست آنکارا بر ضرورت معاونت به سوری‌ها برای بازگرداندن وحدت کشورشان و دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای مناقشه کنونی از طریق فرایندی فراگیر، آزاد، عادلانه و شفاف با مدیریت و راهبری سوری‌ و مبتنی بر خواست آزاد مردم سوریه که منجر به قانون اساسی برخوردار از پشتیبانی مردم سوریه و انتخابات آزاد و عادلانه با مشارکت همه سوری‌های واجد شرایط و تحت نظارت درست سازمان ملل باشد تأکید کردند.

به گزارش پارس، روحانی، پوتین و اردوغان بر عزم خود مبنی بر ادامه همکاری برای نابودی نهایی داعش، جبهه النصره و  دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌های وابسته به القاعده یا داعش در سوریه که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی شده‌اند، تصریح کردند.

طرفین اکنون در این نشست از قطعنامۀ ۲۴۰۱ شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به وضعیت وخیم انسانی در سرتاسر سوریه، از جمله در غوطۀ شرقی، یرموک، فوعه و کفریا، استان ادلب، شمال استان حماه، رکبان و رقه استقبال کرده و از طرف‌های درگیر خواستند به مفاد قطعنامۀ مذکور پایبند باشند، از جمله اینکه از تخلف آتش‌بس پرهیز ورزند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : /امیر مسروری/ چرا نتانیاهو و ترامپ به دنبال ایران هراسی هستند؟

سران سه کشور از جامعۀ بین‌المللی، به‌ ویژه سازمان ملل و سازمان‌های بشردوستانه آن، خواستند از طریق ارسال معاونت‌های بشردوستانه بیشتر، اسان مین‌زدایی بشردوستانه، احیای امکانات زیرساختی بنیادی، از جمله امکانات اقتصادی و اجتماعی و نگه داشتن میراث تاریخی، معاونت‌های خود به سوریه را افزایش دهد.

طرفین اکنون در این نشست از برگزاری نخستین نشست کارگروه آزادی بازداشت‌شدگان، ربوده‌شدگان و تحویل اجساد و شناسایی مفقودان در تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۱۸ در آستانه با مشارکت سه کشور ضامن و سازمان ملل و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ استقبال و بر اهمیت عملکرد مؤثر این کارگروه که به ایجاد اعتماد بین طرف‌های درگیر معاونت خواهد کرد تأکید کردند.

به گزارش پارس، روسای جمهور سه کشور اول آذر ۱۳۹۶ نیز در چارچوب روند آستانه در سوچی روسیه گردهم آمده بودند.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :