به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، نظرسنجی یک روزنامه اسپانیایی نشان می‌دهد که در پی بروز تنش میان مادرید و بارسلون بر سر استقلال، اکنون تنها حدود یک‌چهارم از مردم کاتالونیا از اجدایی این منطقه از اسپانیا پشتیبانی می‌کنند.

طبق این نظرسنجی، با وجود تحولات صورت گرفته در مدت زمان سپری شده از انتخابات اول اکتبر (۹ مهرماه)،  ۲۴ درصد همچنان از استقلال پشتیبانی می‌کنند و ۷۱ درصد هم خواستار این هستند که سیاستمدار کاتالان با دولت مرکزی به توافق برسد.

از این رو به نظر نمی‌رسد که احزاب حامی استقلال بتوانند در انتخابات پارلمان محلی کاتالونیا که روز ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) برگزار می‌شود، اکثریت مطلق را به دست آوردند.

با این وجود، پشتیبانی نزدیک برابر افکار عمومی کاتالونیا از احزاب طرفدار و مخالف استقلال موجب شده تا آینده سیاسی این منطقه دستکم تا زمان انتخابات با ابهام مواجه باشد.

این نظرسنجی تلفنی در روزهای ۲۰ تا ۲۲ نوامبر ( ۲۹ آبان تا اول آذر) از هزار و ۸۰۰ نفر انجام شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : عربستان سال‌هاست مروج افراطی‌گری است/ریاض حامی داعش است + فیلم

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، «کارلس پوگدمونت» رئیس مخلوع ایالت کاتالونیا در حالی که در بلژیک به سر می‌برد، ضمن اعلام فهرست مورد پشتیبانی خود در انتخابات آتی رسما حضور در رقابت‌های انتخاباتی را آغاز کرد.

با این حال «استبان گنزالس پونس» سخنگوی اروپایی حزب حاکم این فهرست را سورئال تعبیر کرد و گفت که جنش حامی استقلال «یک ماجراجویی دیوانه‌وار توام با دروغگویی» را در پیش گرفته است.

گزارش‌ها حاکی از این است که شماری از زندانیان و سیاستمداران تبعید شده در فهرست کسانی قرار دارند که مقامات کاتالونیا از حضور آنان در انتخابات پیش رو پشتیبانی می‌کنند. پوگدمونت در حالی وارد رقابت‌های انتخاباتی شده است که در سطح اروپا تحت پیگرد قانونی قرار دارد.

پیشتر، «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا بر اتخاذ رویکردی محکم و قاطع علیه جدایی طلبان کاتالونیا تاکید کرد. وی در جریان سفر به کاتالونیا بار دیگر بر تعلق چسبیدن این منطقه به اسپانیا تاکید کرد.

نخست‌وزیر اسپانیا همچنین از اکثریت خاموش ضروری است تا در انتخابات شرکت کنند و با رای منفی به جدایی کاتالونیا از اسپانیا زمینه را برای بازگشت شرایط به حالت مرسوم فراهم کنند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : مقاله مجله گاردین در مورد ارتباط طالع بینی و فیزیک کوانتوم جنجال به پا کرد!

در پی همه‌پرسی استقلال کاتالونیا که اول اکتبر (۹ مهرماه) برگزار شد، دولت مرکزی اسپانیا علاوه بر لغو خودمختاری کاتالونیا، پوگدمونت را هم از قدرت برکنار کرد. طبق حکم دستگاه قضایی، رئیس مخلوع کاتالونیا که به بلژیک رفته بود تحت پیگرد قانونی قرار گرفت.

انتهای‌پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :