به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه به نقل از «اوستا»، کارشناسان سیاسی کشورهای آسیای مرکزی، آذربایجان و روسیه با حضور در میزگردی که از سوی انجمن مطالعات سیاسی قزاقستان در شهر «آلماتی» این کشور برگزار شد، راه‌های خروج از بحران پیش آمده میان قزاقستان و قرقیزستان را مورد بررسی قرار دادند.

«کارلیگاش نگماناوا» مدیر انجمن مطالعات سیاسی قزاقستان در ابتدای این کنفرانس بر منافع کشورهای دیگر از منازعه میان قزاقستان و قرقیزستان تأکید کرد.

وی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور قرقیزستان گفت: شاید نیروهای سومی پشت این موضوع قرار گرفتند که تشدید درگیری و تخریب پل‌هایی که طی سال‌های طولانی میان ۲ ملت قزاق و قرقیز به وجود آمده، به نفع آنها می‌باشد.

اما این نظریه از سوی کارشناسان دیگری که در این میزگرد حضور داشتند پشتیبانی نشده و بالعکس به جستجوی طرف میانجی برای حل فصل این بحران پرداختند.

روسیه

«بختیار ارگاشف» معاون مدیر بخش جغرافیای اقتصادی و جغرافیای فرهنگی آسیای مرکزی مرکز فرهنگ‌های سنتی ازبکستان با اشاره به عضویت «آستانه» و «بیشکک» در سازمان پیمان امنیت جمعی و اتحاد اقتصادی اوراسیا که «مسکو» نقشی اساسی را در آن ایفا می‌کندر این‌باره گفت: نقش میانجی را در این وضعیت باید روسیه بر عهده بگیرد.

«روشن جین‌بیک‌اف» کارشناس علوم سیاسی قرقیزستان نیز با اشاره به حل مناقشات میان بیشکک و «تاشکند» با میانجیگری مسکو گفت: اگر روسیه در این موضوع دخالت کند مشکلات موجود میان ۲ کشور بلافاصله حل و فصل خواهد شد.

«الکساندر کنیازف» کارشناس روس در این‌باره گفت: برای میانجیگری مؤثر از سوی روسیه رهبر این کشور باید ۲ اشتباه پشتیبانی از «الماس بیگ آتامبایف» در سال ۲۰۱۱ میلادی و تصمیم نادرست و سیاسی پذیرش قرقیزستان به عنوان عضو کامل اتحاد اقتصادی اوراسیا را بپذیرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - سپاه بدون تفنگ آرزوی داعش است

ازبکستان

ارگاشف کارشناس ازبکی در بخش دیگری گفت: ازبکستان بیش از پیش علاقمند به برقراری روابط مرسوم میان قزاق‌ها و قرقیزها و ارتقا تعاملات منطقه‌ای می‌باشد.

در این راستا وی به ایده رئیس جمهور کشورش پیرامون دیدارهای منظم مشورتی سران کشورهای آسیای مرکزی با هدف بررسی مسائل کلیدی میان کشورهای منطقه اشاره کرد.

انجمن کشورهای ترک زبان

جین‌بیک‌اف تصریح کرد: در صورتی که میانجیگری ازبکستان تأثیری مطلوبی را به دنبال نداشته باشد باید ترکیه را جلب کرد.

«زائور رسول زاده» نامزد علوم سیاسی آذربایجان در این‌باره گفت: «باکو»، «بیشکک» و «آستانه» عضو شورای همکاری کشورهای ترک زبان می‌باشند.

وی ادامه داد: اگر در اولین فرصت شورای کشورهای ترک زبان برگزار و این مسئله در داخل این شورا بدون میانجیگری کشور سوم حل و فصل شود شرایط بهتر خواهد شد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا

شرکت کنندگان این میزگرد در بخش دیگری از سخنان خود اتحادیه اقتصادی اوراسیا را در حال اماده یکی از طرف‌های غیر فعال در مناقشه قزاقستان و قرقیزستان عنوان کرده و از سکوت کشورهای عضو این اتحادیه و عدم استفاده از ابزارهای داخلی آن اظهار تعجب کردند.

برای مثال جین‌بیک اف با اظهار نارضایتی گفت: ما همه در انتظار واکنشی از طرف روسیه، ارمنستان و اعضا اتحادیه گمرکی می‌باشیم.

«ایگور کروگاویخ» معاون کمیته ملیت‌ها وابسته به ریاست جمهوری روسیه نیز از عدم دخالت اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حل و فصل مسائل بحرانی ابراز نارضایتی کرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - بچه مایه داری که دنبال جهاد با صهیونیست ها بود

وی در ادامه با اشاره به دادگاه اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: امروز این دادگاه کجاست؟

سیاستمداری مردمی

جین‌بیک‌اف در بخش دیگری از این نشست حضور کارشناسان سیاسی از کشورهای مختلف را گام نخست در استفاده از سیاستمداری مردمی عنوان کرد.

ایگور کروگاویخ نیز علاوه بر نقش کارشناسان در حل و فصل بحران موجود به انجمن‌های ملی فعال هم در قزاقستان و قرقیزستان و هم روسیه اشاره کرد.

وی در پیشنهادی خواستار استفاده از فعالیت مشترک این انجمن‌ها برای جلوگیری از توسعه این بحران در عرصه تعاملات بین ملی شده و گفت: در شرایط فعلی مهم‌تر از همه تقویت هویت مشترک تمدن اوراسیا می‌باشد.

«اسنژال علییارف» رئیس مرکز ارتباطات بشردوستانه و سیاسی قزاقستان نیز پیشنهاد استفاده از ارتباطات بین پارلمانی ۲ کشور را داده و تصریح کرد: در سطح کمیته‌های پارلمانی ۲ کشور می‌توان به راه‌های مؤثری برای حل و فصل تضادهای موجود دست یافت.

قرقیزستان در این حالت چه کاری می تواند انجام دهد؟

«وادیم کاسیولین» معاون رئیس کمیسیون اوراسیا در امور اقتصادی و سیاسی با بیان اینکه برخی فکر می‌کنند که باید «ولادیمیر پوتین» تمام مشکلات انباشته میان ۲ کشور را حل و فصل کند، گفت: من شخصا فکر می‌کنم که چنین کاری بر دوش رئیس جمهور منتخب قرقیزستان گذاشته خواهد شد.

علی‌یارف از سخنان کاسیولین پشتیبانی کرده و افزود: چرا باید نهادهای فراملی در این موضوع دخالت کنند؟ اگر اشتباهی از طرف قرقیزستان سر زده بیشکک باید این مسائل را حل و فصل کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : «هفت روز با مهاجرین» | قاری افغانستانی گل کاشت/ شرایط اعزام مهاجرین به حج اعلام شد - اخبار شمس آباد

کنیازف نیز در این باره اظهار داشت: ما با بحران سیستماتیک طولانی مدت در روابط دوجانبه قزاق‌ها و قرقیزها رو به رو هستیم که اساس آن را عملکرد ناکافی قرقیزستان همچون یک کشور مستقل است.

وی افزود: اولین کاری که بیشکک باید انجام دهد ارتقای توانایی دولت برای مدیریت جامعه و ساخت روابط با شرکای خارجی طبق قوانین عمومی می‌باشد.

قزاقستان چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

«محبت آرداگیر صادق‌نظراف» رئیس انستیتوی مطالعات معاصر وابسته به دانشگاه ملی اوراسیا به نام «گوملیاف»، گفت: قزاقستان نیز باید فعالیت‌هایی را برای مرسوم سازی روابط دوجانبه با قرقیزستان انجام دهد.

صادق‌نظراف با بیان اینکه نباید اظهارات تند «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان را نباید به عنوان دیدگاه‌های سیاسی شخصی وی پذیرفت، گفت: سخنان وی فقط صدا و دیدگاه سیاستمداران جوان، مشاوران و متخصصان دفتر ریاست جمهور این کشور می‌باشد.

این کارشناس قزاق با بیان اینکه قزاقستان در حال اماده توان نفوذ در اذهان جوانان قرقیز را دارد خواستار تغییر فعالیت نمایندگی‌های دیپلماتیک و تشدید تبادل آموزشی میان ۲ کشور در تمامی سطوح شد.

صادق‌نظراف در بخش دیگری با انتقاد از میانجیگری کشور سوم برای حل و فصل بحران میان آستانه و بیشکک گفت: وقتی ۲ طرف واسطه‌ای را برای حل مناقشه‌ای دعوت می‌کنند بدین معنی است که ضعیف هستند.

وی افزود: اما قزاقستان از این دیدگاه نیازی به دخالت کشوری برای حل و فصل مشکلات با بیشکک را ندارد زیرا آستانه از عهده این کار برمی‌آید.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :