به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه واشنگتن پست در یادداشتی تاکید کرد که «حملات به رهبری آمریکا در سوریه تهدیدی برای باقی ماندن بشار اسد بر قدرت ایجاد نکرد و او همچنان جسور و مبارز است».

در این گزارش آمده که تعرض ادعایی آمریکا، فرانسه و انگلیس به «تاسیسات مرتبط با سلاح‌های شیمیایی سوریه»، برای قدرت بشار اسد هیچ تهدید فوری ایجاد نکرد و احتمالا اثری هم بر سیر تحولات در جنگ سوریه نخواهد داشت.


بشار اسد در کاخ ریاست جمهوری سوریه ساعاتی پس از تعرض سه کشور غربی

واشنگتن پست نوشت: «پس از آنکه مشخص شد مناطق هدف قرار گرفته بواسطه آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سه منطقه مرتبط با برنامه سلاح‌های شیمیایی سوریه محدود بوده، نگرانی‌ها درباره یک درگیری گسترده ناپدید شد».

این رسانه آمریکایی ادامه داد: «روسیه و ایران به عنوان متحدان سوریه عصبانیتشان را ابراز کردند و روسیه این اقدام را “اقدام تجاوزکارانه” و ایران آن را “جنایت جنگی” خواند. سوریه هم آن را وحشیگری توصیف کرد. رئیس‌جمهور ترامپ این تعرض را تعرض‌ای بسیار موفق خواند و توئیت کرد که “ماموریت به اتمام رسید” اما در خیابان‌های دمشق، حامیان دولت جشن گرفتند و متوجه شدند که عملی شدن یک تعرض فراگیر محتمل نیست. ساکنان (دمشق) در میدان‌های مرکزی اجتماع شدند و با سرودهای میهن پرستانه رقصیدند و پرچم‌های سوریه، روسیه و ایران را به اهتزاز درآوردند».

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : تضعیف ایمان مردم حرکت ضدانقلابی است

از نظر یک استاد تاریخ در دانشگاه شاونی در اوهایو، تعرض بامداد شنبه آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه در صحنه تحولات میدانی این کشور هیچ تفاوتی ایجاد نخواهد کرد.

«امر العزم» به واشنگتن پست گفت: «این تعرض بیشتر مربوط به این بود که خطوط قرمز متحدان غربی رعایت شود و نه اینکه برای آسیب زدن جدی به رژیم اسد تلاشی شود».

 این استاد دانشگاه در آمریکا افزود: «از منظر اسد، این یک پیروزی بزرگ بود. او قطعا دارد به این فکر می‌کند که این (تعرض) خوب بوده است و من توانستم بر آن غلبه پیدا کنم و من بسیار بیشتر از آنچه از دست دادم، به دست آوردم».

واشنگتن پست در ادامه یادداشت خود نوشت: «ترامپ برای روزها در حال ارسال سیگنال درباره پاسخ احتمالی آمریکا به تعرض ادعایی شیمیایی که در یک منطقه تحت کنترل شورشیان غیرنظامیان را کشت، بود و به مقام‌های سوریه و متحدان ایرانی و روس برای تخلیه کردن تاسیسات هدف قرار گرفته و احتمالا بیرون بردن تجهیزات حیاتی و خالی کردن انبارها زمان داد».

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - شش علامت ابتلا به سرطان سر و گردن

 این رسانه آمریکایی به تجمع روز گذشته مردم پایتخت سوریه در پشتیبانی از دولت و علیه تعرض سه کشور غربی پرداخت و نوشت: «جمعیت موجود که در دمشق تجمع کردند، بی اعتنایی خود را به این تعرض ابراز کرده و تصاویر اسد را به اهتزار درآوردند و ترامپ را تمسخر کردند. یک خانم به تلویزیون دولتی گفت که “ما به ترامپ می‌گوییم تو هیچ غلطی نمی‌توانی بکنی. ما اینجا در حال جشن بردن هستیم”.

واشنگتن پست در ادامه گزارش خود تصریح کرد: «آمریکا و متحدانش گفتند که آنها امیدوارند این تعرض سبب دمیدن نیرویی تازه برای احیای مذاکرات صلح ژنو شود؛ مذاکراتی که تاکنون بی نتیجه بوده است».

 یک تحلیلگر اندیشکده آمریکایی «بنیاد بین‌المللی برای مطالعات استراتژیک» اما اعتقاد دارد که هیچ دلیلی وجود ندارد که این تعرض به سوریه سبب شود بشار اسد برای همکاری با فرایند مذاکراتی که واشنگتن می‌گوید در نتیجه آن، اسد از قدرت برچیده می‌شود، همکاری کند.

 «امیلی هوکایم» به این روزنامه گفت: «(بشار) اسد در گذشته، حملات بدتر از این را هم جذب کرده و این تعرض را هم جذب خواهد کرد”».

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - مدد‌های سوریه به نهضت امام خمینی چه بود؟

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :