به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد،  هزاران تن در رومانی با تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف از جمله بخارست پایتخت این کشور، به فساد در دستگاه قضایی و مجاهدت برای کنترل عملکرد این نهاد اعتراض کردند.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان،  این تظاهرات در اعتراض به طرحی مبنی بر کاهش اختیارات نهاد مبارزه با فساد صورت گرفت. دربیانیه مشترکی که ۴۰ جامعه مدنی در رومانی و ۲ اتحادیه بازرگانی صادر کردند، آمده است که دولت به وسیله گروهی مافیایی هدایت می‌شود.

تظاهرات‌کنندگان در پایتخت با تجمع در برابر مقر حزب سوسیال دموکرات، سوسیال‌دموکرات‌ها را  طاعون سرخ خطاب کرده و فریاد می‌زدند: «”دزدان، دزدان”، ما خواهان عدالت هستیم و فساد نمی‌خواهیم.» 

مردم رومانی خواستار عملکرد مستقل دستگاه قضایی بدون دخالت دولت هستند. این در حالی است که دولت رومانی اوایل سال جاری میلادی ۲ طرح را بدون ارسال به پارلمان تصویب کرد که علاوه بر بخشش محکومیت زندان، برای سیاستمداران این کشور که به اتهام فساد مالی و اختلاس به زندان محکوم شده‌اند، امکان نجات از این محکومیت را فراهم می‌کرد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شهرداری‌ها و شوراها با یکدیگر تعامل داشته باشند

با استناد به این قانون که چندی پیش به تصویب رسید، حکم رهبر حزب سوسیال دموکرات رومانی نیز که به اتهام اختلاس و تقلب در انتخابات به دو سال زندان محکوم شده است، اجرا نمی‌شد.

از آن زمان تاکنون مجموعه این اقدامات، تظاهرات‌های گسترده‌ای را در این کشور به دنبال داشته است.

انتهای‌پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :