به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، مقامات مسئول عراقی اعلام کردند که ارتش آمریکا، تدابیر امنیتی در اطراف پایگاه‌ها و پادگان‌های نظامی خود در این کشور را تشدید کرده‌اند و این اقدام در واکنش به تهدیدهای «الحشد الشعبی» علیه حضور نظامی آمریکا در عراق صورت می‌گیرد.

روزنامه «العربی الجدید» به نقل از مقامات عراقی نوشت: ارتش آمریکا ضمن تشدید تدابیر امنیتی در اطراف پایگاه‌های خود در عراق، از حضور گروه‌های زیرمجموعه الحشد در فاصله دست‌کم ۲۰ کیلومتری این پایگاه‌ها جلوگیری می‌کند و این ماموریت را به نیروهای ارتش و پلیس اکنون با نیروهای آمریکایی در برخی از پایگاه‌های آمریکایی از جمله «عین الاسد» در الانبار و «بلد» در صلاح‌الدین، سپرده‌اند.

این اقدام در سایه تشدید تهدیدها در داخل عراق علیه نیروهای نظامی آمریکایی اکنون در این کشور، صورت می‌گیرد. نیروهای الحشد الشعبی از «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق می‌خواهند تا جدول زمانبندی‌شده‌ای از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق ارائه دهد. زیرا دیگر حضور این نیروها در کشور پس از آزادسازی کامل عراق از دست داعش، توجیهی ندارد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : گوترش: امیدوارم برجام باقی شود - شمس آباد

از سوی دیگر، یک کارمند در دبیرخانه هیأت دولت عراق اعلام کرد که ارتش آمریکا، تدابیر شدید امنیتی در اطراف پایگاه‌های نظامی خود برقرار کرده است و تهدیدهای اخیر نیروهای الحشد را بسیار جدی گرفته است.

نخست وزیر عراق و فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور در ۹ دسامبر ۲۰۱۷، پایان داعش در عراق و بازپس‌گیری سراسر این کشور را اعلام کرده بود. با اعلام پایان داعش در عراق، برخی از گروه‌ها و  مقامات عراقی از جمله جریان صدر، عصائب اهل الحق و ..خواستار پایان حضور نظامی نیروهای خارجی در این کشور شدند.  موج درخواستها برای خروج نظامیان آمریکایی با تاخت جنگنده‎های آمریکایی در ماه جاری در منطقه البغدادی واقع در غرب استان الانبار و  کشته و زخمی کردن ۲۰ عراقی تشدید شد.

العبادی چند روز پیش، از حضور نظامی آمریکایی‌ها در عراق پشتیبانی کرد و گفت: ما به زمان نیاز داریم تا بار دیگر تروریسم همانند زمانی که نظامیان آمریکایی در سال ۲۰۱۱ از عراق عقب‌نشینی کردند، به کشور بازنگردد. مرحله آتی، مرحله ثبات و بازسازی است و ما نمی‌خواهیم که مسئله امنیت موجب عقب‌رفت ما شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آغاز رزمایش دو روزه تایوان در بحبوحه افزایش تنش‌ها با چین

وی تاکید کرد که نمی‌خواهد اشتباه روی داده در سال ۲۰۱۱ را تکرار کند زیرا عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی از عراق، پس از یک سال و چند ماه به نفوذ تروریست‌ها در برخی مناطق منجر شد و این امر، زمینه‌ساز ورود داعش به عراق و اشغال شهرهای آن به طور کامل شد. لذا حضور نیروهای خارجی و پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی آنها در کشور، ضامن موفقیت آموزش نظامیان عراقی خواهد بود.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :