به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» روسیه در تحلیلی نوشته است: “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا بزودی باید تصمیم بگیرد که آیا واشنگتن از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد شد یا نه. خبرگزاری «آسوشیتد پرس» به نقل از منابع خبری خود در  کاخ سفید نوشته است که ترامپ در حال موجود مایل است تا این توافقنامه باقی شود، ولی هدف اصلی وی این است که این سند به گونه ای اصلاح شود که تا حداکثر ممکن منافع آمریکا و خود او را تامین کند.

“باراک اوباما” رئیس جمهوری سابق آمریکا که توافق هسته‌ای در زمان وی منعقد شد، این سند را یکی از بزرگترین دستاوردهای سیاستمداری خود نامیده بود. “رکس تیلرسون” وزیر امور خارجه و “هربرت مک ستر” مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا هم طرفدار باقی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هستند. دیدگاه دونالد ترامپ نسبت به این توافقنامه هم دیگر بر همه آشکار است و مجاهدت مضافی را آغاز کرده تا آن را به نفع آمریکا تغییر دهد.

بخشی از نمایندگان جمهوری خواه در کنگره آمریکا هم بر این عقیده هستند که توافق هسته‌ای نه اینکه لغو گردد، بلکه باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد. آنها مایلند تا در این سند، ایران از تولید و آزمایش موشکهای بالستیک و همچنین از پشتیبانی از جنبش حزب الله لبنان منع شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : روزنامه لبنانی تحلیل کرد ۳ جمله که از بیانیه اتحادیه عرب حذف شد؛ آزادی «بوکمال» و عقب‌نشینی مقابل ایران

اختلاف نظر جدی اروپا و کاخ سفید در مورد توافق هسته‌ای  

این در حالی است که در اروپا، روسیه و چین، با چنین دیدگاهی موافق نیستند و همه آنها خواستار باقی و پایبندی همه طرفین شرکت کننده در این برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به تعهدات خود هستند.

“ویکتور میزین” استاد دانشگاه روابط بین‌الملل مسکو و کارشناس مسائل امنیت بین االملل یادآور شده است که در رابطه با توافق هسته‌ای با ایران، بین کشورهای اروپایی و دولت ترامپ اختلاف نظر جدی بوجود آمده است. به گفته وی، اگر ترامپ واقعا تصمیم به لغو این توافق بگیرد، چنین اقدامی کل رژیم عدم گسترش هسته‌ای را زیر سئوال قرار خواهد داد. میزین معتقد است، این مسئله حتی می تواند اختلافات روسیه و آمریکا در خصوص پیمان نابودسازی موشکهای دارای بردکوتاه و متوسط را نیز تشدید کند و لغو این پیمان می تواند باعث فرو ریختن همه توافقات هسته‌ای بین این دو کشور شود.»

طرفداران باقی توافق هسته‌ای یادآور می شوند که این سند باعث شده تا ایران دست به ساخت سلاح هسته‌ای نزند و ثبات راهبردی در منطقه خاورمیانه را هم تضمین کرده است و خدشه دار شدن آن باعث آغاز دور تازه‌ای از تنش‌ها در این منطقه خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - قانونمداری؛ نهایت اخلاق

به نظر می رسد با وجودیکه مواضع آمریکا مغایر با منافع سایر نقش آفرینان در این زمینه است، واشنگتن ترسی از در انزوا قرار زدودن در این رابطه ندارد. در حال موجود روابط کاخ سفید با متحدان اروپایی خود چندان خوب نیست و چین و روسیه هم که بطور کلی در زمره تهدیدات بالقوه برای آمریکا شناخته شده و به «قدرتهای انقلابی» که قصد دارند نظام حاکم بر جهان را تغییر دهند، لقب یافته اند.

هدف ترامپ بی ثبات کردن اوضاع داخلی در ایران است

در عین حال دونالد ترامپ در جریان اغتشاشات اخیر خیابانی در ایران آشکارا نشان داد که خواستار تغییر رژیم سیاسی در جمهوری اسلامی است و از آشوب گران در این کشور پشتیبانی می کند. علاوه بر این کاخ سفید بشدت مخالف و نگران توسعه نفوذ ایران در سوریه است. به عقیده منابع خبری روزنامه «گازیتا.رو» نزدیک به محافل سیاستمداری روسیه، این موارد، اصلی ترین اهداف ترامپ در رابطه با ایران هستند.

“ریچارد نفیو” هماهنگ کننده سابق سیاستهای تحریمی آمریکا در مصاحبه ای گفته است که ترامپ در صورت عدم موافقت کشورهای اروپایی با درخواستهای وی، سعی خواهد کرد تا وضعیت غیرمشخص توافق هسته‌ای با ایران را به همین شکل نگه دارد. کنگره آمریکا باز ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا بایکوت‌ها علیه ایران را لغو یا ادامه دهد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - حمام‌خون در تگزاس؛ تیراندازی‌در یک کلیسا ۲۷کشته بر جای گذاشت/ هویت عامل حادثه خونبار تگزاس

به عقیده “نیکولای زلوبین” کارشناس برجسته مسائل سیاسی و رئیس مرکز منافع جهانی در واشنگتن، ساختارهای بسیار قدرتمند و بانفوذی از  توافق هسته‌ای با ایران پشتیبانی می کنند و ترامپ هم به خوبی این واقعیت را می داند.

زلوبین می گوید: «هرچند ترامپ شخصا مایل است آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شود، ولی بیش از آن می خواهد تا این سند تا جای ممکن به نفع منافع آمریکا تغییر کند. ترامپ می خواهد در سایه تغییر توافق هسته‌ای، تا به حداکثر ممکن منافع ژئوپلیتیکی امریکا و همچنین منافع سیاسی داخلی خود او تامین شود و در عین حال حداکثر تاثیر ممکن را نیز در اوضاع سیاسی داخلی در ایران برجای بگذارد. برای اینکه خارج شدن ایران از برجام، هرچند در نتیجه تحریکات آمریکا صورت گرفته باشد، به ثبات سیاسی در ایران آسیب خواهد رساند و این مسئله یکی از عوامل موثر در تصمیمات اخیر ترامپ است».

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :