به گزارش گروه دفاتر خارجی شمس آباد، انتخابات پارلمانی پیشِ‌روی عراق برای اکراد این کشور به‌ویژه پس از شکست پروژه رفراندوم جدایی‌طلبانه مسعود بارزانی از اهمیت مضاعفی برخوردار است. این انتخابات ثابت می‌کند که در صورت تقویت جایگاه مردمی حزب دموکرات کردستان ممکن است تمایلات جدایی‌طلبانه در این بخش از عراق همچنان به‌قوت خود باقی باشد و یا به‌اعتقاد غالب کارشناسان حوزه اقلیم کردستان ممکن است با توجه به گسترش نارضایتی مردمی علیه حکمرانان اقلیم، جایگاه آنها تضعیف و راه برای احزاب و جریان‌هایی هموار شود که معتقد هستند در چارچوب عراق متحد و بر اساس قانون اساسی این کشور، حقوق کردها از تضمین بیشتری برخوردار است.

انتخابات پیشِ‌روی پارلمانی عراق برای برهم احمد صالح*، رئیس ائتلاف برای دموکراسی و عدالت اقلیم کردستان، انتخاباتی متفاوت است، جدای از شمار آراء و کسب کرسی‌های پارلمانی، ایستگاهی برای اثبات وجود و وزن سیاسی و میزان تأثیرگذاری این شخصیت کرد عراقی محسوب می‌شود.

با این هدف، برهم صالح در اکثر سخنرانی‌ها، پیام‌ها و دیدارهای صورت‌گرفته اخیر در اقلیم کردستان عراق مجاهدت کرده است خط جدایی خود را از حاکمیت اقلیم کردستان به‌ویژه اتحادیه میهنی که زمانی شخص دوم این حزب بوده است، ترسیم کند.

از سخنرانی‌ها و موضعگیری‌های برهم صالح این‌گونه برداشت می‌شود که وی اعتقادی به تغییرات سیاسی گسترده در اقلیم کردستان تنها به‌وسیله یک حزب و جریان نداشته و انتخابات پارلمانی عراق را دریچه‌ای برای اثبات وجود و راهی به مرحله گذار به تغییرات سیاسی در اقلیم کردستان در نتیجه تشکیل یک جبهه سیاسی فراگیر می‌داند، به همین دلیل مشاهده می‌شود رئیس ائتلاف برای دموکراسی و عدالت با هدف انتقال پیام حزب متبوع خود مدام در سفر به نقاط مختلف کردستان عراق است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : البناء تحلیل کرد حضور ژنرال سلیمانی در بوکمال و عزم قاطع جبهه مقاومت برای بیرون کوبیدن آمریکا از سوریه

این شخصیت سیاسی کردستان عراق که اینک پرچمدار جبهه اپوزیسیون شده است در سخنان خود به حزب و یا شخص خاصی در این منطقه اشاره نکرده و به‌صورت کلی از کلمه حکمرانان اقلیم استفاده کرده است. برهم صالح که پیش‌بینی می‌شود بخشی از آرای معترضین اقلیم کردستان به‌ویژه اتحادیه میهنی را به‌دست آورد از اکراد عراقی خواسته است در این انتخابات، مشارکت جدی داشته باشند و اعلام کرده است “اگر شما در انتخابات شرکت نداشته باشید افراد دیگری به‌جای شما رأی خواهند داد زیرا حکمرانان اقلیم دست بالایی در تقلب‌های انتخاباتی دارند”.

اگرچه در جریان جدید سیاسی برهم صالح غیر از اعضاء و مسئولین سابق اتحادیه میهنی کردستان، افراد و مسئولین سابق احزابی همچون جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان هم دیده می‌شود، اما چهره‌های شاخص ائتلاف برای دموکراسی و عدالت بر این باور هستند که رأی به این ائتلاف در واقع رأی به شخص برهم صالح است و این چهره سیاسی است که برای این جریان، اعتبارآفرینی خواهد کرد.

ائتلاف برای دموکراسی و عدالت که اینک در اقلیم کردستان عراق به‌عنوان جریان سیاسی برهم صالح مشهور شده است از همان ابتدای تأسیس به‌صراحت اعلام کرده است که در راستای تشکیل یک جبهه سیاسی گسترده با هدف اصلاح و تغییر در کردستان عراق مجاهدت خواهد کرد، همین استراتژی سبب شد که پس از مذاکرات و گفتگوهای فشرده با احزاب جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان، فهرست انتخاباتی نیشتمان (وطن) را با هدف فعالیت در این دوره از انتخابات پارلمانی عراق اعلام کردند. دایره فعالیت این فهرست به مناطق مورد منازعه به‌ویژه شهر حساس کرکوک برمی‌گردد اما سه جریان اپوزیسیون کردی در خصوص هماهنگی و اقدام مشترک در اقلیم کردستان هم در حوزه‌های دیگر به توافق رسیده‌اند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - سیف: ۶۰‌درصد دارایی‌بانک‌ها فاقد دسترسی‌است

ظهور تشکیلات و جریان‌های سیاسی جدید در اقلیم کردستان عراق در حالی صورت گرفته است که میزان نارضایتی عمومی از عملکرد احزاب حاکم اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان به اوج رسیده است و اینک برهم صالح در مجاهدت است این نارضایتی‌ها را از مرحله نقد به تغییر در سیستم حکمرانی هدایت کند، البته وی معتقد است که این راه، تنها با یک شخص و جریان پیموده نخواهد شد و به همین دلیل در مجاهدت است جبهه سیاسی گسترده‌ای در برابر حکام کردستان عراق ایجاد کند.

گفته می‌شود که نزدیکی و هماهنگی جنبش تغییر، جماعت اسلامی و ائتلاف برای دموکراسی و عدالت در پی درخواست شمار زیادی از نویسندگان، روشنفکران و شخصیت‌های مستقل کرد بوده است. این افراد اعلام کرده‌اند با هدف کسب پشتیبانی عمومی از جبهه اپوزیسیون کردی، کنفرانسی در اقلیم کردستان عراق برگزار خواهد شد تا مردمی که به تغییر در سیستم حکمرانی این منطقه اعتقاد دارند در انتخابات پیشِ‌روی پارلمانی عراق و پارلمانی محلی از نمایندگان و خط‌مشی سیاسی طرح‌شده بوسیله آنان اعلام پشتیبانی کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همواره نقطه تعادل نظام بود

تشدید فعالیت‌های مرتبط با سازماندهی جبهه گسترده سیاسی علیه حکام اقلیم کردستان در حالی است که عراق به مرحله تبلیغات انتخاباتی نزدیک می‌شود، از این رو احزاب سه‌گانه جنبش تغییر، جماعت اسلامی و ائتلاف برای دموکراسی در کردستان عراق توافقنامه هماهنگی و اقدام مشترک را در خصوص هماهنگی رسانه‌ای، نظارت انتخاباتی و تشکیل مرکز سیاستمداری مشترک امضا کرده‌اند، توافقنامه‌ای که هرگونه اقدام هر یک از این سه حزب را علیه یکدیگر ممنوع کرده، و تأکید کرده است که از بروز تنش و موضعگیری متناقض هم جلوگیری شود.

نتایج انتخابات پارلمانی عراق سنگ محکی برای جریان سیاسی ائتلاف برای دموکراسی و عدالت در اقلیم کردستان عراق و از همه مهمتر شخص برهم صالح است که این روزها شعار تغییر در سیستم حکمرانی این منطقه را رساتر از همیشه سر داده است. نتایج این انتخابات نقشه راهی برای تغییرات موردنظر مردم در انتخابات پارلمان محلی اقلیم کردستان است که هنوز اختلافات سیاسی مانع تعیین زمان برگزاری آن شده است.


* برهم احمد صالح از سیاستمداران کرد و معاون حزب اتحادیه میهنی کردستان به‌رهبری مرحوم جلال طالبانی بوده است. وی نخست وزیر پیشین کابینه محلی کردستان عراق و در زمان نخست وزیری نوری مالکی هم پست معاونت وی را عهده‌دار بوده است.

انتهای پیام/.*

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :