به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد به نقل از خبرگزاری آناتولی، فرماندهی کل نیروهای مسلح مغرب در بیانیه‌ای از آغاز رزمایش نظامی مشترک با مشارکت ارتش‌های ۱۵ کشور خبر داد. این مانور، “الأسد الأفریقی ۲۰۱۸” (شیر آفریقایی) نام دارد.

در این بیانیه آمده است: این مانور در نوع خود بزرگترین رزمایش آفریقایی محسوب می‌شود که از روز دوشنبه آغاز شده و تا بیست و نهم ماه جاری میلادی (یکشنبه ۹ اردیبهشت) ادامه دارد.

فرماندهی کل نیروهای مسلح مغرب تاکید کرد این رزمایش با مشارکت یگان‌ها و ناظران نظامی از ۱۵ کشور شامل آفریقایی، اروپایی، و آمریکای شمالی در مناطق “اغادیر”، “طانطان”، “تزنیت در جنوب مغرب” و در شهر قنیطره  برگزار می‌شود.

آلمان، کانادا، اسپانیا، فرانسه، انگلیس، یونان، ایتالیا، بورکینافاسو، چاد، مصر، مالی، موریتانی، سنگال، تونس، و آمریکا از جمله کشورهایی هستند که در این رزمایش حضور دارند.

بر اساس بیانیه فرماندهی کل نیروهای مسلح مغرب، این رزمایش شامل رزمایش‌های زمینی، هوایی و همچنین رزمایش‌هایی درباره عملیات مبارزه با گروه‌های تروریستی می‌شود.

آمریکا با ۹۰۰ نظامی و ناو هواپیمابر” یواس‌اس هری اس. ترومن” در این مانور حضور دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - آیاخلیج‌پارس درآرامش قبل ازطوفان به سر می‌برد؟

نمایندگان لیبی: نماینده سازمان ملل حق دیکته کردن به پارلمان را ندارد

“یوسف العقوری” عضو مجلس نمایندگان لیبی گفت اظهارات “غسان سلامه” نماینده سازمان ملل در امور لیبی در خصوص چهارمین مرحله انتقالی در کشور، غیرقابل قبول است، زیرا این مرحله فایده‌ای برای لیبی نخواهد داشت.

وی با اشاره به بیانیه ۶۷ نفر از نمایندگان لیبی در خصوص این اظهارات نماینده سازمان ملل گفت: نمایندگانی که این بیانیه را امضا کردند برای برقراری وحدت بین مردم لیبی از طریق قانون اساسی دائمی پس از برگزاری همه پرسی قانون اساسی و فراهم کردن مقدمات برای انتخابات است سعی می‌کنند.

این نماینده مجلس لیبی گفت چهارمین مرحله انتقالی کشور را وارد هرج و مرجی ادامه‌دار می‌کند و ما نمی‌توانیم با چنین چیزی موافقت کنیم.

وی افزود: نماینده سازمان ملل هیچ نقشی به جز فراهم کردن پشتیبانی از روند سیاسی در لیبی ندارد و او حق ندارد که چیزی بر مجلس دیکته کند.

العقوری تاکید کرد پیش‌نویس قانون اساسی لیبی باید مورد قبول همه مردم کشور باشد و سپس به یک قانون اساسی تبدیل شود.

هلاکت سرکرده گروه تروریستی موسوم به “بیت‌المقدس” در مرکز سیناء

سخنگوی نظامی ارتش مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد در ادامه عملیات نظامی نیروهای مسلح این کشور برای به کنترل درآوردن مناطق شمال و مرکز سیناء، “ناصر ابوزقول” سرکرده گروه تروریستی بیت‌المقدس به هلاکت رسید.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اردوغان نمی‌تواند خود را از جنایت‌هایش در حق مردم سوریه تبرئه کند

ارتش مصر  فوریه گذشته از آغاز عملیات نظامی فراگیر علیه گروه‌های تروریستی در چندین منطقه از جمله شمال و مرکز سیناء خبر داد.

ارتش مصر هدف از این عملیات خود را تسلط بر منافذ خارجی و تضمین تحقق اهداف در راستای پاکسازی مناطق از کانون‌های تروریستی اعلام کرد.

شکایت سودان علیه مصر در شورای امنیت

“ابراهیم غندور” وزیر خارجه سودان امروز چهارشنبه گفت کشورش شکواییه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل به‌دلیل برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری مصر در مثلث حلایب، شلاتین و ابورماد که مورد مناقشه بین دو کشور است، تقدیم کرده است.

وی افزود: ما اخیرا سه شکواییه جداگانه به شورای امنیت تقدیم کرده‌ایم که اولی در اعتراض به ترسیم مرزهای دریایی بین مصر و عربستان بعد از الحاق دو جزیره تیران و صنافیر به مرزهای عربستان است.

وزیر خارجه سودان گفت دومین شکایت از مصر به‌دلیل  ساخت دو بندر صید ماهی در شلاتین و ابورماد و شکایت سوم نیز به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری مصر در مثلث مرزی حلایب، شلاتین و ابورماد مربوط می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : کوشش کمیساریا برای افزایش ظرفیت پذیرش در کشورهای ثالث/ از رهبر معظم انقلاب متشکرم/ کاهش چشمگیر بازگشت داوطلبانه - شمس آباد

وی با تاکید بر اینکه قضیه حلایب در اولویت سیاست خارجی سودان قرار دارد، اظهار داشت: ما سعی کردیم خویشتنداری کرده و روابط دو کشور را نگه داشتن کنیم.

گفتنی است که تنش بین سودان و مصر اخیرا به‌دلیل اختلافات در سطح منطقه، افزایش یافته است. از سویی روابط بین دو کشور همسایه در پی ساخت سد النهضه شاهد تنش است. قاهره، خارطوم را به پشتیبانی از تاسیس سد النهضه اتیوپی متهم می‌کند و مصر نگران است که این سد سهم منجر به کم شدن سهم آن از آب‌های رود نیل شود.

این در حالی است که سودان نیز مصر را به پشتیبانی از شورشیان سودانی مخالف حکومت عمر البشیر رئیس‌جمهور این کشور متهم می‌کند. 

اختلاف دیگر سودان و مصر بر سر منطقه حلایب و شلاتین است که از زمان استقلال سودان در سال ۱۹۵۶ این منطقه، همچنان مورد منازعه  دو کشور قرار دارد.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,