به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد به نقل از القدس العربی، یک منبع دیپلمات آگاه گفت که الجزایر، کاهش سطح روابط دیپلماتیک خود با مغرب در واکنش به اقدامات این کشور علیه الجزایر طی چند هفته را بررسی می‌کند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری آناتولی گفت که وزارت خارجه الجزایر چندین پیشنهاد را با عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور این کشور در خصوص بحران در روابط با مغرب مطرح کرده است.

به‌گفته این منبع، یکی از پیشنهادها به بوتفلیقه، کاهش سطح روابط دیپلماتیک با مغرب از طریق اخراج شماری از دیپلمات‌های مغربی در الجزایر و بستن کنسولگری‌های این کشور است.

وی افزود: یکی دیگر از پیشنهادها به بوتفلیقه، سفر “عبدالقادر مساهل” وزیر خارجه الجزایر به کشورهای عربی و غربی برای تکذیب اظهارات رباط در خصوص وجود اعضای حزب‌الله لبنان در الجزایر است.

به‌گفته این منبع توقف هماهنگی امنیتی با مغرب یکی دیگر از پیشنهادهایی است که با بوتفلیقه در میان گذاشته شده است.

وی افزود که مقامات الجزایری گرچه مطلقاً با حزب‌الله همکاری نمی‌کنند اما این گروه را تروریستی نمی‌دانند، بلکه از نظر آن‌ها حزب‌الله یک گروه مقاوم است که از حق مقاومت در برابر اشغالگری برخوردار است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : نایب قهرمانی با چاشنی مدال نا‌مرغوب/ کشتی فرنگی اسیر کم تجربگی، عدم اعتماد به نفس و دست پخت همسر! - شمس آباد

الجزایر شامگاه چهارشنبه سفیر مغرب را در اعتراض به اظهارات ناصر بوریطه وزیر خارجه مغرب علیه الجزایر در جریان اعلام قطع روابط کشورش با تهران، فراخواند.

تنش در مناسبات دو کشور در حالی بالا گرفت که  مغرب روز سه‌شنبه با متهم کردن ایران به پشتیبانی از «جبهه پولیساریو» در مناقشه صحرای غربی روابطش با ایران را قطع کرد.

صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مغرب که «جبهه پولیساریو» و پادشاهی مغرب بر سر کنترل آن مناقشه دارند.

وزیر خارجه الجزایر چندی قبل از کوشش‌های دبیرکل سازمان ملل برای ازسرگیری گفت‌وگوها بین رباط و جبهه پولیساریو استقبال کرده بود.

عمر البشیر ۱۳ دفتر نمایندگی دیپلماتیک سودان را تعطیل کرد

عمر البشیر رئیس‌جمهور سودان دستور تعطیلی ۱۳ دفتر نمایندگی دیپلماتیک این کشور در خارج و نیز کاهش تعداد دیپلمات‌های این کشور در ۷ نمایندگی دیپلماتیک را بنا به دلایل اقتصادی صادر کرد.

این تصمیم عمر البشیر چند روز بعد از برکناری “ابراهیم غندور” وزیر خارجه سودان که گفته بود دیپلمات‌های سودانی در خارج از چند ماه قبل حقوق نگرفته‌اند، صورت گرفت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ایران باید ۲.۵ میلیون دلار ‌گاز‌ ‌ارزان‌تر به ترکیه بدهد/از قرارداد فاسد ‌دوره دوم خرداد ‌زمان وزارت "زنگنه" ضرر کردیم

طبق تصمیم رئیس‌جمهور سودان کادر اداری وزارت خارجه نیز تعدیل می‌شوند و دیپلمات‌هایی که از خارج برمی‌گردند، به کارهای اداری در این وزارتخانه گماشته می‌شوند.

انتظار می‌رفت که با رفع بایکوت‌های آمریکا علیه سودان، اقتصاد این کشور فوراً بهبود یابد، اما مقامات سودانی می‌گویند که اوضاع هیچ تغییری نکرده است.

از سوی دیگر به‌دنبال جدایی سودان جنوبی از سودان، اقتصاد سودان دچار بحران شد، زیرا ۷۵ درصد از نفت تولیدی سودان، از سودان جنوبی استخراج می‌شد.

بحران اقتصادی در سودان منجر به افزایش شدید تورم و کمبود مشتقات نفتی در خارطوم و شهرهای دیگر و افزایش بهای نان و مواد غذایی شد.

پیشروی نیروهای خلیفه حفتر در درنه

نیروهای ارتش لیبی به‌فرماندهی خلیفه حفتر اعلام کردند که مناطق مهمی در شهر “درنه” واقع در شرق این کشور را از لوث گروه‌های تکفیری در این منطقه پاکسازی کرده‌اند.

“صلاح العبیدی” از فرماندهان ارتش لیبی گفت که نیروهای ارتش در محور “الحیله” در درنه پیشروی کرده و موفق شدند مناطق مهمی را که قبلاً تحت کنترل گروه‌های تندرو بود، به‌کنترل خود در بیاورند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آمریکا باید به پشتیبانی از جنگ یمن خاتمه دهد

العبیدی گفت که درگیری‌های شدیدی بین نیروهای ارتش و گروه‌های تکفیری ادامه دارد.

نیروهای ارتش لیبی از چندی قبل نیرو و تجهیزات گسترده‌ای در اطراف شهر درنه مستقر کرده و گروه‌های مسلح در این شهر را به‌محاصره خود در آورده‌اند.

شهر درنه در شرق لیبی حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و این شهر از حدود دو سال قبل در محاصره است. نیروهای خلیفه حفتر اخیراً در راستای آمادگی برای اجرای دستور فرمانده خود برای تعرض به درنه و به‌کنترل درآوردن این شهر حضور نظامی خود را گسترده‌تر کرده‌اند.

“احمد المسماری” سخنگوی ارتش ملی لیبی به‌فرماندهی خلیفه حفتر چندی قبل از آمادگی برای آغاز تعرض گسترده علیه گروه تروریستی القاعده در شهر درنه خبر داده بود.

این در حالی است که خلیفه حفتر چند روز قبل از اتاق عملیات “عمر المختار” برای آزادسازی شهر درنه بازدید کرد.

حفتر اخیراً گفته بود که مهلت گروه‌های تروریستی در شهر درنه به پایان رسیده است و عملیات آزادسازی این شهر به‌زودی آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/*

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :