به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان و «سورنبای جین بیک اف» رئیس جمهور قرقیزستان بیست و پنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک میان ۲ کشور را با ارسال پیام‌هایی به یکدیگر تبریک گفتند.

در متن پیام رحمان آمده است: تبریکات صمیمانه و بهترین آروزهای این جانب را به مناسبت جشن بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان جمهوری تاجیکستان و جمهوری قرقیزستان قبول فرمائید.

دوستی و حسن همجورای با قرقیزستان که ریشه‌های تاریخی دارند همیشه یکی از جهات اولویت دار سیاست خارجی تاجیکستان بوده و باقی می‌ماند.

طرفین با سعی و سعی‌های مشترک به نتایج مثبتی در توسعه همکاری‌ها در تمام زمینه‌های کلیدی دست یافتند که این مهم به نوبه خود امکان ایجاد زمینه‌های جدی برای تعمیق بیشتر مشارکت سودمند متقابل میان ۲ کشور را فراهم کرده است.

در پیام رئیس جمهور قرقیزستان نیز آمده است: طی ۲۵ سالی که از برقراری روابط دیپلماتیک سپری شده همکاری‌های قرقیزستان و تاجیکستان بر اساس اصول احترام متقابل، حسن همجواری، روابط تاریخی و تفاهم میان ۲ کشور گسترش یافته است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : کره جنوبی مانع‌های یک‌جانبه علیه کره شمالی تصویب کرد

میان «بیشکک» و «دوشنبه» روابط قوی و تجربه قابل توجهی از همکاری‌های پرثمر در زمینه‌های مختلف وجود دارد.

همچنین ۲ کشور در چارچوب سازمان‌های مختلف مانند اتحادیه کشورهای همسود، سازمان ملل متحد، سازمان همکاری شانگهای، سازمان پیمان امنیت جمعی و سایر ساختارهای چند جانبه همکاری فعال دارند.

تجربه همکاری دوجانبه به نفع مردم ۲ کشور برای تقویت ثبات و امنیت در منطقه به توسعه بیشتر مناسبات میان قرقیزستان و تاجیکستان معاونت خواهد کرد.

روابط دیپلماتیک میان تاجیکستان و قرقیزستان در ۱۴ ژانویه سال ۱۹۹۳ برقرار شده است.

انتهای پیام/.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :