به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) تاکید کرد آنکارا قصد ندارد از ۳ چیز دست بکشد: اتحاد با آمریکا، شراکت با روسیه و همکاری با ایران.

اردوغان طی سخنرانی در اجتماع هوادارانش در آنکارا گفت: «تمایلی نداریم از اتحاد با آمریکا، روابط استراتژیک با روسیه در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی یا همکاری با ایران جهت حل مشکلات منطقه‌ دست برداریم».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با متهم کردن دولت سوریه به استفاده از سلاح شیمیایی در غوطه شرقی، مدعی شد: «امیدواریم تمام دنیا علیه جنایت‌های رژیم اسد در حق بشریت، متحد شود».

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین گفت که با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی خود درباره تعرض شیمیایی به دوما در غوطه شرقی گفت‌وگو خواهد کرد همانگونه که شب گذشته با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا صحبت کرده است.

اردوغان تاکید کرد روابط با روسیه، ایران و چین جایگزین روابط با غرب نیستند بلکه کامل کننده آن هستند.

وی با ابراز ناخشوندی از اینکه «برخی کشورها عرصه سوریه را به صحنه مچ‌اندازی» تبدیل کرده‌اند، گفت: «ترکیه حضور و فعالیت‌هایش در سوریه را تا زمانی که تمام این سرزمین برای همه‌گان ایمن شود، ادامه می‌دهد».

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ادعای وزیر خارجه امارات علیه ایران و سخنانی که مغفول مانده - شمس آباد

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه ادعاهای ضد سوری‌اش، گفت: «تجزیه سوریه به وسیله گروه‌های تروریستی به همان اندازه اشتباه است که پشتیبانی از رژیمی که با سلاح‌های متعارف و شیمیایی به شهروندان خود تعرض می‌کند».

 

پیشتر برخی کشورها به رهبری آمریکا اعلام کردند که به بهانه تعرض شیمیایی هفته قبل به شهر دوما در غوطه شرقی دمشق، در حال طرح‌ریزی تعرض به مواضع دولت سوریه هستند.

تروریست‌ها در شامگاه شنبه هفته قبل با گاز شیمیایی به غیرنظامیان در شهر دوما واقع در غوطه شرقی دمشق تعرض کردند. در این تعرض نزدیک به ۱۰۰ نفر کشته شده و صدها تن دیگر نیز مجروح شدند. (جزئیات بیشتر)

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام خطر داده بود گروه‌های تروریستی «جیش الاسلام» و ارتش آزاد قصد دارند با استفاده از گاز شیمیایی، به شهر دوما در غوطه شرقی دمشق تعرض کنند. (جزئیات بیشتر)

وزارت دفاع روسیه تاکید کرده بود که تروریست‌ها به دنبال تحریک کردن احساسات جامعه بین‌المللی و متهم کردن دولت سوریه به تعرض علیه شهروندان خود است. همچنین این تعرض می‌تواند مورد استفاده متحدین غربی و عربی تروریست‌ها قرار بگیرد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : پیام وزیر کشور به مناسبت روز کتاب و کتابخوانی کتاب میراثی ماندگار و عنصری آگاهی بخش است

دولت سوریه همچنین در سال ۲۰۱۳ با همکاری روسیه و تحت نظارت کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله آمریکا و سازمان ملل، تمام سلاح‌های شیمایی خود را نابود کرد.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :