به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، شبکه بی‌بی‌سی گزارش داد که بر اساس اسناد محرمانه‌ای که بدست آورده است، حسنی مبارک بیش از سه دهه پیش با درخواست آمریکا برای اسکان فلسطینیان در خاک مصر به شرط دستیابی به توافقی درباره حل‌وفصل منازعه عربی-اسرائیلی، موافقت کرده است.

طبق این اسناد، مبارک در فوریه سال ۱۹۸۳ پس از دیدار با «رونالد ریگان» رئیس‌جمهور آمریکا، واشنگتن را به مقصد لندن ترک کرد و در آنجا در دیدار با «مارگارت تاچر» نخست‌وزیر اسبق انگلیس درخواست آمریکا را فاش و موضوع خود در این باره را اعلام کرد.

این دیدارها ۸ ماه پس از تهاجم رژیم صهیونیستی به لبنان در ژوئن سال ۱۹۸۲ صورت گرفت و در این وضعیت پر تنش خاورمیانه، مبارک سعی داشت آمریکا و اسرائیل را به زمینه‌سازی برای تشکیل دولت مستقل فلسطین متقاعد سازد.

مبارک به تاچر گفته بود که به درخواست آمریکایی‌ها برای پذیرش انتقال فلسطینیان از لبنان به مصر و اسکان آنها در چارچوب راه‌حل فراگیر موافقت کرده است و این در حالی بود که لبنان با ایده اسکان فلسطینیان در خاک خود مخالف است و عقیده دارد که فلسطینیان مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل بایستی به وطن خود بازگردند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : رونق سنگ تراشی در بام ایران/ شیرهای سنگی جان گرفتند - شمس آباد | اخبار ایران و جهان

دولت لبنان در مارس ۲۰۰۲ با تصویب طرح عربی سازش با رژیم صهیونیستی به دلیل آنکه تضمین‌کننده حق فلسطینیان برای بازگشت نبود، بیزاری کرد.

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :