به گزارش خبرنگار شمس آباد در نیایش‌آباد، بیست و هشتمین کنفرانس سالانه معاهده منشور انرژی در سالن کنفرانس هتل «اغوزکنت» پایتخت ترکمنستان آغاز به کار کرد.

در بیست هشتمین همایش معاهده منشور انرژی که در سطح وزرا به مدت ۲ روز برگزار خواهد شد، ۱۵۱ نماینده از ۵۲ کشور، ۱۳ سازمان بین المللی و منطقه‌ای، ۱۲ شرکت از جمله یک شرکت ایرانی و نیز نمایندگان ۱۹ رسانه خارجی حضور دارند.

«هوشنگ فلاحتیان» معاون وزیر نیرو ایران در امور برق و انرژی در رأس هیأت سیاسی کارشناسی به «نیایش‌آباد» سفر کرده و در همایش مذکور شرکت و سخنرانی می‌کند.

در همایش مذکور همچنین نمایندگان کارشناسان ارشد شرکت گروه «جهان پارس» از جمهوری اسلامی ایران نیز حضور دارند. 

همایش منشور انرژی در نیایش‌آباد در سطح وزرا و کارشناسان ارشد سازمان و تشکل‌های انرژی، نفت و گاز کشورهای عضو و ناظر سازمان پیمان منشور انرژی، مهمانان ویژه همچون مسئولین و کارشناسان نهادهای مالی و اعتباری بین‌المللی، سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا، اصحاب رسانه و خبرنگاران از ده‌ها کشور خارجی و شبکه‌های بین‌المللی رادیو و تلویزیون برگزار شد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آغاز دیدار رؤسای جمهور افغانستان و ازبکستان

ارائه و بررسی گزارشهای عملکرد سالانه معاهده منشور انرژی، تشریک مساعی در زمینه تأمین امنیت حامل‌های انرژی در بازارهای جهانی و ایجاد تعامل بین کشورهای صادرکننده انرژی، مصرف‌کنندگان و سازمان‌های معتبر بین‌المللی به خصوص سازمان ملل و سایر نهادهای مرتبط از موضوعات مورد بحث در این کنفرانس می‌باشد.

ترکمنستان در بیست و هفتمین اجلاس پیمان بین‌المللی منشور انرژی که در اواخر سال گذشته میلادی در شهر «توکیو» پایتخت کشور ژاپن برگزار شد، به عنوان رئیس دوره‌ای این نهاد برای سال جاری میلادی انتخاب شد.

پیمان منشور انرژی یک موافقتنامه بین‌المللی است که در دسامبر سال ۱۹۹۴ امضا شد و در آوریل سال ۱۹۹۸ میلادی قدرت اجرایی یافت.

تاکنون ۵۲ کشور به این پیمان ملحق شدند و با توجه به عضویت اتحادیه اروپا و جامعه انرژی اتمی اروپا در این پیمان، تعداد اعضای آن در حال موجود ۵۴ عضو است.

جمهوری اسلامی ایران در آذرماه سال ۱۳۹۵ در حاشیه اجلاس بیست و هفتم این منشور که در ژاپن برگزار شد، رسما به این پیمان پیوست.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آمریکا در جامعه بین الملل منزوی است/ همکاری اسلام‌آباد-واشنگتن معنا ندارد

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :