به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، با اعلام بیزاری جدی «رند پال» سناتور جمهوری‌خواه با گزینه‌های پیشنهادی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای ریاست دستگاه سیاستمداری و آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا)، تایید صلاحیت این گزینه‌ها در سنا با تردید جدی مواجه شده است.

ترامپ هفته گذشته همزمان با اخراج «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا، «مایک پامپئو» رئیس کنونی سیا را به عنوان نامزد جایگزینی وی معرفی کرد. او همچنین «جینا هاسپل» معاون پامپئو را برای ریاست بر سازمان سیا نامزد کرد. این دو برای تکیه زدن بر کرسی‌هایی که ترامپ برایشان در نظر گرفته، باید در سنا تایید صلاحیت شوند.

رند پال که با وجود عضویت در حزب جمهوری‌خواه در بسیاری از مسائل با سیاست‌های رسمی این حزب مخالف است، این بار هم با اشاره به پیشینه سیاه هر دو گزینه پیشنهادی ترامپ، روز چهارشنبه اعلام کرد «هر آنچه در توان داشته» باشد، برای ممانعت از تایید صلاحیت این دو نفر انجام می‌دهد.

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند هاسپل در سال ۲۰۰۲ مسئولیت یکی از زندان‌های پنهان موسوم به «بازداشتگاه‌های سیاه» در تایلند را در اختیار داشته که مظنونین به عضویت در القاعده در آن شکنجه می‌شده‌اند. وی بعدها کوشش کرده تا نوارهای ضبط‌شده و اسناد مربوط به شکنجه زندانیان در این مرکز را نابود کند. پامپئو نیز بعد از حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی، از شکنجه مظنونین دفاع کرده بود. وی همچنین از حامیان کوشش برای تغییر نظام در کشورهای مختلف از جمله ایران است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : افزایش توانایی روسیه برای رقابت در عرصه صادرات سلاح - شمس آباد

رند پال که عضو کمیته روابط خارجی سناست، با استناد به این سابقه هاسپل و پامپئو، گفته از اختیارات و حق رأیش برای جلوگیری از تایید صلاحیت این دو نفر استفاده می‌کند. او گفته حتی ممکن است برای از دستور خارج کردن بررسی صلاحیت این دو نفر، به روش موسوم به «اطاله کلام» (فیلیباستر) متوسل شود. این موضع پال با واکنش تند برخی از جمهوری‌خواهان و همچنین سخنگوی کاخ سفید مواجه شده است.

«تام کاتن» سناتور تندروی جمهوری‌خواه که خود یکی از گزینه‌های وزارت خارجه یا ریاست سیا به شمار می‌رفت، به این تصمیم پال واکنش نشان داده و او را به «تضعیف» گزینه‌های پیشنهادی ترامپ متهم کرده است.

«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید هم پال را به استناد به مطالب اشتباه متهم کرده و گفته سناتورها باید پیش از اعلام موضع از صحت اطلاعاتی که دریافت می‌کنند، مطمئن باشند. اشاره وی به گزارشی است که درباره جزئیات شکنجه‌های صورت‌گرفته تحت نظر هاسپل، در پایگاه «پروپابلیکا» منتشر شده بود. بخش‌هایی از این گزارش که مورد استناد پال قرار گرفته بود، روز جمعه از سوی پایگاه منتشرکننده اصلاح شد، هرچند موارد اصلی این گزینه پابرجا ماند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : به دنبال گفت‌وگو درباره مسائل نظامی و خانواده‌های از هم قطع افتاده در دو کره هستیم

سخنگوی پال با بیان اینکه کلیات گزارش و اصل مسئله ریاست هاسپل بر مرکزی که در آن شکنجه صورت می‌گرفته تغییری نکرده، به رسانه‌ها گفته که این سناتور جمهوری‌خواه همچنان بر نظرش استوار است و هم به هاسپل و هم به پامپئو رأی منفی می‌دهد.

رأی منفی پال می‌تواند تایید صلاحیت گزینه‌های پیشنهادی ترامپ را با تردید جدی مواجه کند. در مجلس سنای آمریکا که ۱۰۰ عضو دارد، جمهوری‌خواهان با چسبیدن ۵۱ کرسی، اکثریتی حداقلی و شکننده دارند. علاوه بر پال که گفته به هر دو گزینه ترامپ رأی منفی می‌دهد، «جان مک‌کین» رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا هم به دلیل آنکه تحت درمان سرطان قرار دارد، نمی‌تواند در رأی‌گیری شرکت کند. 

با این حساب، جمهوری‌خواهان برای تایید صلاحیت هاسپل و پامپئو به رأی مثبت چند سناتور دموکرات نیاز دارند. این در حالی است که تاکنون هیچ سناتور دموکراتی از این دو نفر پشتیبانی نکرده و «چاک شومر» رهبر دموکرات‌ها در سنا گفته ممکن است صلاحیت این دو نفر تایید نشود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : مرکز مطالعاتی المستقبل تشریح کرد بررسی علل پافشاری اسرائیل در انتقال سفارت آمریکا به قدس

انتهای پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :