به گزارش گروه اقتصاد بین الملل پارس، شرکت بوئینگ در بیانیه ای در وب سایت خود در مورد اعمال تعرفه از سوی دولت های آمریکا و چین بر برخی از محصولات مورد معامله میان دو کشور از جمله هواپیما نوشت:

«بوئینگ اطمینان دارد که مذاکرات ادامه می یابد. درحالی که هر دو دولت مواضعی اتخاذ کرده اند که می تواند به صنعت هوانوردی جهان خسارت بزند. هیچ یک هنوز این اقدامات جدی را اعمال نکرده اند. ما تمام مجاهدت خود را انجام خواهیم داد و تا دو دولت فعالانه به مذاکره بپردازند و بر دلگرمی اخیر رهبران آمریکا و چین مبنی بر اینکه مذاکرات سازنده در جریان است، متکی هستیم. یک صنعت هوانوردی قوی و پویا برای اولویت های اقتصادی و امنیت ملی هر دو کشور اهمیت دارد.»

به گزارش پارس، با تصمیم دولت آمریکا برای اعمال تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی برای فولاد و ۱۰ درصدی برای آلومینیوم طی ماه گذشته، دولت چین در چند روز پیش با هدف تلافی، تعرفه گمرکی ۱۵ تا ۲۵ درصدی برای واردات ۱۲۸ قلم کالای آمریکایی اعمال کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : توصیه نیویورک‌تایمز به ترامپ درباره پشتیبانی از اغتشاشات ایران: ساکن باش!

در تلافی این اقدام و در راستای شعله‌ورتر کردن جنگ تجاری میان دو کشور دولت آمریکا اعلام کرد قصد دارد تعرفه واردات۱۳۰۰  قلم کالای چینی به این کشور به ارزش سالانه بیش از ۵۰  میلیارد دلار مشمول تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی کند.

پس از این، وزارت بازرگانی چین اعلام کرد پکن نیز واردات ۱۰۶ کالای آمریکایی را مشمول تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی خواهد کرد.

چین حجم مبادلات تجاری این تعداد کالا میان دو کشور را ۵۰ میلیارد دلار برآورد کرده و ۱۰۶ قلم کالای مورد نظر چینی‌ها شامل ذرت، برخی محصولات کشاورزی و برخی هواپیماها می‌شود.

در عین حال، در ابتدای اعلام اعمال تعرفه بر فولاد و آلومینیوم، کارشناسان از افزایش قیمت هواپیماهای بوئینگ خبر داده بودند و اکنون خبر اعمال تعرفه بر هواپیما از سوی چین نیز بر نگرانی فعالان این صنعت افزود.

انتهای پیام/ک

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :