به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، کاخ سفید در بیانیه‌ای ضمن استقبال از اقدام ادعایی عربستان در بازگشایی بندر الحدیده و فرودگاه بین‌المللی صنعا، مدعی شد ایران از بحران انسانی موجود در یمن برای «پیشبرد بلندپروازی‌های خود در منطقه» سوءاستفاده می‌کند. 

کاخ سفید در این بیانیه اشاره‌ای به هشدارهای نهادهای بین‌المللی درباره نقش دولت آمریکا و متحدش عربستان سعودی در ایجاد بحران انسانی در کشور یمن نکرده است. 

عربستان سعودی با پشتیبانی آمریکا و متحدان عربی‌اش از بیش از دو سال پیش بخش‌های زیادی از یمن را تحت محاصره قرار داده است. 

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «ایالات متحده از اعلانیه عربستان سعودی و ائتلاف تحت رهبری عربستان در بازگشایی بندر حدیده و فرودگاه بین‌المللی صنعا جهت ورود اضطراری کمکی‌های انسانی برای مردم یمن استقبال می‌کند.»

 کاخ سفید در این بیانیه بار دیگر بر پشتیبانی‌های خود از عربستان سعودی و ائتلاف مهاجم به یمن تأکید کرده است. در این بیانیه آمده است: «ما کماکان به پشتیبانی از عربستان سعودی و تمامی شریکانمان در خلیج [پارس] در برابر ستیزه‌جویی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تعدی آشکار قوانین بین‌المللی، متعهد هستیم.»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : «داده و ستانده» هند و پاکستان از عضویت در شانگهای

این بیانیه با تکرار اتهامات تأییدنشده می‌افزاید: «شورشی‌های حوثی با پشتیبانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از سامانه‌های موشکی بی‌ثبات‌کننده برای تاخت به عربستان سعودی استفاده کرده‌اند- این سامانه‌ها قبل از آغاز درگیری‌ها در یمن موجود نبوده‌اند.»

در بیانیه کاخ سفید همچنین آمده است: «جامعه بین‌المللی بایستی گام‌های لازم را برای پاسخگو کردن ایران بابت تعدی مکرر قطعنامه‌های ۲۲۱۶ و ۲۲۳۱ و سواستفاده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از بحران انسانی در یمن برای پیشبرد بلندپروازی‌های منطقه‌ای خود، پاسخگو کند.» 

انتهای پیام/ 

این خبر را به اشتراک بگذارید :