به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «صائب عریقات» دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» ضمن ابراز ناامیدی از راهکار «دو دولتی» اعلام کرد، به احتمال زیاد، تشکیلات خودگردان به زودی منحل می‌شود و امیدی به ادامه حیات آن نیست.

بر اساس گزارش وبگاه «النشره»، عریقات افزود: به اعتماد من «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، رئیس و «یوآو بولی مردخای» (هماهنگ‌کننده این رژیم در مناطق اشغالی) نخست‌وزیر واقعی فلسطین هستند.

وی در ادامه گفت: محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بدون اجازه لیبرمن و مردخای نمی‌تواند از رام‌الله تکان بخورد.

عریقات سپس تصریح کرد: مردم فلسطین امروز در حال فراموش کردن راهکار دو دولتی هستند زیرا در سایه رشد شهرک‌سازی‌ها، آن را غیر واقعی می‌بینند ؛ فلسطینی ها امروز به فکر دولت واحد با حقوق برابر هستند.

این اظهارات صائب عریقات که دستی در مذاکرات سازش (که در سال ۲۰۱۴ متوقف شده) دارد ، پس از آن اعلام می‌شود که امروز (سه شنبه) «موشه محلون» وزیر دارایی رژیم صهیونیستی و یواو بولی مردخای با «رامی ‌الحمدالله» نخست‌وزیر دولت توافق ملی فلسطین (نزدیک به تشکیلات خودگردان) در رام‌الله دیدار کردند (جزئیات بیشتر).

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : صنعت در دنیا ناگزیر به تولید فنآوری های است که در آن رقابت وجود دارد/انتظار بیشتری از صنایع برای تعمیق پیوند خود با دانشگاه وجود دارد

تشکیلات خودگردان فلسطین (السلطه الوطنیه الفلسطینیه) یک سازمان هدایت موقت است که حکومت بر بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن و تمام مناطق نوار غزه را بر عهده داشت.پس از جنگ داخلی فلسطین در سال ۲۰۰۷ که به موفقیت حماس در به دست بردن کنترل نوار غزه انجامید، قلمرو تحت کنترل حکومت خودگردان به کرانه باختری محدود شد.

تشکیلات خودگردان فلسطین نتیجه انعقاد توافقی میان محمود عباس به نمایندگی از «یاسر عرفات» رهبر وقت حزب فتح و سازمان آزادیبخش فلسطین از یکسو و  «شیمون پرز» نخست وزیر وقت رژیم اسرائیل به نمایندگی از «اسحاق رابین» رئیس وقت رژیم اسرائیل است که در سال ۱۹۹۳ امضا گردید. این توافق معروف به اسلوی ۱ یا اظهار اصولی اسرائیلی_فلسطینی است که پس از آن با موافقتنامه‌های زیادی تکمیل گردید. 

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :