به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه بامداد امروز چهارشنبه وارد فرودگاه بین‌المللی قرطاج شد و مورد استقبال مقامات تونس قرار گرفت.

«خمیس الجهیناوی» وزیر خارجه تونس، «الازهر القروی الشابی» نماینده ویژه رئیس‌جمهور این کشور و «محمد فیصل بن مصطفی» سفیر ترکیه در تونس در مراسم استقبال از اردوغان حضور داشتند.

بنابر گزارش خبرگزاری آناتولی، «عمر فاروق دوغان» سفیر ترکیه و شماری از اعضای هیأت دیپلماتیک این کشور در تونس نیز در مراسم استقبال از اردوغان حضور داشتند.

اردوغان روز سه‌شنبه (دیروز) نیز در چاد با رئیس‌جمهور این کشور دیدار و بر همکاری برای مبارزه با تروریسم تأکید کرد. او پس از دیدار با «ادریس دیبی» همتای چادی خود در یک کنفرانس خبری تأکید کرد که چاد برای ترکیه از اهمیت زیادی برخوردار است. اردوغان گفت که ترکیه و چاد در امر مبارزه با تروریسم در کنار یکدیگر ایستاده‌اند.

وی افزود که آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه (تیکا) حدود ۵۰ پروژه در چاد را به اتمام رسانده است. بنابر گزارش خبرگزاری آناتولی، رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد که روابط دو کشور به قرن شانزدهم و دوره گسترش نفوذ دولت عثمانی در منطقه بازمی‌گردد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ورود روس‌ها به حوزه طلا و مس ازبکستان

اردوغان بر تمایل کشورش برای توسعه همکاری بلندمدت با چاد بر اساس منفعت متقابل تأکید کرد و گفت که حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در حال اماده به ۴۱- ۴۲ میلیون دلار می‌رسد.

رئیس‌جمهور چاد نیز به نوبه خود بر اهمیت سفر اردوغان به کشورش تأکید کرد و گفت که این نخستین سفر رئیس‌جمهور ترکیه به چاد است. دیبی اظهار داشت که سفر اردوغان واقعا مهم است و توافقنامه های امضا شده نیز روابط و دوستی بین دو کشور را تقویت می‌کند.

دیبی گفت که در دیدار با اردوغان درباره مسائل مربوط به قدس و تروریسم و تقویت ثبات در چند کشور از جمله لیبی گفت‌وگو کرده است. وی همچنین ضمن بر تأکید بر اهمیت مبارزه با تروریسم، افزود : «با اردوغان تصمیم گرفتیم که در امر مبارزه با تروریسم همکاری کنیم».

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :