به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، نشست سه‌جانبه رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در شهر «سوچی» برای گفت‌وگو درباره بحران سوریه آغاز شد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در ابتدای این نشست با بیان اینکه اکنون فرصت حقیقی برای پایان دادن به بحران سوریه می‌بیند، گفت: «ما اکنون به مرحله جدیدی رسیده‌ایم که اجازه می‌دهد راهکاری سیاسی در سوریه را اجرا کنیم.»

پوتین ضمن ابراز امیدواری نسبت به مفید بودن نشست سوچی، تاکید کرد که راهکار سیاسی برای سوریه باید طبق روند مذاکرات ژنو پایه‌ریزی شود و توافقات می‌تواند به تمامیت ارضی سوریه را تقویت کند.

وی همچنین افزود که بدون نقش سازنده ایران و ترکیه، ممکن نبود درگیری‌ها در سوریه متوقف شود و به لطف شرکت‌های این دو کشور، سوریه از فروپاشی نگه داشتن شد و داعش شکست خورد.

رئیس جمهور روسیه همچنین تاکید کرد مردم سوریه خود باید آینده کشورشان را تعیین کنند و این فرایند نیاز به آشتی از سوی تمام طرف‌ها شامل دولت می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : عفرینی‎ها به زودی به منطقه خود بر می‏‌گردند

«رجب طیب اردوغان»‌ رئیس جمهور ترکیه به عنوان سخنران بعدی ضمن تاریخی خواندن این نشست برای حل بحران سوریه، گفت: «روسیه، ایران و ترکیه به دنبال راهکاری ریشه‌ای برای بحران سوریه هستند.»

اردوغان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در نشست سوچی تصمیمی قاطع برای پایان دادن به بحران سوریه گرفته شود، افزود مذاکرات آستانه به نفع خاورمیانه بوده است.

وی در ادامه گفت نشست سه‌جانبه سوچی برای توقف خون‌ریزی‌ها و پایان دادن به تراژدی که برای چندین سال در جریان بوده، بسیار مهم است.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

این خبر را به اشتراک بگذارید :