به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز شنبه در واکنش به اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه، نوشت در حالی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پیش از تعرض طوری صحبت می‌کرد که گویا یک اقدام نظامی گسترده پیش روست، اما در عمل آمریکا و متحدانش به یک تعرض محدود بسنده کردند.

در ابتدای این گزارش آمده است: «در مقایسه با تعرض مشابه پارسال، رئیس‌جمهور ترامپ این بار در تعرض به سوریه اهداف بیشتری را با قدرت آتش بالاتری هدف قرار داد. اما نهایتا، آنچه او انجام داد همچنان یک عملیات محدود بود که آشکارا به نحوی برنامه‌ریزی شده بود که باعث تحریک حامیان سوریه در روسیه و ایران به انجام اقدام تلافی‌جویانه، نشود.»

نیویورک‌تایمز با اشاره به ابراز نگرانی روزهای گذشته «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا از اینکه یک تعرض گسترده به بروز درگیری‌های غیرقابل کنترل منجر شود، نوشته است: «با وجود تمام لفاظی‌های تندی که آقای ترامپ این هفته داشت، او گونه‌ای از تعرض را برگزید که به نظر می‌رسد در آن تلاشی برای آسیب به ماشین جنگی آقای [بشار] اسد [رئیس‌جمهور سوریه] یا مرکز فرماندهی و کنترل نیروهای فراتر از تسلیحات شیمیایی، نشده بود. همچنین بعید به نظر می‌رسد که این تعرض یک شبه موازنه کلی نیروها در هفت سال جنگ داخلی خونین سوریه را تغییر دهد.»

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - مجاهدت حماس برای احیا روابط سیاسی در منطقه

بنا بر این گزارش، دلیل اصلی خودداری از گسترش دامنه حملات علیه سوریه، نگرانی آمریکا از واکنش احتمالی روسیه و ایران بوده است. در روزهای گذشته شماری از فرماندهان نظامی آمریکا نسبت به اینکه مسکو و تهران واکنش تندی به تعرض شدید به سوریه نشان دهند، ابراز نگرانی کرده بودند.

انتهای پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :