به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، جمهوری ایرلند و بریتانیا در مورد پیشرفت مذاکرات دوجانبه در مسایل مرزی بعد از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) دچار اختلاف شدند

به نوشته خبرگزاری رویترز، روز جمعه گذشته، اتحادیه اروپا به ترزا می نخست وزیر بریتانیا ضرب‌الاجلی برای تعیین وضعیت مرز بریتانیا و جمهوری ایرلند تعیین کرده بود. برای این منظور، دولت جمهوری ایرلند و اتحادیه اروپا خواستار روشن شدن مسایل مرزی در فاز اول مذاکرات برگزیت شدند اما بریتانیا می‌گوید در فاز دوم به مسایل مربوط به ۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک خاکی پرداخته خواهد شد.

لندن تاکید دارد تنها زمانی می‌توان با دوبلین وارد مذاکرات مرزی شد که اتحادیه اروپا و بریتانیا درباره آینده روابط به نتیجه رسیده باشند.  این در حالیست که اتحادیه اروپا فعلا درباره آینده روابط گفت‌وگو نمی‌کند و بر مذاکره درباره مسایل دیگری چون جدایی لندن و بروکسل در مرحله اول تاکید دارد.

پیش از این لندن اعلام کرده بودند تمایلی برای دشوار کردن قوانین تردد در تنها مرز خاکی‌اش با اتحادیه اروپا یعنی مرز ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند ندارد. تنش در این منطقه می‌تواند ثباتی را که بعد از سال‌ها در ایرلند شمالی بوجود آمده بود،‌ خدشه‌دار کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : خروج بیش از ۲ هزار تروریست از دوما

مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) سال ۲۰۱۶ رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند و با شروع مذاکرات خروج در مارس ۲۰۱۷، دو سال فرصت دارند به توافقی برای جدایی از بروکسل دست یابند. 

با وجود برگزاری چند دور مذاکره میان دو طرف، مذاکرات برگزیت تا کنون با پیشرفت زیادی حاصل نشده است و آینده روابط دو طرف شامل روابط تجاری و مالی، روابط اجتماعی و مهاجران، روابط امنیتی و دفاعی از جمله مواردیست که انگلیس برای گفت‌وگو درباره آن تا قبل از پایان مذاکرات برگزیت تاکید دارد. 

اختلافات لندن و بروکسل بر سر موارد بسیاری است و مسایل مالی و تجاری از اهمیت زیادی برای دولت بریتانیا برخوردار است از این رو لندن اماده به پرداخت ده‌ها میلیارد پوند به بروکسل شده است و از سوی اتحادیه اروپا ملزم شده در دوره گذار بعد از برگزیت ده‌ها میلیارد پوند برای باقی روابط تجاری به بروکسل بپردازد. 

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :