به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «خلیل الحیه» عضو دفتر سیاسی حماس اعلام کرد هیأت حماس در سفر به قاهره به ریاست «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی این جنبش، چندین موضوع را با «عباس کامل» وزیر اطلاعات مصر بررسی کرده است.

الحیه به خبرگزاری فلسطینی «صفا» گفت: در این دیدار چهار پرونده مهم یعنی تحولات سیاسی مربوط به آرمان فلسطین، اوضاع انسانی در نوار غزه، پرونده آشتی و روابط دوجانبه در سطح سیاسی وامنیتی مورد بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد در دیدار مذکور همچنین درباره خطرات و پیامدهای تصمیم‌های آمریکا علیه قدس و آوارگان فلسطینی صحبت شد (آمریکا در ۱۵ آذرماه قدس را پایتخت رژیم اسرائیل اعلام کرد) و تمام راه‌حل‌هایی که حقوق ملت فلسطین را نادیده بگیرد، مردود اعلام شد.

الحیه سپس گفت: درباره شرایط نوار غزه و اوضاع در حال انفجار آن به ویژه وضعیت فاجعه‌بار بهداشتی و محیطی آن نیز بحث شد و هیأت حماس بر ضرورت پایان بحران رفح به صورت کامل و کوشش در راستای پایان رنج مردم این منطقه تأکید کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : الجبیر: برجام توافقی ضعیف است و باید شامل محدودیت‌های بیشتری شود - شمس آباد

این عضو حماس افزود: در پرداخت به پرونده آشتی، حماس بر ادامه این مسیر و عدم تسلیم شدن در برابر هر مانعی تأکید کرد و گفت مصر باید نقش خود به عنوان ناظر اجرایی شدن این آشتی را ادامه دهد.

الحیه این دیدارها را مثبت ارزیابی کرد و گفت وزیر اطلاعات مصر بر ایستادن در کنار ملت فلسطین برای ایجاد دولت مستقل با مرکزیت قدس تأکید کرد و همچنین وعده بازگشایی گذرگاه رفح به شکل طبیعی طی مرحله آینده را داد.

این عضو حماس ادامه داد: در این سفر درباره توافق اجرای آشتی بر اساس توافق ۲۰۱۱ و ۲۰۱۷ (جزئیات بیشتر) بحث خواهد شد.

هیأت حماس شامل «اسماعیل هنیه، خلیل الحیه، روحی مشتهی و فتحی حماد» جمعه هفته گذشته وارد مصر شد.

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :