به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، در حالی که برخی رسانه‌ها دلیل تماس تلفنی رئیس‌جمهور آمریکا با همتای ترکیه‌ای را مجاهدت در راستای کاهش تنش‌ها بین واشنگتن و آنکارا می‌دانند، سفیر اسبق ایالات متحده در ترکیه هم در این باره اظهارنظر کرده است.

«جیمز جفری» که در سابقه خود، مسئولیت سفارت آمریکا در عراق و ترکیه را برعهده داشته، در اظهارنظری درباره رایزنی تلفنی روسای جمهور آمریکا و ترکیه بر موضوع بحران سوریه تاکید کرده است.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما(آمریکا) در بلندمدت نمی‌توانیم در سوریه، بدون پایگاه‌های نظامی، حریم هوایی و تا حدی پشتیبانی دیپلماتیک ترکیه اقدام کنیم».

سفیر اسبق آمریکا در ترکیه با اشاره به رایزنی تلفنی دونالد ترامپ با رجب طیب اردوغان افزود: «خوب (دلیل) این گفت‌وگو درباره همین موضوع(نیاز آمریکا به ترکیه برای اقدام بلندمدت در سوریه) است».

کاخ سفید در بیانیه‌ای روایت طرف آمریکایی را از گفت‌وگوی تلفنی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه مطرح کرد. 

در بیانیه آمده است: «حال که نبرد رقه به پایان رسیده و ما در حال پیشرفت به سمت مرحله ایجاد ثبات با هدف ضمانت عدم توانایی داعش برای بازگشت هستیم، رئیس‌جمهور ترامپ همچنین رئیس‌جمهور اردوغان را از تغییرات قریب‌الوقوع در پشتیبانی‌های نظامی ما از شریکانمان در صحنه میدانی سوریه، مطلع کرد».

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تکذیب ادعای وزارت بهداشت بحرین درباره درمان آیت‌الله عیسی قاسم

این بیانیه در حالی منتشر شده که پیشتر وزیر خارجه ترکیه گفته بود که ترامپ به اردوغان گفت که او دستوراتی برای توقف ارسال سلاح برای کردهای سوریه صادر کرده است(جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :