به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، منابع آگاه یمنی اعلام کردند که رهبران «شورای انتقالی جنوب یمن» قانع شده‌اند که دولت (مستعفی) «عبدربه منصور هادی»، رئیس جمهوری فراری یمن تلاشی جدی برای آشتی و مصالحه با جنوبی‌ها نمی‌کند و محاسبات وی در گروه محاسبات حزب اخوانی «الاصلاح» است که وی را به برگزاری همه‌پرسی برای اطلاع از دیدگاه جنوبی‌ها در قضیه جدایی تشویق و ترغیب کرد.

این منابع در گفت‌وگو با روزنامه سعودی «العرب» چاپ لندن خاطر نشان کردند که کادر رهبری شورای انتقالی یمن تا جایی که در توان داشت، سعی کرد، دولت هادی را به تغییر رویکرد در تعامل با جنوبی‌ها تشویق و ترغیب کند، اما سعی‌هایش به دلیل وابستگی کامل هادی به حزب «الاصلاح» به بن بست خورد.

منابع مذکور با اشاره به اینکه رهبران جنوب تصمیم خود را اتخاذ کرده و موضوع برگزاری همه پرسی موضوعی قطعی است، افزودند: «عیدروس الزبیدی»، استاندار برکنار شده عدن و رئیس شورای انتقالی جنوب یمن در سخنرانی که روز ۱۴ اکتبر ایراد کرد، از گسترش دامنه فشارها بر دولت مستعفی یمن خبر داد که هدایت امور عدن، پایتخت خود خوانده‌اش را برعهده دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اهداف و پیامدهای دوعملیات تروریستی در تهران

استاندار برکنار شده عدن اعلام کرد: قصد دارد، کمیته‌ای ملی با ۳۰۳ عضو و افزایش اختیاراتش تشکیل دهد که به مثابه پارلمان دولت خود خوانده جنوب یمن خواهد بود

سخنان الزبیدی که طرح‌ها و برنامه‌هایی را در برمی‌گیرد که برای تصویب در مرحله آینده به شورای انتقالی ارائه خواهد شد، سوالات بسیاری را درباره آینده دولت مستعفی هادی در صورت تصویب جدایی جنوب یمن، مطرح می‌کند.

الزبیدی در گفت‌وگویی تلویزیونی با افشای اینکه شورای انتقالی جنوب یمن درصدد برگزاری همه‌پرسی سراسری درباره سرنوشت وحدت یمن است، خاطر نشان کرد: سفرای کشورهای بزرگ در دیدارهای غیر رسمی به رهبران شورای انتقالی عنوان کرده‌اند که آنها شورای انتقالی را نماینده جنوب یمن می‌دانند.    

وی همچنین از تصمیم هادی مبنی بر عزلش انتقاد کرد و دستور صادر شده در این خصوص و در مورد شمار دیگری از استانداران جنوب یمن را اشتباه خواند و دولت مستعفی یمن به ریاست هادی را دولتی ناکام و فروپاشیده توصیف کرد و بر ادامه مبارزه با حزب الاصلاح و گروه‌های افراط گرا تاکید کرد.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - فقدان عدالت در نظام سرمایه‏ داری غرب

کارشناسان مسائل سیاسی یمن از دولت مستعفی این کشور در جنوب را به خاطر تن دادن به فشارهای حزب الاصلاح و عدم تعامل درست با شرایط حساس حاکم بر استان‌های جنوبی یمن انتقاد کردند.

دولت مستعفی یمن از گزینه همه‌پرسی ناراضی به نظر می‌رسد، چون می‌داند، نتایج آن به سود طرفداران گزینه جدایی جنوب از شمال است و در این راستا، «احمد عبید بن دغر»، نخست وزیر دولت مستعفی یمن شنبه گذشته درباره در دست گرفت امور عدن با استفاده از زور و قدرت زنگ خطر داد.

از سوی دیگر، «نزار هیثم»، عضور دفتر رسانه‌ای شورای انتقالی جنوب یمن نیز در گفت‌وگو با روزنامه العرب گفت: بزرگترین چالش پیش روی جنوبی‌ها وحدت و انسجام صفوف رهبران آن و تدوین اصول و قواعدی برای ایجاد نگرشی ثابت و لایتغییر و عدم از بر باد دادن سعی‌ها و عدم صرف انرژی در نبردها و رویارویی‌های حاشیه‌ای است، عواملی که پیشتر با توسل به آنها امکات تشکیل شورای انتقالی جنوب فراهم گردید.

شورای انتقالی جنوب یمن به مناسبت پنجاه و چهارمین سالگرد انقلاب ۱۴ اکتبر سال ۱۹۶۳ میلادی و خروج انگلیسی‌ها از جنوب یمن، هزاران تن از هواداران خود خواست در تجمعی که به این مناسبت برگزار می‌شود، شرکت کنند کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا نشستی سرّی برای تعیین جانشین ملکه برگزار می‌کنند

ناظران این اقدام شورای انتقالی جنوب یمن را حامل پیام‌هایی داخلی و خارجی دانست که مهمترین آن تاکید شورای انتقالی و هوادارانش بر گزینه جدایی جنوب است.

«صالح أبو عوذل»، روزنامه‌نگار و سردبیر نشریه «الیوم الثامن» در عدن بر این باور است که این تجمع علی رغم تبلیغات رسانه‌ای اخوانی‌ها و انقلابیون در صنعا فراتر از حد انتظار بود.

از سوی دیگر «حسین لقور بن عیدان»، پژوهشگر مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: این تجمع در مرحله‌ای حساس و سرنوشت‌ساز برگزار شد و دستاوردهای سیاسی بسیاری برای جنوبی‌ها پس از تشکیل شورای انتقالی داشت و واقعیت سیاسی جدیدی را بر جنوب یمن تحمیل کرد.

این پژوهشگر یمنی افزود: بی‌شک تغییر و تحولات اخیر واقعیت جدیدی را تحمیل می‌کند و آن قرار دادن قضیه جنوب در راس هرگونه مذاکره‌ای است که در آینده درباره پرونده یمن برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس